Czy ewentualne odpłatne zbycie w przyszłości całości lub części Nieruchomości gruntowych stanowiących (...)

Czy ewentualne odpłatne zbycie w przyszłości całości lub części Nieruchomości gruntowych stanowiących prywatny majątek Wnioskodawcy na rzecz jednego lub kilku nabywców, w ramach jednej lub kilku transakcji wolne będzie od podatku dochodowego od osób fizycznych w sytuacji gdy zbycie nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego,w którym nastąpiło nabycie zbywanej Nieruchomości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2014 r. (data wpływu 24 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania przychodu z tytułu sprzedaży działek do określonego źródła przychodów oraz skutków podatkowych tej sprzedaży ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania przychodu z tytułu sprzedaży działek do określonego źródła przychodów oraz skutków podatkowych tej sprzedaży.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca nie prowadzi we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły działalności zarobkowej w zakresie nabywania i zbywania nieruchomości bądź pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Wnioskodawca prowadzi natomiast działalność gospodarczą w zakresie wynajmu/dzierżawy pomieszczeń gospodarczych zlokalizowanych na prywatnej nieruchomości należącej do rodziny Wnioskodawcy, w tym również samego Wnioskodawcy. Nieruchomości, na których zlokalizowane są pomieszczenia gospodarcze jak i same pomieszczenia nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Niniejszy Wniosek nie dotyczy w/w nieruchomości.

Wnioskodawca jest też właścicielem nieruchomości gruntowych, które stanowią jego majątek prywatny. Nieruchomości te zostały nabyte przez Wnioskodawcę w latach 80-tych zasadniczo w drodze dziedziczenia. Jedną nieruchomość Wnioskodawca nabył wraz z małżonkiem w drodze kupna (po śmierci małżonka nieruchomość ta w części była jednak przedmiotem częściowego dziedziczenia przez Wnioskodawcę i jej dzieci). Nieruchomość ta została nabyta w celach prywatnych i z przeznaczeniem do wykorzystywana w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Zasadniczo nieruchomości Wnioskodawcy nie są zabudowane i wykorzystywane są na cele rolne i inne cele prywatne (dalej: ?Nieruchomości"). Wnioskodawca posiada też nieruchomości zabudowane przeznaczone na cele prywatne (cele mieszkaniowe). Nieruchomości stanowią grunty rolne. Niewykluczone, iż w przyszłości niektóre z tych gruntów będą stanowiły grunty o przeznaczeniu budowlanym (na postawie planu zagospodarowania miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy). W odniesieniu do jednej z Nieruchomości, na wniosek podmiotu innego niż Wnioskodawca (zgodnie z ze stosownymi regulacjami prawa budowlanego) wydana została decyzja o warunkach zabudowy. Niezależnie od powyższych okoliczności, wszystkie Nieruchomości będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę na cele rolne i inne cele prywatne i nie będą wykorzystywane na cele działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

W przeszłości Wnioskodawca dokonał sprzedaży trzech części posiadanych Nieruchomości gruntowych o przeznaczeniu rolnym w wyniku ofert składanych przez zainteresowanych nabywców. Wnioskodawca nie poszukuje aktywnie nabywców nieruchomości oraz nie prowadzi działań przygotowawczych związanych z ewentualną sprzedażą nieruchomości (uzbrojenie, itp,). Niewykluczone, że w przyszłości Wnioskodawca dokona zbycia Nieruchomości w części lub całości, w drodze czynności odpłatnej lub nieodpłatnej (przykładowo: sprzedaży lub darowizny) na rzecz podmiotu trzeciego lub członka rodziny. W szczególności Wnioskodawca rozważa taką możliwość na wypadek konieczności zgromadzenia środków pieniężnych na różne cele prywatne, w tym regulowanie codziennych wydatków lub zabezpieczenie przyszłości własnej lub członków rodziny.

Obecnie w odniesieniu do jednej z Nieruchomości, na prośbę potencjalnego nabywcy, dokonywany jest podział celem wydzielenia tej części gruntu, którą zainteresowany jest nabywca. Wnioskodawca nie wyklucza też, że w przyszłości również będzie zmuszony do dokonania podziału niektórych Nieruchomości przed sprzedażą na żądanie potencjalnego nabywcy, który będzie zainteresowany wyłącznie określoną częścią gruntu należącego do Wnioskodawcy. Takie działania będą wynikać wyłącznie z inicjatywy potencjalnych nabywców. Sam Wnioskodawca nie zamierza podejmować działalności gospodarczej w zakresie obrotu czy zabudowy nieruchomości, nie zamierza podejmować działalności zorganizowanej i ciągłej mającej na celu zabudowę lub podział gruntów z własnej inicjatywy na ?małe działki lub grunty", poszukiwanie nabywców nieruchomości bądź innej podobnej działalności gospodarczej. Jeśli pojawią się potencjalni nabywcy nieruchomości celem Wnioskodawcy będzie jak najszybsze i najprostsze wyzbycie się tych Nieruchomości, które będą przedmiotem zainteresowania bez angażowania własnych sił i środków w realizację takich transakcji.

Ewentualnym nabywcą Nieruchomości mogą być różne podmioty a w przypadku podjęcia przez Wnioskodawcę decyzji o odpłatnym zbyciu Nieruchomości decydującym kryterium będzie zaproponowana cena. Z przyczyn osobistych możliwe jest też nieodpłatne lub odpłatne zbycie Nieruchomości na rzecz członka rodziny.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy ewentualne odpłatne zbycie w przyszłości całości lub części Nieruchomości gruntowych stanowiących prywatny majątek Wnioskodawcy na rzecz jednego lub kilku nabywców, w ramach jednej lub kilku transakcji wolne będzie od podatku dochodowego od osób fizycznych w sytuacji gdy zbycie nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanej Nieruchomości?


Zdaniem Wnioskodawcy ewentualne odpłatne zbycie w przyszłości całości lub części Nieruchomości gruntowych stanowiących prywatny majątek Wnioskodawcy niewykorzystywany do działalności gospodarczej, na rzecz jednego lub kilku nabywców, w ramach jednej lub kilku transakcji wolne będzie od podatku dochodowego od osób fizycznych w sytuacji gdy zbycie nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanych Nieruchomości.


Uzasadnienie


  1. Zgodnie z art. 9 ust. 1 UPIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają, co do zasady wszelkiego rodzaju dochody. W art. 10 ust. 1 UPIT ustawodawca wprowadza enumeratywny katalog źródeł przychodów. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a UPIT jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Zatem przychody otrzymane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości podlegają opodatkowaniu za wyjątkiem sytuacji gdy zbycie nieruchomości następuje po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości i zbycie to nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej podatnika.

Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe w publikowanych interpretacjach podatkowych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 25.03.2011 r. (nr IPPB4/415-991/10-4/JK) wskazuje, że: ?przychód uzyskany ze sprzedaży (...) nieruchomości nie będzie stanowił źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli sprzedaż nieruchomości została dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabyto (...)".


  1. Jednocześnie, zbycie przez Wnioskodawcę nieruchomości pomimo upływu pięciu lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie, podlegałoby opodatkowaniu podatkiem dochodowym gdyby zbycie nastąpiło w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, a przychód ze zbycia nieruchomości zostałby zaklasyfikowany do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 5a pkt 6 UPIT przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową:
    1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
    2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
    3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
    • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych źródeł przychodów.


  1. Opisane w zdarzeniu przyszłym zbycie przez Wnioskodawcę Nieruchomości stanowiących majątek prywatny nie będzie stanowić zbycia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 UPIT, a tym samym przychód osiągnięty z tego tytułu nie będzie przychodem z działalności gospodarczej, ponieważ:
    1. Wnioskodawca nie prowadził, nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej związanej z nabywaniem, zbywaniem czy pośrednictwem w obrocie nieruchomościami w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy PIT. Zatem Nieruchomości nie stanowią i nie będą stanowić środków trwałych, ani innych składników majątku ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

      W rezultacie, w przypadku odpłatnego zbycia Nieruchomości nie powstanie przychód ze zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 UPIT.
      Skoro dana Nieruchomość gruntowa nie była i nie jest wykorzystywana w działalności gospodarczej Wnioskodawcy w rozumieniu art. 5a pkt 6 Ustawy PIT, to jej zbycie nie powinno za taką działalność gospodarczą zostać uznane. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 612/05): wskazano, że ?Skoro odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej, a przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości (...) nie były uważane w analizowanym roku podatkowym /na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych/, za przychody z działalności gospodarczej - zasadne było opodatkowanie dochodu ze sprzedaży nieruchomości jako przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a". Do takich samych wniosków doszedł Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z dnia 1 lutego 2005 r. (sygn. FSK 1006/04), z dnia 22 listopada 2001 r. (sygn. III SA 2829/00), czy z dnia 30 października 2001 r. (sygn, SA/Sz 981/00).

    2. rozważanym odpłatnym zbyciem Nieruchomości działań w charakterze ciągłym lub zorganizowanym. W szczególności, Wnioskodawca nie prowadzi samodzielnych działań w tym zakresie, ani nie angażuje w związku ze zbyciem Nieruchomości profesjonalnego pośrednika do obrotu nieruchomościami. Wnioskodawca nie podejmuje też konsekwentnych i stałych działań świadczących o zorganizowanym charakterze sprzedaży Nieruchomości. Przeciwnie, Wnioskodawca dokonuje sprzedaży majątku prywatnego w oparciu o napływającego do niego oferty kupna podmiotów zainteresowanych poszczególnymi gruntami a decyzje o sprzedaży podejmuje kierując się koniecznością zaspokojenia bieżących potrzeb finansowych. W szczególności, Wnioskodawca nie reinwestuje środków otrzymanych ze sprzedaży poszczególnych nieruchomości w inne grunty z zamiarem ich odsprzedaży po odpowiednim wzroście wartości.
      Jak wynika z orzecznictwa sądowego działalność gospodarcza w świetle UPIT oznacza m.in. handlową działalność zarobkową charakteryzującą się określonym stopniem zorganizowania i ciągłości (a zatem podejmowania na przestrzeni czasu konsekwentnych i zamierzonych czynności nakierowanych na zarobek). Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 18.11.2008 r. (nr i SA/Bk 387/08): ?zorganizowanie działalności oznacza, iż istnieje pewien algorytm jej wykonywania. Pojęcie "zorganizowania" należy rozumieć funkcjonalnie, jako pewien stały sposób jej wykonywania, stalą strukturę organizacyjną jej prowadzenia. Ustawodawca nie chce traktować jako działalności gospodarczej takiej działalności, która ma charakter przypadkowy i nie jest zorganizowana, chociaż przynosi podmiotowi zarobek".

    3. Nieruchomości nie są dla Wnioskodawcy towarami handlowymi lecz stanowią majątek prywatny, tj. składnik majątku pozostający poza sferą handlową. Wnioskodawca nie dysponuje odpowiednim przygotowaniem, doświadczeniem oraz narzędziami koniecznymi do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie obejmującym obrót czy pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Zbycie przez Wnioskodawcę Nieruchomości stanowi zatem formę dysponowania przez Wnioskodawcę swoim majątkiem prywatnym. Z kolei zbycie nieruchomości należących do majątku prywatnego niewykorzystywanych do działalności gospodarczej, w tym handlowej, nawet na podstawie więcej, niż jednej transakcji nie oznacza, iż takie zbycie następuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
      Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z. dnia 10 lutego 2010 r. (sygn. II FSK 1507/08). ?odpłatne zbyciu nieruchomości (przy spełnieniu warunków ustawowych) stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów, chyba że zbycie to następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i c) u.p.d.o.f.). W orzecznictwie za ugruntowany już uznać należy pogląd, że zbycie tych składników majątku w wykonywaniu działalności gospodarczej następuje wówczas, gdy podatnik prowadzi działalność polegającą na obrocie nieruchomościami czy prawami określonymi w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., a więc sprzedaż dokonywana jest: z pewną regularnością, powtarzalnością, w sposób profesjonalny, a w odniesieniu do tych rzeczy i praw można użyć określenia towary handlowe (por. choćby pogląd wyrażony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2006 r., sygn. akt II FSK 612/05, opubl. w ONSA i WSA z 2007 r? nr 5, poz. 120). Nie jest zatem - a contrario - sprzedażą wykonywaną w ramach działalności gospodarczej (...) zbycie nieruchomości, nabytej w innym, niż obrót nią, celu". W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 612/05) wskazano dodatkowo: ?Działalność gospodarcza jest oparta w m.in, na seryjności produkcji, standaryzacji transakcji, czy wreszcie stałej współpracy (...) Stąd nie każda czynność mająca zarobkowy charakter i podejmowana na własny rachunek będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej, a tylko taka, której można przypisać cechy powtarzalności /regularności, ciągłości/ i profesjonalny / zorganizowany/ charakter".
      Jak wskazują organy podatkowe, przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 1.12.2010 r. (nr ILPB2/415-992/10-4/WM): ?sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej (...) nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych". Również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 13.07.2011 r. (nr 2011 (nr IPTPB1/415-14/11-4/KSU) zauważył, iż: ?sprzedaż nieruchomości z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są w jakikolwiek sposób związane z działalnością gospodarczą (...), to sprzedaż taka nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej". Analogicznie wypowiedział się też Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach interpretacji z 17.06.2011 r. (nr IBPBII/2/415-296/AK),

    4. Wnioskodawca nie nabył Nieruchomości w celu ich zbycia ani w innych w celach handlowych, a w szczególności nie miał i nie mógł mieć takiego zamiaru w chwili ich nabycia. Zasadniczo nieruchomości nabyte bowiem były w drodze spadkobrania. Tym samym odpłatne zbywanie Nieruchomości wykorzystywanych na cele prywatne nie stanowi o wykonywaniu przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 UPIT. Potwierdzają to także interpretacje organów skarbowych, przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 21.10.2010 (nr ITPB2/415-692/10/BK) wskazał, że: ?sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

    5. Istotne znaczenie w zakresie określenia przychody z działalności gospodarczej z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości ma uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego wydana w składzie 7 sędziów z dnia 17 lutego 2014 r., sygn, II FPS 8/13. W sentencji tejże uchwały Naczelny Sąd Administracyjny wskazał wyraźnie, że: ?W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r. nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a które nie stanowią składników majątku wskazanych w art. 14 ust. 2c tej ustawy". Z uchwały tej wynika jednoznacznie, że nawet zbycie nieruchomości wykorzystywanych uprzednio w działalności gospodarczej nie zawsze rodzi przychód z tejże działalności. Tym bardziej zatem nie rodzi przychodu z działalności gospodarczej zbycie nieruchomości wykorzystywanych w celach prywatnych.


  1. Reasumując, Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, a rozważane przez Wnioskodawcę w opisanym zdarzeniu przyszłym transakcje nie będą wynikiem zorganizowanego, ani ciągłego działania Wnioskodawcy w wyniku którego Wnioskodawca osiągałby regularne i stałe przychody. Z tego względu przychody osiągnięte przez Wnioskodawcę z okazjonalnego zbycia Nieruchomości w przyszłości nie powinny być kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej. Tym samym, odpłatne zbycie w przyszłości całości lub części Nieruchomości gruntowych stanowiących prywatny majątek Wnioskodawcy w ramach jednej lub kilku transakcji wolne będzie od podatku dochodowego od osób fizycznych jeżeli zbycie nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanej Nieruchomości.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późń. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Przepis cytowanego art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw do dnia sprzedaży upłynęło 5 lat, sprzedaż nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

Przy czym w myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Z przedstawionego przez Wnioskodawczynię zdarzenia przyszłego wynika, że nie prowadzi Ona i nie zamierza prowadzić we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły działalności zarobkowej w zakresie nabywania i zbywania nieruchomości bądź pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Wnioskodawczyni jest m. in. właścicielem nieruchomości gruntowych, które stanowią Jej majątek prywatny. Nieruchomości te zostały nabyte przez Wnioskodawczynię w latach 80-tych zasadniczo w drodze dziedziczenia. Jedną nieruchomość Wnioskodawczyni nabyła wraz z małżonkiem w drodze kupna (po śmierci małżonka nieruchomość ta w części była jednak przedmiotem częściowego dziedziczenia przez Wnioskodawczynię i jej dzieci). Wszystkie Nieruchomości będą wykorzystywane przez Wnioskodawczynię na cele rolne i inne cele prywatne i nie będą wykorzystywane na cele działalności gospodarczej Wnioskodawczyni. W przyszłości Wnioskodawczyni może dokonać podziału niektórych nieruchomości oraz ich zbycia.

W tym miejscu podkreślenia wymaga fakt, że wydzielenie działek z przedmiotowej nieruchomości nie stanowiło ich nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd też czynność ta, jako czynność czysto techniczna, nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa w tym przepisie.

Analizując czy sprzedaż nieruchomości stanowi i będzie stanowić źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy sprzedaż ta nie nastąpiła oraz czy nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 5a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z tym przepisem - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej ? oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Zatem pojęcie działalności gospodarczej charakteryzuje się między innymi prowadzeniem tej działalności w celach zarobkowych, prowadzeniem działalności na własny rachunek, jej zorganizowaniem i ciągłością ? zawodowym charakterem, uczestnictwem w obrocie gospodarczym. Dokonując oceny zakresu pojęcia działalności gospodarczej nie można nie odnieść się do zamiaru podmiotu podejmującego poszczególne czynności.

W świetle powyższego uznać należy, iż działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny.

Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem skoro z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie nabywania i zbywania nieruchomości bądź pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, jak również jej działania są nakierowane wyłącznie na sprzedaż nieruchomości należących do jej majątku prywatnego, to na etapie wydawania interpretacji indywidualnej nie było podstaw do przyjmowania poglądu odmiennego. Co do zasady sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności nie stanowią działalności gospodarczej.

Tym samym odnosząc powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że skoro planowana sprzedaż nieruchomości nie będzie miała związku z prowadzoną przez Wnioskodawczynię działalnością gospodarczą (wedle informacji przedstawionych przez Wnioskodawczynię), to sprzedaż ta mogłaby być dla Wnioskodawczyni źródłem przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodem z odpłatnego bycia nieruchomości i praw określonych w tym przepisie, o ile zostałaby dokona w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowych nieruchomości lub praw.

Ponieważ jednak w przedmiotowej sprawie sprzedaż nastąpiła/nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości i praw, to sprzedaż ta w świetle okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawczynię i przyjętych za podstawę orzekania przez tut. Organ, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawczyni źródła przychodu, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym należy zastrzec, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest ustalanie, czy sprzedaż nieruchomości wypełnia znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem stanowi to domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację ? w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Płocku Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika