1.Czy wniesienie wkładu do spółki osobowej w postaci Nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem (...)

1.Czy wniesienie wkładu do spółki osobowej w postaci Nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
2.W jaki sposób należy określić w spółce osobowej wartość wniesionych Nieruchomości?
3.W przypadku podjęcia decyzji co do sprzedaży Nieruchomości przez spółkę osobową w jaki sposób powinien być określony dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
4.Czy wniesienie wkładu do spółki osobowej w postaci Nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
5.Czy wystąpi przychód do opodatkowania w sytuacji wycofania wkładu ze spółki osobowej o wartości takiej, jak ustalona przez wspólników na dzień wniesienia Nieruchomości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17.06.2009 r. (data wpływu 22.06.2009 r.) oraz piśmie (data nadania15.07.2009 r.), (data wpływu 17.07.2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-462/09-2/MT, IPPB1/415-464/09-2/MT, IPPB1/415-465/09-2/MT z dnia 06.07.2009 r. (data nadania 06.07.2009 r., data doręczenia 08.07.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w przypadku wycofania wkładu ze spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.06.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w przypadku wycofania wkładu ze spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2009 r. Wnioskodawca nabył w drodze spadku następujące nieruchomości:

  • Dwa mieszkania
  • Działkę z domem mieszkalnym w stanie surowym,
  • Trzy działki budowlane,
  • 50% udziału we własności działki budowlanej,
  • Działki rolne o powierzchni 2,87 ha,

Obecnie Wnioskodawca planuje wnieść te nieruchomości w postaci aportu do spółki osobowej. Nabyte w drodze spadku nieruchomości nie były wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 06.07.2009 r. Nr IPPB1/415-462/09-2/MT, Nr IPPB1/415-464/09-2/MT oraz Nr IPPB1/415-465/09-2/MT Wnioskodawca uzupełnił swój wniosek pismem z dnia 15.07.2009 r., informując, iż wszystkie nieruchomości nabyte zostały przez Wnioskodawcę w drodze spadku otrzymanego na początku bieżącego roku. Planowane wniesienie tychże nieruchomości do spółki osobowej jest elementem porządkowania struktury własnościowej tak nabytego majątku. Ze względu na relatywnie niewielki upływ czasu od momentu objęcia spadku i przejęcia władztwa prawnego nad przedmiotowymi nieruchomościami, a zwłaszcza w świetle obecnej, niepewnej sytuacji na rynku nieruchomości, nie został jeszcze ostatecznie sprecyzowany sposób dalszego ich wykorzystania. W szczególności, w powyższych okolicznościach nie dzień złożenia wniosków oraz niniejszego pisma nie jest możliwe jednoznaczne określenie czy wszystkie z wnoszonych aportem nieruchomości będą ostatecznie wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzeniem działalności gospodarczej spółki, co jest warunkiem ujęcia ich jako środków trwałych zarówno dla celów rachunkowych jak i podatkowych. Nie można przy tym wykluczyć, że niektóre z nieruchomości zostaną przeznaczone do zbycia przed upływem 12 miesięcy od momentu wniesienia.

Należy więc przyjąć, że będą takie nieruchomości, które przez spółkę otrzymującą aport:

  1. będą wykorzystywane na potrzeby jej działalności gospodarczej w przewidywanym okresie przekraczającym 12 miesięcy, a co za tym idzie ujęte zostaną jako środki trwałe (dotyczy to w szczególności nieruchomości już oddanych w dzierżawę) oraz będą takie nieruchomości, które,
  2. nie będą wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, a co za tym idzie nie zostaną wprowadzone do rejestru środków trwałych, lecz potraktowane jako towary handlowe.

Zdaniem Wnioskującego, brak możliwości precyzyjnego określenia na etapie składania wniosku i niniejszego pisma, które z wnoszonych nieruchomości spełnią, po dniu ich wniesienia, przesłanki do zakwalifikowania przez spółkę otrzymującą aport jako środki trwałe, nie powinno mieć wpływu na rozpatrzenie sprawy.

Jedynie w odniesieniu do nieruchomości zabudowanych budynkami w stanie surowym przewidywane jest ponoszenie dodatkowych nakładów związanych z wykończeniem przedmiotowych budynków. Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w przyszłości pojawi się konieczność ponoszenia nakładów również w odniesieniu do pozostałych nieruchomości.

Nakłady czynione przez spółkę na nieruchomości, które będą w przyszłości wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej spółki odnoszone będą na wartość początkową środków trwałych. Ponieważ jednak nie została jeszcze ostatecznie przesądzona kwestia sposobu wykorzystania przedmiotowych nieruchomości przez spółkę, nie można wykluczyć, że czynione przez spółkę nakłady zamiast zwiększać wartość początkową środka trwałego, odnoszone będą na wartość rzeczowych aktywów obrotowych.

Zdaniem Wnioskującego zarówno w przypadku jeżeli nieruchomości, na które ponoszone będą nakłady, będą przed ich zbyciem wykorzystywane w działalności gospodarczej spółki (tj. ujęte będą jako środki trwałe) jak w przypadku nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży (nieujętych w ewidencji środków trwałych), ponoszone przez spółkę nakłady wpływać będą na ustalenie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia. W pierwszym przypadku ponoszone nakłady zwiększać będą wartość początkową środków trwałych, która po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne stanowić będzie koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia. W drugim przypadku poczynione nakłady odnoszone będę odpowiednio na wartość aktywów obrotowych spółki i również staną się kosztem uzyskania przychodów w momencie odpłatnego zbycia przedmiotowych nieruchomości.

Wnioskodawca poinformował również, że Spółka zamierza prowadzić działalność handlowo-usługową oraz działalność mieszczącą się w zgrupowaniu PKD 68.10 Kupno - sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, jak i PKD 68.20 Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Spółka prowadzić będzie księgi rachunkowe na podstawie ustawy z dn. 29 września 1994 r. o rachunkowości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wniesienie wkładu do spółki osobowej w postaci Nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
  2. W jaki sposób należy określić w spółce osobowej wartość wniesionych Nieruchomości...
  3. W przypadku podjęcia decyzji co do sprzedaży Nieruchomości przez spółkę osobową w jaki sposób powinien być określony dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
  4. Czy wniesienie wkładu do spółki osobowej w postaci Nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
  5. Czy wystąpi przychód do opodatkowania w sytuacji wycofania wkładu ze spółki osobowej o wartości takiej, jak ustalona przez wspólników na dzień wniesienia Nieruchomości...

Odpowiedź na pytanie piąte stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Wniosek Pana w zakresie pytania pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 5

W sytuacji wycofania wkładu wolne od podatku będą przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładu w spółce osobowej, do wysokości wniesionego przez Wnioskodawcę wkładu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem PIT podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych z podatku PIT na podstawie przepisów wyżej wskazanej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie art. 21 ust 1 pkt 50 ustawy o PIT wolne od opodatkowania są przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce osobowej jednak tylko do wysokości wniesionych wkładów. Jednocześnie jak o tym była mowa we wcześniejszych wyjaśnieniach powyżej, przez wartość wniesionych wkładów rozumieć należy ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, wartość poszczególnych przedmiotów wkładu, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Mając zatem powyższe na uwadze, w opinii Wnioskodawcy zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym podlegać będzie wyłącznie zwrot w wartości wniesionego wkładu (wynikająca z umowy spółki, wg stanu na dzień wniesienia). Natomiast zwracana wspólnikowi wartość majątku spółki, przewyższająca wartość wkładu wniesionego przez wspólnika, stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu.

Powyższe stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 4 listopada 2008r., sygn. ILPB2/415-509/08-2/MK:

?Reasumując, otrzymany przez wspólnika, w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej, udział w majątku tej spółki, w tym udział w nieruchomości, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym - zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - tylko do wysokości wniesionego do tej spółki wkładu. Natomiast przychód otrzymany przez Wnioskodawcę ponad wartość wniesionego wkładu, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18, w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy.?

Podobne stanowisko zajął także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie w interpretacji z dnia 11 stycznia 2007r., sygn. 1461I/DCi-1/415-14/U/06/AO: ?Przepis art. 21 ust.1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolne od opodatkowania są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej. To zwolnienie nie dotyczy więc wypłaconej występującemu kwoty części wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładu wspólników. Wypłata występującemu wspólnikowi ustalonego udziału (w pieniądzu czy też w naturze), o którym mowa w § 2 art. 871 kc., stanowi dla niego przysporzenie majątkowe (..).?

Biorąc powyższe pod uwagę, w opinii Wnioskodawcy, w przypadku rozwiązania spółki osobowej, lub wystąpienia przez Wnioskodawcę ze spółki osobowej, otrzymana przez wartość majątku spółki odpowiadająca wartości wniesionego do tej spółki wkładu, określonej przez wspólników w umowie spółki na dzień wniesienia wkładów, będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPB2/415-509/08-2/MK, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-464/09-4/MT, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-464/09-5/MT, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-464/09-6/MT, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika