Przy realizacji płatności w walucie obcej za zobowiązania wyrażone w walucie polskiej nie ma różnic (...)

Przy realizacji płatności w walucie obcej za zobowiązania wyrażone w walucie polskiej nie ma różnic kursowych w ujęciu podatkowym

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20.08.2007 r. ( data wpływu 27.08.2007 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania właściwego kursu waluty obcej w celu wyliczenia różnic kursowych:

  • w części dotyczącej wpływu należności i zapłaty zobowiązań - jest nieprawidłowe.
  • w części dotyczącej zastosowania kursu w przypadku sprzedaży waluty z rachunku walutowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.08.2007 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 30.10.2007 r. ( data wpływu 09.11.2007 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania właściwego kursu waluty obcej w celu wyliczenia różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiada rachunek walutowy na który wpływa zapłata w walucie obcej za sprzedawane produkty, jak również z którego są realizowane płatności w walucie obcej za powstałe zobowiązania.

Również prowadzona jest sprzedaż waluty obcej po kursie wynegocjowanym w celu regulowania zobowiązań w zł.

Bank z którego usług Wnioskodawca korzysta w ciągu dnia stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu do przeliczenia na złote uzyskanego przychodu ub poniesionego kosztu.

Dla celów ustalania różnic kursowych przyjęto metodę podatkową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakie kursy należy zastosować do wyceny środków na rachunku walutowym...

Zdaniem Wnioskodawcy wpływ środków na rachunek walutowy, jak również regulowanie zobowiązań w walucie obcej należy wycenić po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Natomiast do sprzedaży waluty należy zastosować kurs wynegocjowany, który jest kursem faktycznie zastosowanym ( kurs widniejący na wyciągu bankowym).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Na podstawie art. 24c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Zgodnie z w art. 24c ust 2 ww. ustawy dodatnie różnice kursowe powstają między innymi jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,

Natomiast w oparciu o art. 24c ust. 3 ww. ustawy ujemne różnice kursowe powstają między innymi jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Jak wynika z powyższych przepisów do wpływu i wypływu środków ( wpływ należności i zapłata zobowiązań ) należy zastosować faktyczny kurs walut z tych dni.

Kurs faktycznie zastosowany to w przypadku:

  • wpływu należności na rachunek walutowy z tytułu dokonanej sprzedaży ? kurs kupna waluty obcej ogłaszany przez bank w którym znajduje się rachunek walutowy,

  • zapłaty zobowiązań w walucie obcej z rachunku walutowego - kurs sprzedaży waluty obcej ogłaszany przez bank w którym znajduje się rachunek walutowy.



Zgodnie z art. 24c ust.4 ww. ustawy jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu lub odpowiednio wypływu środków z rachunku walutowego zgodnie z art. 24c ust. 2 i ust. 3 ww. ustawy może mieć miejsce dopiero wtedy, gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu.

Wnioskodawca posiada rachunek walutowy na który wpływa zapłata w walucie obcej za sprzedawane produkty, jak również z którego są realizowane płatności w walucie obcej za powstałe zobowiązania.

Bank z którego usług Wnioskodawca korzysta w ciągu dnia stosuje różne kursy walut obcych i według Wnioskodawcy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty.

Nie można się zgodzić z twierdzeniem Wnioskodawcy, że nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty obcej w danym dniu.

W oparciu o art. 10 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ( t.j. Dz. U. z 2002 r.Nr76 poz. 694 ze zm. ) Wnioskodawca powinien posiadać dokumentację opisującą przyjęte zasady polityki rachunkowości. Dokumentacja ta powinna uwzględniać również kurs jaki został przyjęty dla potrzeb wyceny wpływu i wypływu środków z rachunku walutowego. Może to być np. odpowiednio ?kurs otwarcia?, bądź ?kurs zamknięcia? ogłaszany na dany dzień przez bank z którego usług Wnioskodawca korzysta.

Natomiast w przypadku sprzedaży waluty obcej po kursie wynegocjowanym ( widniejący na wyciągu bankowym ) należy uwzględnić kurs faktycznie zastosowany, tj. kurs kupna waluty obcej przez bank ustalony w drodze negocjacji.

Należy jednak zwrócić uwagę na zapis art. 24c ust. 5 ww. ustawy. Jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5 % wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany tej wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Reasumując w przypadku:

? wpływu należności na rachunek walutowy z tytułu dokonanej sprzedaży ? należy zastosować kurs kupa banku z którego usług Wnioskodawca korzysta,

? zapłaty zobowiązań w walucie obcej z rachunku walutowego - kurs sprzedaży banku z którego usług Wnioskodawca korzysta,

? sprzedaży waluty obcej po kursie wynegocjowanym ? kurs faktycznie zastosowany, tj. kurs kupna waluty obcej przez bank ustalony w drodze negocjacji z zastrzeżeniem art. 24c ust. 5 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika