Wystąpienie zobowiązania podatkowego z tytułu wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...)

Wystąpienie zobowiązania podatkowego z tytułu wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2011 r. (data wpływu 28 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystąpienia zobowiązania podatkowego z tytułu wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystąpienia zobowiązania podatkowego z tytułu wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Działalność firmy w pełnym zakresie opodatkowana jest podatkiem VAT (sprzedaż opodatkowana). Wnioskodawczyni zamierza wnieść w formie aportu do spółki komandytowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim i zorganizowana część przedsiębiorstwa mająca być przedmiotem aportu jest objęta wspólnością ustawową.

Przedmiotem działalności gospodarczej jest import i eksport odzieży, sprzedaż hurtowa i detaliczna odzieży, działalność na rynku kapitałowym, a w szczególności inwestycje w spółki z branży odzieżowej oraz działalność hotelarska. Sprzedaż detaliczna odbywa się za pomocą własnej sieci sprzedaży, z wykorzystaniem wynajmowanych na ten cel lokali. Ponadto Wnioskodawczyni sprzedaje towary za pośrednictwem podmiotów zewnętrznych, które powiązane są umowami agencyjnymi

Wnioskodawczyni jest właścicielką niezabudowanych nieruchomości gruntowych i rolnych, które nabyła w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stan nieruchomości przedstawia się następująco: 1) zabudowana nieruchomość gruntowa wykorzystywana jako magazyn główny i biura, 2) nieruchomość gruntowa, na której Wnioskodawczyni prowadzi inwestycję w toku polegającą na budowie hotelu, 3) nieruchomość gruntowa wraz z projektem budowlanym, na której planowana jest inwestycja w postaci budowy nowej siedziby firmy oraz magazynu, 4) nieruchomość gruntowa położona w pobliżu nieruchomości wskazanej w pkt 3), na której nie jest prowadzona obecnie inwestycja, a która ma być w przyszłości przeznaczona na inwestycje budowlane budowę magazynu, 5) pozostałe nieruchomości gruntowe i rolne nie wykorzystywane w chwili obecnej w działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni zamierza wnieść aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa związaną z prowadzeniem importu, eksportu i hurtową sprzedażą odzieży, działalnością na rynku kapitałowym (akcje), działalnością hotelarską, nieruchomości wymienione w pkt 1-4 powyżej wraz z inwestycją w toku polegającą na budowie hotelu, akcje (w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) do spółki komandytowej, która będzie prowadziła sprzedaż opodatkowaną. Spółka będzie kontynuowała i rozwijała działalność związaną z importem, eksportem i hurtową sprzedażą odzieży, działalność na rynku kapitałowym, inwestycję w postaci budowy hotelu oraz w przyszłości budowę nowych magazynów i hoteli.

W ramach aportu nie zostanie wniesiona część przedsiębiorstwa związana z handlem detalicznym oraz nieruchomości, o których mowa w pkt 5) powyżej. Pozostawienie detalicznej sieci sprzedaży w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni i powiązanie jej następnie umową agencyjną z nową spółką ma na celu ujednolicenie systemu sprzedaży. Wskazać ponadto należy, że ewentualne wniesienie sieci detalicznej jest utrudnione z uwagi na problemy prawne bowiem umowy najmu zawarte są na czas określony. Zmiana najemcy wymaga zgody wynajmującego.

Na zorganizowaną część przedsiębiorstwa, która ma być przedmiotem aportu do spółki komandytowej składają się:

  1. Aktywa trwałe: urządzenia i środki transportu, wyposażenie (w tym meble biurowe), komputery oraz inne podobne składniki, nieruchomości: 1) zabudowana nieruchomość gruntowa, wykorzystywana jako magazyn główny i biura 2) nieruchomość gruntowa, na której Wnioskodawczyni prowadzi inwestycję w toku polegającą na budowie hotelu, 3) nieruchomość gruntowa wraz z projektem budowlanym, na której planowana jest inwestycja, 4) nieruchomość gruntowa położona w pobliżu nieruchomości wskazanej w pkt 3), na której nie jest prowadzona obecnie inwestycja, a która ma być w przyszłości przeznaczona na inwestycje budowlane,
  2. Aktywa obrotowe: nabyte materiały i towary, środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym przedsiębiorstwa, wierzytelności z tytułu sprzedaży towarów, posiadane udziały i akcje.
  3. Wartości niematerialne i prawne: licencje na programy komputerowe, biurowe programy komputerowe, księgowe, prawo do strony internetowej.
  4. Ogół praw i obowiązków z zawartych umów, nieujętych w księgach handlowych przedsiębiorstwa: prawa i obowiązki z umów zawartych z pracownikami, z kontrahentami handlowymi, wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek, zobowiązania i należności.

Ponadto Spółka przejmie istniejące na dzień rejestracji Spółki zobowiązania Wnioskodawczyni, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, po uzyskaniu zgody wierzycieli.

Aktywa obrotowe, wartości niematerialne i prawne, ogół praw i obowiązków z zawartych umów oraz zobowiązania, które mają stanowić aport są bezpośrednio związane z częścią przedsiębiorstwa dotyczącą handlu hurtowego oraz działalnością hotelarską.

Przedmiotem aportu będą nieruchomości przewidziane dla działalności hotelarskiej oraz związanej z handlem hurtowym. W nieruchomościach będących przedmiotem aportu nie jest prowadzona działalność związana z handlem detalicznym.

Przedmiotem aportu nie będzie część przedsiębiorstwa związana z handlem detalicznym, obejmująca prowadzenie własnych punktów sprzedaży, a w tym umowy najmu, umowy z zatrudnionymi pracownikami, wyposażenie sklepów, umowy agencyjne, pozostałe nieruchomości gruntowe, nie wykorzystywane w chwili obecnej w działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy opisany zespół składników mający być przedmiotem aportu stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27 e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług...
  2. Czy powstaje po stronie Wnioskodawcy zobowiązanie podatkowe w podatku VAT z tytułu wniesienia aportu do Spółki w postaci opisanych składników majątkowych...
  3. Czy w związku z powyższym powstaje po stronie Wnioskodawcy zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wniesienia aportu do spółki...

Odpowiedź na pytanie nr 3 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Wniosek Pani w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty odrębną interpretacją.

Wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki komandytowej w ocenie wnioskodawcy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji Podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika