Czy w przypadku przyszłej sprzedaży Nieruchomości przez Spółkę Jawną Wnioskodawczyni, w proporcji (...)

Czy w przypadku przyszłej sprzedaży Nieruchomości przez Spółkę Jawną Wnioskodawczyni, w proporcji do posiadanego udziału w przychodach i kosztach uzyskania przychodów Spółki Jawnej, będzie obowiązany do opodatkowania dochodu ustalonego jako nadwyżka ceny sprzedaży Nieruchomości przez Spółkę Jawną ponad wartość Nieruchomości na dzień aportu do Spółki Jawnej ustaloną w umowie Spółki Jawnej i wykazaną w księgach Spółki Jawnej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 28.04.2008 r. (data wpływu 29.04.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości dochodu uzyskanego przy sprzedaży nieruchomości będącej własnością spółki jawnej wniesionej do niej aportem i wprowadzonej do ewidencji środków trwałych - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29.04.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości dochodu uzyskanego przy sprzedaży nieruchomości będącej własnością spółki jawnej wniesionej do niej aportem i wprowadzonej do ewidencji środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest obecnie wspólnikiem spółki P?Spółka Jawna. W związku z reorganizacją P?Spółka Jawna (dalej: ?Spółka?), wspólnicy tej spółki, w tym Wnioskodawczyni, rozważają powołanie przez Spółkę nowego podmiotu działającego w formie prawnej spółki jawnej (?Spółka Jawna?), do której Spółka wniesie wkład rzeczowy w postaci nieruchomości zabudowanej budynkiem, który może być wykorzystywany na cele biurowe lub mieszkalne (?Nieruchomości?) bądź w przyszłości sprzedany przez Spółkę Jawną. Inni wspólnicy Spółki Jawnej wniosą wkłady pieniężne.

W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wniosku Wnioskodawczyni podała, iż opisany w stanie faktycznym budynek jest budynkiem niemieszkalnym, zaś ?Spółka Jawna? będzie prowadziła działalność w zakresie inwestycji w nieruchomości i w tym zakresie nie jest wykluczona działalność w zakresie budowy i sprzedaży obiektów/lokali/budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Spółka Jawna będzie prowadzić księgi rachunkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku przyszłej sprzedaży Nieruchomości przez Spółkę Jawną Wnioskodawczyni, w proporcji do posiadanego udziału w przychodach i kosztach uzyskania przychodów Spółki Jawnej, będzie obowiązany do opodatkowania dochodu ustalonego jako nadwyżka ceny sprzedaży Nieruchomości przez Spółkę Jawną ponad wartość Nieruchomości na dzień aportu do Spółki Jawnej ustaloną w umowie Spółki Jawnej i wykazaną w księgach Spółki Jawnej...

Niniejsza interpretacja dotyczy części pytania Wnioskodawczyni w zakresie ustalenia wysokości dochodu uzyskanego przy sprzedaży nieruchomości będącej własnością spółki jawnej wniesionej do niej aportem i wprowadzonej do ewidencji środków trwałych. Część pytania Wnioskodawczyni w zakresie ustalenia wysokości dochodu uzyskanego przy sprzedaży nieruchomości będącej własnością spółki jawnej wniesionej do niej aportem i zakwalifikowanej jako towar będzie przedmiotem odrębnej interpretacji.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

  1. Zdaniem Wnioskodawczyni nadwyżka ceny sprzedaży Nieruchomości ponad wartość Nieruchomości określoną w umowie Spółki Jawnej na dzień aportu i wykazaną w księgach Spółki Jawnej jako wartość początkowa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu jako dochód Wnioskodawczyni z uczestnictwa w Spółce Jawnej w proporcji do udziału Wnioskodawczyni w przychodach i kosztach Spółki Jawnej.
  2. Przyjmując Nieruchomość do ewidencji środków trwałych, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość początkowa Nieruchomości nabytej w drodze wkładu ustała się w księgach spółki osobowej w wysokości ustalonej przez wspólników na dzień wniesienia wkładu nie wyższą jednak od wartości rynkowej Nieruchomości z dnia wniesienia wkładu. Wspólnicy Spółki Jawnej nie nogą zatem ustalić w księgach rachunkowych Spółki Jawnej
  1. interpretacja indywidualna Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2008 r. (nr IPPB1/415-123/08-3/JB;
  2. decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 czerwca 2007 r. (nr 1401/BP-I/006-1136/06/KS);
  3. postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie 7 lipca 2006 r. (nr 1472/ROP!/423-122/219/06/DP);
  4. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu z 28 września 2007 (nr PDF3/415-9/07);
  5. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów z 21 września 2007 r. (nr 1438/DF2/415-73b/289/07/AZ);
  6. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrze z dnia 27 września 2007 r. (nr PD-2/415-1/2007);
  7. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach z dnia 8 stycznia 2007 r. (nr PD1A/415-54/06);

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie ustalenia wysokości dochodu uzyskanego przy sprzedaży nieruchomości będącej własnością spółki jawnej wniesionej do niej aportem i wprowadzonej do ewidencji środków trwałych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje 1401/BP-I/006-1136/06/KS, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego 1438/DF2/415-73b/289/07/AZ, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego IPPB1/415-123/08-3/JB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika