Czy Wnioskodawczyni ustala prawidłowo (zgodnie z dyspozycją art. 24 ust. 1 UPDOF) podstawę opodatkowania (...)

Czy Wnioskodawczyni ustala prawidłowo (zgodnie z dyspozycją art. 24 ust. 1 UPDOF) podstawę opodatkowania (dochód) nie ujmując w rachunku podatkowym różnic kursowych powstałych na środkach pieniężnych pochodzących z wpłat waluty obcej dokonanych z konta osobistego właściciela na konto firmowe?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 11.05.2012 r. (data wpływu 15.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych - jest prawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 15.05.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Z uwagi na wysokość obrotów podatnik z tytułu UPDOF rozlicza się z urzędem skarbowym na podstawie ksiąg rachunkowych Stosowaną przez podatnika metodą rozliczania różnic kursowych jest metoda podatkowa (zgodnie z art. 24c UPDOF).

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu towarami, w większości jest to sprzedaż krajowa. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, niewielka część towarów nabywana jest od kontrahentów z zagranicy, przede wszystkim z Unii Europejskiej. Faktury od kontrahentów zagranicznych wystawiane są w walucie obcej, głównie w EUR. Zapłata za faktury do kontrahentów zagranicznych dokonywana jest z konta walutowego podatnika prowadzonego dla działalności gospodarczej (dalej: konto firmowe).

Większość płatności z tytułu sprzedanych towarów wpływa na konto firmowe podatnika prowadzone w złotych. Wnioskodawczyni nie prowadzi kasy gotówkowej a kwoty wpłacone gotówką przez odbiorców z tytułu sprzedanych towarów używane są przez podatnika na jego cele prywatne i ewidencjonowane w księgach rachunkowych na koncie rozrachunków z właścicielem.

W przypadku braku środków na koncie firmowym (złotówkowym lub walutowym) Wnioskodawczyni dokonuje zasilenia tych kont z kont osobistych odpowiednio - przelewy z osobistego konta złotówkowego dokonywane są na konto firmowe złotówkowe, zaś przelewy z osobistego konta prowadzonego w walucie obcej (np. EUR) dokonywane są na konto firmowe walutowe prowadzone w tej samej walucie (np. EUR).

Zgodnie z dyspozycją art. 9 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe prowadzi się w walucie polskiej. Do przeliczenia wartości środków pieniężnych w walucie obcej przekazanych z osobistego konta bankowego na konto firmowe (zgodnie z art. 30 ust 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości oraz art. 24c ust. 4 UPDOF) stosowany jest kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wpłaty na konto firmowe.

Następnie z konta firmowego walutowego dokonywana jest zapłata w walucie prowadzonego konta za faktury dostawców zagranicznych. Do przeliczenia wartości środków pieniężnych w walucie obcej przekazanych dostawcy stosowany jest (zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości oraz art. 24c ust. 4 UPDOF) kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty zobowiązań. Różnice kursowe powstałe na skutek różnicy kursów zastosowanych na dzień wpływu środków pieniężnych na konto firmowe (kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wpłaty z konta osobistego na konto firmowe) i dniem zapłaty zobowiązań (kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty zobowiązań) księgowane są odpowiednio - dodatnie w przychody, ujemne w koszty. Różnice te nie są ujmowane w rachunku podatkowym (ujemne nie są odnoszone na koszty uzyskania przychodu, dodatnie nie są uwzględniane, jako przychody podlegające opodatkowaniu).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawczyni ustala prawidłowo (zgodnie z dyspozycją art. 24 ust. 1 UPDOF) podstawę opodatkowania (dochód) nie ujmując w rachunku podatkowym różnic kursowych powstałych na środkach pieniężnych pochodzących z wpłat waluty obcej dokonanych z konta osobistego właściciela na konto firmowe?


Zdaniem Wnioskodawcy sposób ustalania różnic kursowych od własnych środków na rachunku walutowym reguluje art. 24c ust. 2 pkt 3 oraz art. 24c ust. 3 pkt 3 UPDOF.


Zgodnie z art. 24c ust. 2 pkt 3 UPDOF, dodatnie różnice kursowe powstają jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków łub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5 (nie mającym zastosowania w opisanym stanie faktycznym).

Z kolei w myśl art. 24c ust. 3 pkt 3 ww. ustawy ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty łub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5 (nie mającym zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Przyczyną powstania różnic kursowych w takim przypadku jest różny kurs walut pomiędzy dniem wpływu środków pieniężnych (wartości pieniężnych) a dniem zapłaty bądź innej formy wypływu tych środków (wartości). W obu przypadkach (dla wpływu i wypływu) wartość środków pieniężnych przelicza się według kursu waluty określonego zgodnie z art. 24c ust. 4 UPDOF, który stanowi iż: przy obliczaniu różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

W stanie faktycznym opisanym przez podatnika zastosowanie, z uwagi na brak możliwości uwzględnienia faktycznie zastosowanego kursu waluty zarówno w przypadku otrzymania waluty z konta osobistego na konto firmowe walutowe jak również w przypadku zapłaty zobowiązania do dostawcy z konta firmowego walutowego należy stosować dyspozycję art. 24c ust. 4 zdanie drugie.

Różnice kursowe od własnych środków w walutach obcych powstaną, jeżeli wystąpi różnica wartości w dacie wpływu waluty obcej (tj. w przypadku nabycia lub otrzymania) i jej wypływu, tj. w sytuacji zapłaty lub innej formy wypływu posiadanych walut obcych, przy czym wypływ waluty musi być definitywny (zapłata zobowiązań) i związany z działalnością gospodarczą. Nie powstają, więc różnice kursowe w sytuacji np. wpłaty waluty z własnego konta osobistego na konto firmowe.

Zatem fakt przepływu walut obcych między rachunkiem osobistym a rachunkiem firmowym nie rodzi obowiązku naliczania różnic kursowych. W tej bowiem sytuacji, następuje wprawdzie wpływ na konto firmowe walutowe, jednak nie jest on związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z uwagi na powyższe Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż nie uwzględniając w rachunku podatkowym różnic kursowych powstałych na środkach pieniężnych pochodzących z wpłat waluty obcej dokonanych z konta osobistego właściciela na konto firmowe postępuje prawidłowo.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika