należy stwierdzić, iż wniesienie przez Wnioskodawcę nieruchomości niewykorzystywanych w działalności (...)

należy stwierdzić, iż wniesienie przez Wnioskodawcę nieruchomości niewykorzystywanych w działalności gospodarczej do spółki osobowej jako aportu rzeczowego, w zamian za udział kapitałowy spółki, nie skutkuje powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2010 r. (data wpływu 29 marca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 07.06.2010 r. (data nadania 07.06.2010 r., data wpływu 10.06.2010 r.)złożonym na wezwanie z dnia 26.05.2010 r. (data doręczenia 31.05.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółek osobowych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółek osobowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Osoba fizyczna (Wnioskodawca) zamierza wnieść jednorazowo lub więcej razy do spółki osobowej (jawnej lub komandytowej, w tym drugim wypadku jako komandytariusz) wkład niepieniężny w postaci nieruchomości, której (których) jest właścicielem. Przedmiotem wkładu może być:

  1. grunt niezabudowany,
  2. grunt zabudowany budynkiem mieszkalnym lub niemieszkalnym,
  3. lokal mieszkalny lub użytkowy wraz z udziałem we współwłasności gruntu pod budynkiem, d) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub do budynku mieszkalnego. Wymienione kategorie składników majątkowych będą dalej łącznie nazywane Nieruchomościami.

Jednocześnie pismem z dnia 07.06.2010 r. (data wpływu 10.06.2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie organu z dnia 26.05.2010 r.? Pełnomocnik działający w imieniu Wnioskodawcy wskazał, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą; jednak wnoszone jako wkład niepieniężny do spółki osobowej nieruchomości, wskazane we wniosku nie były i nie będą wykorzystywane w tej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci opisanych nieruchomości po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 178 ze zm.)...

Zdaniem Wnioskodawcy wniesienie przez niego do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości po jego stronie nie powstanie przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 updof, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego (w postaci nieruchomości) do spółki osobowej po stronie podatnika wnoszącego wkład nie powstaje przychód podatkowy na podstawie art. 11 ust. 1 updof. W zamian za wniesiony wkład nie otrzymuje on bowiem pieniędzy lub wartości pieniężnych, ani też świadczeń w naturze, względnie innych nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 11 ust. 2 i ust. 2a updof.

Z powyższego wynika, że w związku z wniesieniem wkładu podatnik nie uzyskuje żadnego ze świadczeń stanowiących przychód, które wymienione są w art. 11 updof. Co więcej, zdarzenie to nie skutkuje uzyskaniem przez podatnika bezpośredniej korzyści majątkowej (przysporzenia). Z punktu widzenia przepisów Kodeksu spółek handlowych wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (jawnej lub komandytowej) daje wspólnikowi, który wniósł wkład, jedynie możliwość partycypowania w ewentualnych zyskach spółki (oraz w majątku likwidacyjnym), które wypracuje ona w przyszłości (o ile wypracuje). Wówczas też, w związku z osiąganiem przychodów przez spółkę osobową podatnikowi na podstawie art. 8 ust. 1 updof będzie mógł być przypisany przychód podatkowy. Jednak brak jest podstaw do uznania, że przychód po stronie osoby wnoszącej wkład powstaje już w momencie jego wniesienia do spółki. W tym momencie nie uzyskuje ona bowiem żadnej bezpośredniej korzyści majątkowej.

Niezależnie od tego, że wniosek, iż w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki po stronie wnoszącego wkład nie powstaje przychód na podstawie art. 11 updof, to nie można go również wywodzić ze wskazanych w tym przepisie art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, art. 19 i art. 20 ust. 3 updof, stanowiących wyjątki od zasady określonej w art. 11 ust. 1 updof, tzn. uznających za przychód wskazane w nich świadczenia, które nie mieszczą się w pojęciu przychodu określonym w art. 11 ust. 1 updof. Żaden z tych przepisów (szczególnych) nie odnosi się bowiem do przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej jako zdarzenia skutkującego powstaniem przychodu podatkowego. W szczególności przepisem takim nie jest art. 17 ust. 1 pkt 9 updof, który w sposób wyraźny zastrzega, że wniesienie wkładu niepieniężnego może skutkową powstaniem przychodu jedynie w przypadku wniesienia go do spółdzielni oraz spółki posiadającej osobowość prawną. Wyłącza to zatem możliwość uznania, że przychód podatkowy powstaje w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Nie jest także możliwe uznanie, że w związku z wniesieniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej, po stronie wnoszącego wkład powstaje przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 updof. W art. 10 ust. 2 pkt 2 updof w sposób wyraźny stwierdzono bowiem, że przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 updof nie stosuje się do odpłatnego zbycia m.in. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Dodać należy, że zasadność wniosku, iż wniesienie nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego po stronie osoby wnoszącej ten wkład, znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego wydawanych przez organy podatkowe - tak m.in. orzekł Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach nr IPPB1/415-461/09-2/AG z dnia 26.08.2009 r., nr IPPB1/415-519/09-2/MT z dnia 1.09.2009 r., oraz nr IPPB1/415-504/09-2/KS z dnia 4.09.2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. ze zm.) źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jednak, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości jest wyłączone ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, obejmującego odpłatne zbycie rzeczy i praw.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W świetle powyższego wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie stanowi także źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9. ww. ustawy, ponieważ przepis ten nie dotyczy wniesienia wkładu do spółki osobowej (co ma miejsce w przedmiotowej sprawie).

Stosowanie do art. 18 powoływanej ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, (?), w tym również z odpłatnego zbycia tych opraw.

W świetle powołanego wyżej przepisu, wniesienie wkładu niepieniężnego nie spowoduje także powstania przychodu z praw majątkowych, gdyż własności lub udział w prawie własności nieruchomości nie są prawami majątkowym, do których stosuje się art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki osobowej na poczet wkładu nieruchomości. Nieruchomości te nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności Wnioskodawcy, ani nie są z nią związane.

Reasumując, mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż wniesienie przez Wnioskodawcę nieruchomości niewykorzystywanych w działalności gospodarczej do spółki osobowej jako aportu rzeczowego, w zamian za udział kapitałowy spółki, nie skutkuje powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego należy stwierdzić, że orzeczenia te zostały wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB1/415-461/09-2/AG, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-504/09-2/KS, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-519/09-2/MT, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika