Czy Wnioskodawca, który w roku podatkowym rozpoczął działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach (...)

Czy Wnioskodawca, który w roku podatkowym rozpoczął działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f. może w przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracodawcą dla którego pracował jako prawnik (aplikant radcowski), kontynuować w danym roku podatkowym opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f. w przypadku, gdy będzie w ramach tej działalności świadczył na rzecz dotychczasowego pracodawcy czynności odpowiadające wykonywaniu zawodu radcy prawnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 01.03.2010 r. (data wpływu 22.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19% - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 22.03.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19%.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od dnia 1 października 2007 r. jest zatrudniony w Banku? S.A. (dalej ?Bank?) na podstawie umowy o pracę na stanowisku prawnik (aplikant radcowski). W ramach dotychczasowych obowiązków Wnioskodawca przygotowywał projekty umów, opinii prawnych oraz pism procesowych. Wszystkie czynności w ramach obowiązków pracowniczych wykonywał pod kierownictwem i nadzorem radców prawnych zatrudnionych w Banku na podstawie umowy o pracę. W dniu 11 lutego 2010 r. Wnioskodawca został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych. Wnioskodawca zamierza rozpocząć wykonywanie zawodu radcy prawnego w formie kancelarii radcy prawnego (art. 8 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych) oraz rozwiązać umowę o pracę z Bankiem. Po złożeniu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, o której mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca zamierza rozpocząć świadczenie usług w pełnym zakresie odpowiadającym wykonywaniu zawodu radcy prawnego w rozumieniu art. 6 ustawy o radcach prawnych w tym pomocy prawnej na rzecz Banku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Wnioskodawca, który w roku podatkowym rozpoczął działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f. może w przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracodawcą dla którego pracował jako prawnik (aplikant radcowski), kontynuować w danym roku podatkowym opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f. w przypadku, gdy będzie w ramach tej działalności świadczył na rzecz dotychczasowego pracodawcy czynności odpowiadające wykonywaniu zawodu radcy prawnego...

Zdaniem Wnioskodawcy czynności wykonywane przez niego w ramach stosunku pracy jako prawnika (aplikanta radcowskiego) nie odpowiadają czynnościom, jakie Wnioskodawca zamierza wykonywać jako radca prawny, co uprawnia Wnioskodawcę do opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f. Stanowisko takie koresponduje z interpretacjami podatkowymi sygn. IPPB1/415-92/07-2/AG, 1433/GF/415-28/07/DG I 1433/GF/415-23/07/DG wydanymi w analogicznych stanach faktycznych. Celem aplikacji radcowskiej jest przygotowanie do wykonywania zawodu radcy prawnego stąd na aplikancie ciążą liczne obowiązki edukacyjne, zaś wszystkie czynności aplikanta powinny pozostawać pod kierownictwem i nadzorem radcy prawnego. Także przed sądami i innymi organami aplikant może jedynie zastępować radcę prawnego, zaś pisma procesowe (z wyjątkiem apelacji) może podpisywać jedynie z wyraźnego upoważnienia radcy prawnego. Jak wynika z ustawy o radcach prawnych (art. 6-23 i art. 33 ust. 5), w przeciwieństwie do aplikanta radcowskiego, radca prawny m.in. wykonuje zawód świadczący pomoc prawną samodzielnie, ponosząc odpowiedzialność cywilną i zawodową za czynności swoje i nadzorowanie aplikantów, nie jest związany poleceniem co do treści opinii prawnej, w określonych przypadkach może odmówić pomocy pranej lub wyłączyć się ze sprawy, podlega obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Tym samym czynności aplikanta nie odpowiadają czynnościom radcy prawnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Stosownie do art. 9a ust. 3 tej ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. uchylony,
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek

W myśl art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Z powyższego wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania określonego w art. 30c - według liniowej stawki 19%, zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy.

Ze złożonego wniosku wynika, iż czynności składające się na treść wykonywanego zawodu radcy prawnego, a więc na przedmiot usług które będą przez Wnioskodawcę świadczone w ramach wykonywanej działalności gospodarczej nie odpowiadają czynnościom wykonywanym dotychczas jako aplikant radcowski w oparciu o zawartą umowę o pracę. Ponadto czynności radcy prawnego nie mogły być wykonywane przez Wnioskodawcę dotychczas (w ramach umowy o pracę) gdyż nie zezwalają na to przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o radcach prawnych (t. j. z 2002 r. Dz. U. Nr 123, poz. 1059 ze zm.).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tj. z 2002 roku Dz. U. Nr 123, poz. 1059 ze zm.) zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, z wyjątkiem występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe. Natomiast celem aplikacji radcowskiej na podstawie art. 32 ust. 1 ww. ustawy, jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego.

Z powyższego wynika zatem, że zakres czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach aplikacji radcowskiej odbywanej w Banku... S.A. na podstawie umowy o pracę jest rozbieżny z zakresem czynności i usług, które zamierza świadczyć jako radca prawny na rzecz tego Banku. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w przedstawionym przez Wnioskodawcę opisie zdarzenia przyszłego nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec tego dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będą mogły być opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem wybrania tej formy opodatkowania, w stosownym, a określonym w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych terminie.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji podatkowych należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB1/415-92/07-2/AG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika