Czy w razie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębne (...)

Czy w razie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębne prawo własności lokalu, a następnie sprzedaży tego lokalu przed upływem 5 lat, licząc od końca roku w którym to przekształcenie nastąpiło, powstanie przychód do opodatkowania tytułu odpłatnego zbycia?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2009 r. (data wpływu 12 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 1985 r. Wnioskodawcy oraz żonie Wnioskodawcy przysługuje na zasadach małżeńskiej wspólności ustawowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego usytuowanego w .. przy ul. X. Małżonkowie zamierzają w 2009 r. ww. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przekształcić w prawo odrębnej własności lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), a następnie lokal ten sprzedać.

Lokal nie był wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Sprzedaż lokalu, po przekształceniu go z prawa spółdzielczego w odrębne prawo własności, nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Sprzedaż ta nastąpi jednak przed upływem 5 łat od daty przekształcania w odrębne prawo własności.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w razie przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębne prawo własności lokalu, a następnie sprzedaży tego lokalu przed upływem 5 lat, licząc od końca roku w którym to przekształcenie nastąpiło, powstanie przychód do opodatkowania tytułu odpłatnego zbycia...

Zdaniem wnioskodawcy w sytuacji, w której nabywa się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie ustanawia się prawo odrębnej własności na tym lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5 letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności. Mamy tu bowiem do czynienia ze swoistym ?przekształceniem?, czyli zmianą formy prawnej przysługującego prawa do lokalu. Nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy następuje w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest rzeczowym prawem ograniczonym, zbywalnym, podlegającym dziedziczeniu i egzekucji. Treścią spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest prawo używania tego lokalu i dysponowania nim w granicach określonych przez ustawę i statut.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego - zgodnie z art. 244 § 2 Kodeksu cywilnego - regulują odrębne przepisy. Te odrębne przepisy zostały zawarte w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Spółdzielnia Mieszkaniowa na wniosek członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest zobowiązana na jego wniosek zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności, po spełnieniu przez niego wszystkich przesłanek określonych w tej ustawie (art. 17 ze znaczkiem 14 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości. Wnioskodawca nabył prawo do tego lokalu w 1985 r. Za datę nabycia lokalu powinien się zatem liczyć termin nabycia spółdzielczego prawa do lokalu i od tej daty powinien się liczyć 5 letni termin określony w art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przychód podatkowy ze sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego (prawa własności tego lokalu) nie powstanie, ponieważ minął już okres 5 lat od daty jego nabycia, a w związku z tym nie powstanie też obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego miało miejsce w 1985 r., a przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności tego lokalu nastąpi w 2009 r.

Stosownie do art. Art. 1714 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu:

  1. spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;
  2. spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 11.

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2009 roku w prawo odrębnej własności oznacza tylko zmianę formy prawnej faktycznego prawa do lokalu mieszkalnego.

W sytuacji, w której nabył Pan wspólnie z żoną spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a później nastąpi przeniesienie własności tego lokalu na Państwa rzecz (ustanowienie odrębnej własności lokalu), za datę nabycia lokalu, od której liczony jest 5 letni termin, określony w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przyjąć datę pierwotną nabycia lokalu, tj. datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zatem termin ten winien być liczony od końca 1985 roku i upłynął z dniem 31 grudnia 1990 r.

Mając na uwadze powyższe, sprzedaż przez Państwa ww. lokalu mieszkalnego zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a zatem odpłatne zbycie tego lokalu mieszkalnego nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisów.

Sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiłaby źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, jeżeli zostałaby dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nie zaś licząc od końca roku, w którym nastąpiło przeniesienie własności lokalu (wyodrębnienie własności).

W sytuacji, w której podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na rzecz podatnika w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119 , poz.1116 z późn. zm.) za datę nabycia lokalu (nieruchomości), od której upływa 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Reasumując powyższe stwierdzić należy, że za datę nabycia lokalu mieszkalnego, od której należy liczyć 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać datę nabycia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zatem zbycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie jest źródłem przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca 1985 r., w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika