Jeżeli będą to ?wierzytelności ze sprzedaży? (w rozumieniu przedstawionego we wniosku zdarzenia (...)

Jeżeli będą to ?wierzytelności ze sprzedaży? (w rozumieniu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego ? wierzytelności ze sprzedaży towarów, usług i praw majątkowych), wówczas spłata takich wierzytelności nie będzie stanowić przychodu. Zauważyć należy, że przychód ze sprzedaży składników, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u wspólników spółki osobowej, zaliczany jest do przychodów z działalności gospodarczej i powstaje w momencie, gdy staje się należny (art. 14 ust. 1 ustawy), a nie otrzymany. W konsekwencji tego należy stwierdzić, iż spłata wierzytelności jest obojętna podatkowo, gdyż stanowi kasową realizację kwot przychodu, w stosunku do których ?przychód do opodatkowania? powstał w momencie gdy stał się on należny. Podsumowując, otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika spółki jawnej bądź komandytowej spłaty wierzytelności handlowych w wyniku likwidacji tej spółki ? nie będzie skutkować dla niej powstaniem przychodu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2014 r. (data wpływu 6 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:


  • skutków podatkowych otrzymania wierzytelności w wyniku likwidacji/rozwiązania spółki osobowej - jest nieprawidłowe,
  • otrzymania spłaty wierzytelności - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania wierzytelności z tytułu likwidacji/rozwiązania spółki osobowej oraz otrzymania spłaty wierzytelności otrzymanej w wyniku likwidacji/rozwiązania spółki osobowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych |[pdof]. Wnioskodawca zamierza zostać wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną z siedzibą w Polsce, w rozumieniu art. 5a pkt 26 updof (spółka niebędąca podatnikiem podatku dochodowego), tj, niebędącą spółką, o której mową w art. 5a pkt 28 updof w brzmieniu obowiązującym od i stycznia 2014 r. Rozważana jest spółka jawna lub spółka komandytowa [Spółka]. Spółka nie będzie następcą prawnym spółki komandytowo-akcyjnej, tj. nie powstanie z przekształcenia takiej spółki. Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki będzie działalność usługowa oraz inwestycyjna, w tym zarządzanie środkami pieniężnymi, inwestycje w aktywa, w tym udziały lub papiery wartościowe. Po osiągnięciu założonych celów, Spółka może zostać zlikwidowana lub rozwiązana bez przeprowadzania likwidacji (art. 58 ksh). Wnioskodawca z tytułu likwidacji (albo rozwiązania bez przeprowadzania likwidacji) Spółki, otrzyma ze Spółki składniki majątku inne niż środki pieniężne, w postaci wierzytelności pieniężnych Spółki [Wierzytelności]. Wierzytelności będą miały charakter handlowy tj. powstały one z tytułu sprzedaży przez Spółkę towarów, usług i praw majątkowych. Wierzytelności zostały wykazane jako przychody należne przez wspólników Spółki (przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej). Jeśli Wnioskodawca otrzyma w związku z likwidacją (rozwiązaniem) Spółki Wierzytelności Spółki - spodziewa się, że w przyszłości otrzyma również zapłatę Wierzytelności od dłużnika.

Wnioskodawca prosi o potwierdzenie konsekwencji podatkowych (na gruncie updof) związanych z otrzymaniem od Spółki Wierzytelności w związku z likwidacją/rozwiązaniem Spółki oraz ich późniejszej spłaty przez dłużnika do rąk Wnioskodawcy.

Poza zakresem niniejszego wniosku jest ocena skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę ew. innych składników majątkowych/środków pieniężnych w związku z likwidacją (rozwiązaniem) Spółki


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy będzie podlegać opodatkowaniu pdof::


  1. otrzymanie Wierzytelności przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki, z tytułu likwidacji tej Spółki, oraz
  2. późniejsze otrzymanie przez Wnioskodawcę środków pieniężnych z tytułu uregulowania Wierzytelności?

Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. Wartość wierzytelności otrzymanych przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki w związku z likwidacją Spółki, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu pdof w dniu ich otrzymania przez Wnioskodawcę ani w żadnym innym momencie.
  2. Otrzymanie przez Wnioskodawcę od dłużnika zapłaty Wierzytelności nie będzie podlegać opodatkowaniu pdof.
  3. Zgodnie z art. 14 ust. 1 updof, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Co do zasady należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 updof.
  4. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) updof, jednym z przychodów z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.
  5. Jednocześnie, art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) updof wyłącza z przychodów podatkowych przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osoba prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki niebędącej osobą prawną (wystąpienie wspólnika), do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
  6. Z powołanego art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) updof, wynika jednoznacznie, że przychód nie powstaje w dacie otrzymania przez Wnioskodawcę składników majątku Spółki w związku z jej likwidacją (rozwiązaniem), lecz dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją (rozwiązaniem) Spółki - o ile zbycie to nastąpi przed upływem sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja (rozwiązanie) Spółki do dnia ich odpłatnego zbycia i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej
  7. W przypadku Wnioskodawcy, może zaistnieć sytuacja, w której Wnioskodawca nie dokona odpłatnego zbycia otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki składników majątkowych w postaci Wierzytelności, lecz otrzyma spłatę od dłużnika (należność zostanie uregulowana np. w związku z nadchodzącym terminem płatności). Nie nastąpi zatem ?odpłatne zbycie składników majątkowych", o którym mowa w art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) updof. Wnioskodawca zatem, w związku z otrzymaniem zapłaty Wierzytelności pieniężnych, nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu pdof.
  8. Taki wniosek jest również zgodny z wykładnią systemową. Skoro zgodnie z updof ustawodawca uznał, że otrzymanie środków pieniężnych w wyniku likwidacji Spółki nie jest zdarzeniem, z którym wiąże się obowiązek rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu pdof (art. 14 ust. 3 pkt 10 updof), to również otrzymanie środków pieniężnych w następstwie uregulowania Wierzytelności zlikwidowanej/rozwiązanej Spółki jest wolne od pdof. Gdyby dłużnicy Spółki uregulowali swoje zobowiązania przed jej rozwiązaniem/likwidacją, Wnioskodawca w związku z likwidacją/rozwiązaniem Spółki otrzymałby po prostu środki pieniężne. W związku z tym nie ma uzasadnienia różnicowanie tych sytuacji od strony podatkowej.
  9. Takie same zasady opodatkowania powinny mieć zastosowanie zarówno w sytuacji, w której Wnioskodawca otrzymuje od Spółki (w związku z jej likwidacją/rozwiązaniem) gotówkę, jak i wierzytelność, a środki pieniężne (zapłatę) otrzymuje bezpośrednio od dłużnika. Otrzymana w toku likwidacji (rozwiązania) Spółki Wierzytelność przekształci się bowiem z chwilą jej spłaty w środki pieniężne - brak jest zatem na gruncie updof jakiegokolwiek logicznego uzasadnienia dla zróżnicowania skutków podatkowych obu wskazanych sytuacji (tj. otrzymania środków pieniężnych ?od Spółki" i bezpośrednio od dłużnika). W obu sytuacjach - Wnioskodawca otrzymuje bowiem takie samo przysporzenie/wartość majątkową. Jeśli zwolnione z podatku dochodowego jest otrzymanie środków pieniężnych otrzymanych w toku likwidacji/rozwiązania Spółki, zwolnione powinno być również otrzymanie zapłaty za Wierzytelności otrzymane od Spółki w toku jej likwidacji/rozwiązania (co jest zgodne również z literalnym brzmieniem przepisów updof, które obowiązek rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym wiążą jedynie z odpłatnym zbyciem otrzymanych składników majątkowych (wierzytelności) - a nie z otrzymaniem zapłaty).
  10. Stanowisko to zostało potwierdzone w licznych interpretacjach indywidualnych np.:
    • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 29 lipca 2013 r. (IPTPB1/415-312/13-6/MAP): ?Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę spłaty wierzytelności z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, które przeszły na niego w wyniku likwidacji Spółki jawnej, nie osiągnie On przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spłata tych wierzytelności przez osoby trzecie na rzecz Wnioskodawcy jest obojętna podatkowo, gdyż stanowi kasową realizację kwot przychodu, w stosunku do których ?przychód do opodatkowania"powstał w momencie, gdy stał się należny";
    • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 5 grudnia 2012 r. (IPTPB2/415-631/12-7/KR): ? Reasumując, mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, iż w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę spłaty wierzytelności ze sprzedaży aktywów, które przeszły na Niego w wyniku likwidacji spółki osobowej (spółki komandytowej), nie osiągnie On przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?;
    • Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 20 listopada 2012 r. (IPTPB1/415-534/12-4/ASZ) potwierdził następujące stanowisko podatnika ?Reasumując powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, na moment likwidacji nie powstanie u Niego przychód podatkowy z tytułu otrzymania wierzytelności.

      Przychód podatkowy nie powstanie również na moment spłaty wierzytelności przez dłużnika";

    • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretacji indywidualnej z 2 lipca 2012 r. (IPPB1/415-364/12-2/ES);
    • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 listopada 2011 r. (IBPBI/1/415-815/11/AB).
  11. Stanowisko to znalazło również potwierdzenie w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku z 1 października 2013 r. sygn. I Sa/Gd 776/13: ?Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, otrzymana przez skarżącego spłata wierzytelności, która przeszła na niego w wyniku likwidacji spółki nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spłata tych wierzytelności przez osoby trzecie na rzecz skarżącego jest obojętna podatkowo, gdyż stanowi kasowa realizację kwot przychodu, w stosunku do których "przychód do opodatkowania" powstał w momencie, gdy stał się należny."

Podsumowując, otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika Spółki w związku z likwidacją tej Spółki, Wierzytelności oraz późniejsze otrzymanie przez Wnioskodawcę środków pieniężnych z tytułu uregulowania tych Wierzytelności, nie podlega opodatkowaniu pdof.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:


  • skutków podatkowych otrzymania wierzytelności w wyniku likwidacji spółki osobowej - jest nieprawidłowe,
  • otrzymania spłaty wierzytelności - jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1030), spółka osobowa to − spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.


W celu określenia skutków prawno-podatkowych dotyczących zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku wskazać należy na przepisy regulujące kwestię rozwiązania ww. spółek.


Zgodnie z art. 58 Kodeksu spółek handlowych, rozwiązanie spółki powodują:

  1. przyczyny przewidziane w umowie spółki,
  2. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
  3. ogłoszenie upadłości spółki,
  4. śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
  5. wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
  6. prawomocne orzeczenie sądu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca dokonał podziału przysporzeń majątkowych uzyskiwanych przez podatników na różne źródła przychodów. Zgodnie z tym przepisem odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza, (art. 10 ust. 1 pkt 3),
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) (art. 10 ust. 1 pkt 7).

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  4. - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną ? oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną ? w myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy ? przychody wspólnika z udziału wtakiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak wynika z treści art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną (art. 8 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, (pozarolniczej działalności gospodarczej) uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

Z treści art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) ww. ustawy wynika natomiast, iż do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki ? jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Odnosząc się do problematyki w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę z tytułu likwidacji spółki jawnej bądź komandytowej wierzytelności handlowych, wyjaśnić należy, iż wykładnia przepisów art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winna być dokonywana również z uwzględnieniem wykładni celowościowej tych przepisów tj. ich ratio legis.

Odrębnym od działalności gospodarczej źródłem przychodu są prawa majątkowe określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Wierzytelność jest prawem podmiotowym, które w stosunku zobowiązaniowym przysługuje wierzycielowi. Przy podziale praw na majątkowe i niemajątkowe podstawę będzie stanowił interes, jaki one realizują. Prawa majątkowe związane są z interesem ekonomicznym danego podmiotu. Będą to, więc także wierzytelności, wynikające ze stosunków zobowiązaniowych, w wysokości wartości świadczeń majątkowych (np. wierzytelności).

Jak wynika z ratio legis przepisów art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 powoływanej ustawy, mają one zastosowanie tylko do składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki osobowej, których odpłatne zbycie spowodowałoby w tej spółce przychód zaliczany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli zatem został otrzymany składnik majątku z tytułu likwidacji spółki osobowej, który w przypadku zbycia przez tą spółkę, nie powodowałby powstania przychodu z działalności gospodarczej, wówczas przepisów tych nie stosuje się (np. w przypadku otrzymania z tytułu likwidacji majątku takiej spółki lub praw majątkowych).

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w wyniku likwidacji spółki jawnej bądź komandytowej Wnioskodawca otrzyma wierzytelności handlowe. Przedmiotem działalności gospodarczej likwidowanej/rozwiązanej Spółki będzie działalność usługowa oraz inwestycyjna, w tym zarządzanie środkami pieniężnymi, inwestycje w aktywa, w tym udziały lub papiery wartościowe.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym zostanie otrzymany składnik majątku z tytułu likwidacji spółki osobowej, który w przypadku zbycia przez spółkę nie powodowałby powstania przychodu z działalności gospodarczej. Z przedstawionego zdarzenia przyszłego nie wynika, że obrót wierzytelnościami jest przedmiotem działalności spółki. Zatem do otrzymanej wierzytelności nie będą miały zastosowania przepisy art. 14 ust. 2 pkt 17 i ust. 3 pkt 12 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, tj. w przypadku likwidacji spółki jawnej bądź komandytowej w momencie otrzymania przez Wnioskodawcę wierzytelności handlowych powstanie u Niego przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ustawy, czyli z praw majątkowych.


W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych otrzymania wierzytelności handlowych z tytułu likwidacji/rozwiązania spółki jawnej bądź komandytowej należało uznać za nieprawidłowe.


Odnosząc się natomiast do sytuacji gdy Wnioskodawca po dokonaniu likwidacji/rozwiązania spółki jawnej bądź komandytowej otrzyma spłatę wierzytelności, w pierwszej kolejności ocenić należy, czy realizacja tych wierzytelności przez spółkę jawną bądź komandytową spowodowałaby powstanie przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Opis zdarzenia przyszłego wskazuje, że Wnioskodawca po dokonaniu likwidacji/rozwiązania spółki jawnej bądź komandytowej otrzyma spłatę wierzytelności z tytułu sprzedaży towarów, usług i praw majątkowych.

Jeżeli będą to ?wierzytelności ze sprzedaży? (w rozumieniu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego ? wierzytelności ze sprzedaży towarów, usług i praw majątkowych), wówczas spłata takich wierzytelności nie będzie stanowić przychodu. Zauważyć należy, że przychód ze sprzedaży składników, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u wspólników spółki osobowej, zaliczany jest do przychodów z działalności gospodarczej i powstaje w momencie, gdy staje się należny (art. 14 ust. 1 ustawy), a nie otrzymany. W konsekwencji tego należy stwierdzić, iż spłata wierzytelności jest obojętna podatkowo, gdyż stanowi kasową realizację kwot przychodu, w stosunku do których ?przychód do opodatkowania? powstał w momencie gdy stał się on należny.

Podsumowując, otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika spółki jawnej bądź komandytowej spłaty wierzytelności handlowych w wyniku likwidacji tej spółki ? nie będzie skutkować dla niej powstaniem przychodu.


W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty wierzytelności handlowych otrzymanych z tytułu likwidacji/rozwiązania spółki jawnej bądź komandytowej należało uznać za prawidłowe.


W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika