Zakres obowiązków płatnika. sygn: IPPB1/415-57/13-2/IF

Zakres obowiązków płatnika.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21.12.2012 r. (data wpływu 14.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14.01.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca (lub ?Spółka?) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji nieposiadająca na dzień wniosku numeru NIP oraz adresu. Spółka będzie prowadzić działalność w zakresie dystrybucji napojów na rynku polskim. Jednym z udziałowców, posiadającym 5% udziałów w Spółce, jest osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym (?Osoba Fizyczna?). Osoba Fizyczna jest jednocześnie członkiem zarządu Spółki pełniącym swoje obowiązki na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.

Niezależnie od pełnienia funkcji członka zarządu, Osoba Fizyczna podjęła współpracę ze Spółką w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Spółka zamierza rozwijać działalność na rynku dystrybucji napojów poprzez opracowanie nowej strategii marketingowej, aktywizację sprzedaży i inne działania mające na celu poszerzenie rynku odbiorców swoich produktów. W tym celu Spółka zawarła z Osobą Fizyczną umowę o współpracy, w której Osoba Fizyczna występuje jako przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Osoba Fizyczna ma świadczyć na rzecz Wnioskodawcy czynności na podstawie zawartej umowy, zgodnie z którą będzie zobowiązana do:

  • współpracy przy budowaniu sieci sprzedaży i pozyskiwaniu klientów,
  • współpracy przy utrzymywaniu i rozwoju kontaktów z kluczowymi kontrahentami Spółki,
  • nawiązywania kontaktów z podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej napojów na terytorium Polski,
  • pozyskiwania informacji na temat założeń/modelu współpracy handlowej pomiędzy danym odbiorcą a dostawcami,
  • oceny potencjału handlowego danego odbiorcy dla zleceniodawcy przy zakładanych wielkościach realizowanej sprzedaży,
  • doradztwa w zakresie sposobu pro wadzenia negocjacji z odbiorcami,
  • przygotowywania analiz rynku, ukierunkowanych na identyfikację nowych odbiorców i produktów,
  • przygotowywania analiz dotyczących decyzji promocyjnych i skuteczności kampanii marketingowych,
  • analizy kryteriów doboru partnerów wspomagających (finanse, marketing, kadry i logistyka).

Powyższe usługi wykonywane będą w formie przygotowywania raportów, ekspertyz, analiz i opracowań oraz przeprowadzania spotkań, konsultacji, itp.


Zgodnie z umową o współpracy, którą Osoba Fizyczna zawarła ze Spółką:

  • przy wykonywaniu zleceń na rzecz Spółki Osoba Fizyczna będzie działała w sposób niezależny, na podstawie własnej oceny co do sposobu i środków potrzebnych do realizacji danego zlecenia;
  • określenie miejsca oraz czasu wykonywania czynności przez Osobę Fizyczną będzie zależało od charakteru danych czynności, a sposób wykonywania usług wyznaczany będzie przez standardy przyjęte przy realizacji tego rodzaju umów;
  • co do zasady Osoba Fizyczna świadczyć ma usługi w sposób samodzielny, jednakże dopuszczalna jest również, po powiadomieniu Spółki, możliwość realizacji przez Osobę Fizyczną poszczególnych zleceń z udziałem podwykonawców;
  • w ramach świadczenia usług zgodnie z umową o współpracy, Osoba Fizyczna nie będzie działać jako pełnomocnik Spółki;
  • Osoba Fizyczna, w ramach świadczenia usług, nie będzie uprawniona do zaciągania jakichkolwiek zobowiązań w imieniu Spółki;
  • Osoba Fizyczna ponosić będzie pełne ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności, w ramach której świadczyć będzie usługi na rzecz Spółki;
  • zaangażowanie w realizację usług będzie miało charakter projektowy; w ramach swoich obowiązków Osoba Fizyczna zobowiązana będzie dokładać należytej staranności, zgodnie z postanowieniami prawa cywilnego;
  • Osoba Fizyczna ponosić będzie odpowiedzialność za bezpośrednie/pośrednie straty spowodowane winą umyślną, jak i rażącym zaniedbaniem;
  • Osoba Fizyczna ponosić będzie zupełną i wyłączną odpowiedzialność za działania zatrudnionych przez niego podwykonawców, którymi posługiwać się będzie przy świadczeniu usług na rzecz Spółki.


Umowa o współpracy, którą Wnioskodawca zawarł z Osobą Fizyczną, nie ma charakteru kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, ani też umowy o podobnym charakterze. Umowa nie przewiduje także, aby na jej podstawie Osoba Fizyczna mogła działać w imieniu i na rzecz Spółki, ani na jej rachunek, czy ryzyko.

Umowa będąca przedmiotem wniosku o udzielenie niniejszej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych ma za swój przedmiot świadczenie przez Osobę Fizyczną na rzecz Spółki usług w zakresie sprzedaży i marketingu oraz współpracy przy realizacji strategii handlowej Spółki i przy pozyskiwaniu nowych kontrahentów i klientów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy przychody z tytułu określonych w umowie o współpracy usług wykonywanych przez Osobę Fizyczną na rzecz Wnioskodawcy, w której Osoba Fizyczna będzie równocześnie członkiem zarządu na podstawie powołania uchwałą zgromadzenia wspólników, stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (?Ustawa o PDOF?) i w związku z tym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany jako płatnik na podstawie art. 41 Ustawy o PDOF pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów uzyskanych przez Osobę Fizyczną z tytułu realizacji umowy o współpracy?


Zdaniem Wnioskodawcy, przychody uzyskiwane przez Osobę Fizyczną z tytułu wyżej opisanej umowy o współpracy zawartej ze Spółką stanowić będą dla Osoby Fizycznej przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i w związku z tym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany jako płatnik na podstawie art. 41 ust. 1 Ustawy o PDOF pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów uzyskanych przez Osobę Fizyczną w związku z realizacją umowy o współpracy.

Stosownie do art. 41 ust. 1. Ustawy o PDOF, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 Ustawy o PDOF, osobom określonym w art. 3 ust. 1 Ustawy o PDOF, są obowiązane jako płatnicy pobierać z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 Usta wy o PDOF oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b Ustawy o PDOF, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 Ustawy o PDOF.

Natomiast zgodnie z art. 44 ust. 1. Ustawy o PDOF, podatnicy osiągający dochody:

  1. z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 Ustawy o PDOF,
  2. z najmu lub dzierżawy

- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Oznacza to, że w celu ustalenia, czy w niniejszym przypadku Wnioskodawca powinien jako płatnik pobrać podatek dochodowy od osób fizycznych, czy też Osoba Fizyczna powinna rozliczyć ten podatek samodzielnie zależy od tego, czy czynności świadczone przez Osobę Fizyczną w ramach wskazanej umowy można uznać za czynności wykonywane w ramach prowadzonej przez Osobę Fizyczną pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 5a pkt 6) Ustawy o PDOF.

Według definicji zawartej w art. 5a pkt 6) Ustawy o PDOF, pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 Ustawy o PDOF.

Powołany powyżej art. 5a pkt 6 Ustawy o PDOF określa, że - poza pewnymi wyjątkami - za pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się między innymi usługową działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.


Zdaniem Wnioskodawcy, z opisanego stanu faktycznego wynika jednoznacznie, iż planowane świadczenie usług przez Osobę Fizyczną na rzecz Spółki na podstawie umowy o współpracy spełnia przytoczony warunek.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności na rzecz Spółki będą świadczone przez Osobę Fizyczną w ramach prowadzonej w sposób zorganizowany i wykonywanej w sposób ciągły (od czasu zarejestrowania) działalności gospodarczej. Czynności Osoby Fizycznej będą świadczone regularnie oraz w sposób systematyczny i stały. Świadczenie usług odbywać się będzie przy wykorzystaniu środków i urządzeń wykorzystywanych dotychczas w zarejestrowanej działalności Osoby Fizycznej. Przedmiotowe usługi, podobnie jak inne czynności wykonywane w ramach działalności Osoby Fizycznej, będą świadczone w imieniu Osoby Fizycznej, na jego wyłączną odpowiedzialność i ryzyko.

Osoba Fizyczna będzie wystawiała na Spółkę faktury za świadczone usługi w kwocie określonej w umowie pomiędzy stronami. Sposób wykonywania usług przez Wnioskodawcę będzie uzależniony od charakteru zleconych czynności. Metoda świadczenia usług wyznaczana będzie przez standardy przyjęte przy wykonywaniu tego rodzaju świadczeń. Na podstawie umowy o współpracy, przy realizacji zleceń na rzecz Spółki Osoba Fizyczna będzie działała w sposób niezależny, na podstawie własnej oceny dotyczącej sposobu i środków potrzebnych do wypełnienia danego zlecenia. Umowa o współpracy nie będzie zastrzegała miesięcznych limitów godzinowych pracy, a zlecenia będą wykonywane projektowo.

Analiza cech działalności świadczonej przez Osobę Fizyczną na rzecz Spółki powinna również uwzględniać postanowienia art. 5b ust. 1 Ustawy o PDOF. Na podstawie powołanego przepisu, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W ramach świadczenia usług na rzecz Spółki na podstawie umowy o współpracy Osoba Fizyczna ponosić będzie pełne ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności. Będzie ona również ponosić odpowiedzialność za bezpośrednie i pośrednie straty spowodowane winą umyślną, jak i rażącym zaniedbaniem. Osoba Fizyczna będzie także odpowiedzialna na powyższych zasadach za działania lub zaniechania osób, którymi posługiwać się będzie przy świadczeniu usług.

Jednocześnie, usługi Osoby Fizycznej będą świadczone w miejscu i czasie, które uzna ona za odpowiednie do realizacji zlecenia. Przy świadczeniu przedmiotowych usług Osoba Fizyczna będzie działała w sposób samodzielny, bez jakiegokolwiek wpływu zleceniodawcy na sposób realizacji omówionych świadczeń.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe cechy świadczenia usług na rzecz Spółki przez Osobę Fizyczną wskazują, że usługi te będą wykonywane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Wynika to zarówno z charakteru świadczonych usług, jak i ze sposobu ich wykonywania, a także z uregulowań umowy pomiędzy Wnioskodawcą a Osobą Fizyczną.

Mając na uwadze powyższe, Osoba Fizyczna stoi na stanowisku, że wynagrodzenie za usługi świadczone w ramach umowy o współpracy kwalifikuje się do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3) Ustawy o PDOF, czyli przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dodatkowo Wnioskodawca pragnie podkreślić, że świadczenia wykonywane przez Osobę Fizyczną w ramach umowy o współpracy nie będą pokrywać się z pełnionymi na innej podstawie funkcjami członka zarządu. Z tego względu, zdaniem Osoby Fizycznej, fakt jego powołania na członka zarządu nie zmienia kwalifikacji przychodów uzyskanych z tytułu zawarcia umowy o współpracy do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wynagrodzenie z tytułu zasiadania w zarządzie Spółki, opodatkowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 13 pkt 7) ustawy PIT Osoba Fizyczna uzyskiwać będzie na podstawie pełnionej funkcji członka zarządu, a nie w ramach zawartej umowy o współpracy.

Usługi z umowy o współpracy polegać będą na pomocy w budowaniu sieci sprzedaży i rozwoju kontaktów handlowych Spółki, określeniu jej strategii marketingowej i sprzedażowej oraz współpracy przy poszerzaniu rynku odbiorców na produkty Spółki. Usługi Osoby Fizycznej opierać się będą na przeprowadzaniu analizy czynników zewnętrznych wpływających na funkcjonowanie Spółki na rynku. Usługi z umowy o współpracy będą miały charakter czynności zewnętrznych (czynności pomocniczych i eksperckich) i nie będą wiązać się z pełnieniem funkcji polegających na zarządzaniu i podejmowaniu decyzji w sprawach Spółki w ramach jej struktur wewnętrznych.

Jednocześnie, zakres usług będących przedmiotem umowy o współpracy w jasny sposób wskazywać będzie, iż umowa ta nie ma charakteru kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem lub podobnej do nich umowy, o których mowa w art. 13 pkt 9) Ustawy o PDOF. Z zakresu czynności (usług), które Osoba Fizyczna będzie wykonywała na rzecz Spółki w ramach umowy o współpracy, nie wynika, aby Spółka miała powierzyć mu jakiekolwiek czynności kierowania (zarządzania). Na rzecz Osoby Fizycznej nie będzie zlecane zarządzanie przedsiębiorstwem Spółki, a więc umowa ta pozbawiona będzie podstawowego elementu charakterystycznego dla umów mających za przedmiot usługi zarządzania. Osoba Fizyczna, w ramach usług świadczonych na podstawie zawartej umowy o współpracy, będzie wykonywała czynności, których istotą jest realizacja projektów (zleceń) przedstawianych Spółce do analizy. Usługi te będą więc miały charakter zewnętrzny i ekspercki.

Reasumując, przychody z tytułu świadczenia przez Osobę Fizyczną na rzecz Wnioskodawcy usług na podstawie umowy o współpracy należy zakwalifikować do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3) Ustawy o PDOF, czyli przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tym samym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany jako płatnik na podstawie art. 41 Ustawy o PDOF pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów uzyskanych przez Osobę Fizyczną w związku z realizacją umowy o współpracy.

Wnioskodawca pragnie również podkreślić, że analogiczny wniosek o interpretację prawa podatkowego został złożony przez Osobę Fizyczną


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika