Skutki podatkowe umorzenia pożyczek i odsetek od pożyczek powstałych po stronie pożyczkodawcy.

Skutki podatkowe umorzenia pożyczek i odsetek od pożyczek powstałych po stronie pożyczkodawcy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18.04.2011 r. (data wpływu 19.04.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczek i odsetek od pożyczek powstałych po stronie pożyczkodawcy ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19.04.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczek i odsetek od pożyczek powstałych po stronie pożyczkodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki pod firmą H. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, zwanej dalej ?H.?. H. powstała w wyniku przekształcenia spółki pod firmą I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w H. Wnioskodawca jest również wspólnikiem (komandytariuszem) spółki pod firmą A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, zwanej dalej ?A.?. A. jest wspólnikiem (komandytariuszem) H. Wnioskodawca udzielił H. pożyczek, zwanych dalej ?pożyczkami?, przed jej przekształceniem ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w H. Od pożyczek zostały naliczone, są i będą naliczane odsetki, zwane dalej ?odsetkami?. Odsetki nie zostały do dziś wypłacone, z wyjątkiem małej ich części. Odsetki mogą częściowo zostać wypłacone w przyszłości. Wnioskodawca udzielił H. pożyczek jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Wnioskodawcy przysługuje, jako wspólnikowi 59,06% udziału w zysku H. oraz 99,9% udziału w zysku A. A. przysługuje, jako wspólnikowi 0,05% udziału w zysku H. Oznacza to, że w części, która przypada na udział Wnioskodawcy w zysku H. bezpośrednio oraz pośrednio poprzez udział w zysku A., Wnioskodawca jako wspólnik H. oraz A. jest, w sensie podatkowym, sam dla siebie pożyczkodawcą, czyli udzielił pożyczek sam sobie. Jest możliwe, że w przyszłości udział Wnioskodawcy w zysku A. i H., oraz udział A. w zysku H., ulegnie zmianie. Jest również możliwe, że Wnioskodawca zbędzie swój ogół praw i obowiązków w H. na rzecz A., w wyniku czego przestanie on być wspólnikiem w H. i będzie uczestniczył w zysku H. wyłącznie poprzez swój udział w zysku A. Wnioskodawca planuje umorzenie części lub całości kwot pożyczek i/lub części lub całości odsetek.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy z tytułu umorzenia części lub całości należnych Wnioskodawcy od H. kwot tytułem zwrotu udzielonych pożyczek Wnioskodawca, jako pożyczkodawca dla H., osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym...
  2. Czy z tytułu umorzenia części lub całości należnych Wnioskodawcy od H. kwot tytułem zwrotu udzielonych pożyczek Wnioskodawca jako wspólnik H. i/lub jako uczestniczący w zysku H. poprzez swój udział w zysku A., lub wyłącznie poprzez swój udział w zysku A. (w przypadku zbycia ogółu praw i obowiązków w H. przez Wnioskodawcę na rzecz A.), osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu z tytułu nieodpłatnego świadczenia w wysokości części umorzonych kwot pożyczek przypadających na udział Wnioskodawcy w zysku H., bezpośrednio i pośrednio poprzez A., lub wyłącznie pośrednio poprzez A....
  3. Czy z tytułu umorzenia części lub całości należnych Wnioskodawcy od H. kwot tytułem odsetek Wnioskodawca, jako pożyczkodawca dla H., osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym...
  4. Czy z tytułu umorzenia części lub całości należnych Wnioskodawcy od H. kwot tytułem odsetek Wnioskodawca, jako wspólnik H. i/lub jako uczestniczący w zysku H. poprzez swój udział w zysku A. lub wyłączni poprzez swój udział w zysku A. (w przypadku zbycia ogółu praw i obowiązków w H. przez Wnioskodawcę na rzecz A.), osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu z tytułu nieodpłatnego świadczenia w wysokości części umorzonych odsetek przypadających na udział Wnioskodawcy w zysku H. bezpośrednio i pośrednio poprzez A., lub wyłącznie pośrednio poprzez A....

Odpowiedź na pytanie pierwsze i trzecie stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pana w zakresie pytania drugiego i czwartego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1)

Wnioskodawca uważa, że z tytułu umorzenia części lub całości należnych Wnioskodawcy od H. kwot tytułem zwrotu udzielonych pożyczek Wnioskodawca jako pożyczkodawca dla H., nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Ad.3)

Wnioskodawca uważa, że z tytułu umorzenia części lub całości należnych Wnioskodawcy od H. kwot tytułem odsetek Wnioskodawca, jako pożyczkodawca dla H., nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ww. ustawy).

Regulacja prawna umowy pożyczki zawarta jest w art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm. ? dalej: k.c.).

Zgodnie z definicją zawartą w ww. przepisie, dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej ilości. Odpłatność lub jej brak nie przesądza o ważności zwartej umowy pożyczki.

Z treści ww. przepisu wynika, że umowa pożyczki, w zależności od woli stron, może być umową odpłatną, bądź nieodpłatną. W obrocie gospodarczym umowa pożyczki jest z reguły umową odpłatną, a jej odpłatność wyraża się w jej oprocentowaniu. W konsekwencji otrzymanie pożyczki jest obojętne podatkowo. Zmiana charakteru świadczenia uzyskanego w drodze pożyczki następuje w przypadku jej umorzenia.

Zgodnie z treścią art. 508 Kodeksu cywilnego zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Z brzmienia tego przepisu wynika, że zwolnienie z długu dochodzi do skutku w wyniku umowy stron. Na gruncie prawa podatkowego umorzenie pożyczki oraz odsetek, poprzez zawarcie umowy o zwolnieniu z długu jest zdarzeniem powodującym powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przy czym w przypadku umorzenia pożyczki lub należnych odsetek wartość umorzonej należności stanowi przychód dłużnika.

Termin ?nieodpłatne świadczenie? w rozumieniu przepisów podatkowych ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym i obejmuje nie tylko świadczenia w sensie cywilistycznym, lecz także zdarzenia gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne , tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (por. wyrok WSA z dnia 13 kwietnia 2005 r., Sygn. akt III S.A./Wa 928/04, LEX nr 166046).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki pod firmą H. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Jest również wspólnikiem (komandytariuszem) spółki pod firmą A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. A. jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki pod firmą H. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Wnioskodawca jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej udzielił pożyczek firmie I. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która przekształciła się w spółkę H. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Wnioskodawca planuje umorzenie części lub całości kwot pożyczek i/lub części lub całości odsetek.

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rozpoznaje się przychodu w postaci utraconych korzyści np. umorzonych pożyczek lub odsetek od pożyczki.

W związku z powyższym umorzenie części lub całości kwot pożyczek oraz części lub całości odsetek nie będzie wywoływało skutków podatkowych u pożyczkodawcy, a zatem umorzone pożyczki oraz odsetki od pożyczki nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy jako pożyczkodawcy przychodu.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż z tytułu umorzenia części lub całości należnych Wnioskodawcy od spółki kwot tytułem zwrotu udzielonych pożyczek oraz odsetek od pożyczek Wnioskodawca, jako pożyczkodawca dla spółki, nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu z tytułu nieodpłatnego świadczenia należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB1/415-372/11-3/EC, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika