1. Od daty którego aktu notarialnego liczony jest okres w którym należyzapłacić 10% podatek sprzedaży (...)

1. Od daty którego aktu notarialnego liczony jest okres w którym należyzapłacić 10% podatek sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego nr 2? ,
2.Czy sprzedając ww. lokal mieszkalny nr 2 w styczniu 2010 r.Wnioskodawczyni wraz z mężem będzie zobowiązana do zapłacenia 10% podatku dochodowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13.08.2009 r. (data wpływu 18.08.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.08.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w dniu 21.07.2004 r. aktem notarialnym umowy sprzedaży wraz z mężem zakupiła od dewelopera:

  • udział wynoszący 4336/22978 we współwłasności nieruchomości stanowiącej działkę zabudowaną oznaczoną numerem ewidencyjnym 140, z obrębu3-13-30, o powierzchni 216 m2 zawierającą lokale mieszkalne o łącznej powierzchni 229,76 m2, w tym lokal nr zakupiony przez Wnioskodawczynię i jej męża lokal o powierzchni 43,36 m2, opisany w akcie,
  • udział wynoszący 1/120 części we współwłasności nieruchomości stanowiącej działkę oznaczoną numerem ewidencyjnym 37/3 z obrębu 3-1 3-30 przeznaczoną na drogę dojazdową:

Przy akcie umowy sprzedaży zostały zapłacone wszystkie należne opłaty:

  1. Sądowe:
    - od wniosku o wpis współwłasności w dziale II księgi wieczystej, założonej dla działki gruntu pod budynkiem,
    - od wniosku o wpis współwłasności w dziale II księgi wieczystej, jak została dla działki 37/3,
    - od wniosku o ujawnienie w dziale IV księgi wieczystej jaka została założona dla działki 37/3 ze hipoteka kaucyjna obciąża jedynie udział we współwłasności przysługującej deweloperowi.

  2. Podatek od czynności cywilno-prawnych od umowy sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości 2% od wartości przedmiotowych działek gruntu.

  3. Wynagrodzenie notariusza W dniu 30.12.2005 r. aktem notarialnym umowa zniesienia współwłasności poprzez ustanowienie odrębnej własności lokali mieszkalnych została ustanowiona odrębna własność lokali w tym lokalu nr znajdujących się w budynku nr przy ul. w W. wraz z przynależną częścią gruntu w następujących zapisach aktu:

    - § 1 f) ?Stanisław i Barbara W - na zasadach wspólności ustawowej - w udziale wynoszącym 4336/22978 części są współwłaścicielami nieruchomości położonej w mieście W dzielnicy W, województwa przy ulicy - według treści księgi wieczystej - J stanowiącą zabudowaną działkę gruntu oznaczoną numerem 140 z obrębu ewidencyjnego 3-13-30 o obszarze 216,00 m2 dla której Sąd Rejonowy dla W XV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW Nr ,
    - § 2.1 ?Tomasz N działający w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz Sławomira i Ilony Ch, Stanisława i Barbary małżonków W, Krzysztofa i Ewy W, Jakuba S oraz Joanny Ł - w wykonaniu postanowień wynikających z umów przedwstępnych zniesienia współwłasności oraz na podstawie załączonych do niniejszego aktu zaświadczeń o samodzielności lokali - dokonuje zniesienia współwłasności nieruchomości stanowiącej działkę numer 140 zabudowanej budynkiem, w którym znajdują się opisane w § 1 ust. 2 pkt - niniejszego aktu samodzielne lokale w ten sposób, że:?
    - § 2.1.1) ?ustanawia odrębną własność?
    - § 2.1.1)b) ?lokalu mieszkalnego numer znajdującego się w budynku przy uI. opisanego w § 1 ust. 2 pkt 5 lit. b tego aktu - z własnością lokalu którego to lokalu związany będzie udział wynoszący 4336/22978 części we współwłasności wspólnej (prawie własności działki gruntu numer 140 oraz we współwłasności wspólnych części posadowionego na tej działce budynku i jego urządzeń które nie służą do wyłącznego pożytku właścicieli poszczególnych lokali)
    - § 2.1.2) ?oraz postanawia ze opisane wyżej samodzielne lokale nabywają?
    - § 2.1.2 b) ?własność opisanego wyżej lokalu mieszkalnego numer 2 wraz z prawami związanymi nabywają na - zasadach wspólności ustawowej - Stanisław i Barbara W?

Opłaty przy sporządzeniu aktu z dnia 30.12.2005 r. stanowiły opłaty sądowe od wpisów o założenie ksiąg wieczystych dla lokalu, od wniosków o wpis własności na rzecz nabywcy lokalu Mieszkalnego, o wpis w dziale II księgi wieczystej udziału we współwłasności, o wpis podziału do korzystania i wynagrodzenie notariusza.

Wnioskodawczyni w styczniu 2010 r. zamierza wraz mężem sprzedać ww. lokal nr aktem notarialnym przeniesienia własności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Od daty którego aktu notarialnego liczony jest okres w którym należy zapłacić 10% podatek sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego nr 2... ,
  2. Czy sprzedając ww. lokal mieszkalny nr w styczniu 2010 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem będzie zobowiązana do zapłacenia 10% podatku dochodowego...

Zdaniem Wnioskodawczyni mając na uwadze zapis 2.2 aktu notarialnego umowa zniesienia współwłasności poprzez ustanowienie odrębnej własności lokali mieszkalnych z dnia 30.12.2005 r. o treści: ?Tomasz N działający w imieniu i na rzecz Sławomira i Ilony Ch, Stanisława i Barbary małżonków W, Krzysztofa i Ewy W, Jakuba S oraz Joanny Ł postanawia, że opisane wyżej zniesienie współwłasności dokonywane jest bez spłat i dopłat pomiędzy Stronami tej umowy oraz, że Strony tej umowy nie zachowują do siebie żadnych roszczeń związanych z posiadaniem przedmiotowej nieruchomości, a ponadto oświadcza, że niniejsze zniesienie współwłasności dokonane jest w ramach przysługującego dotychczas współwłaścicielom udziałów we współwłasności nieruchomości, to jest żaden nabywca nie nabywa prawa przekraczającego wartość udziału, który przysługiwał mu przed zniesieniem współwłasności.? ma prawo wraz z mężem sprzedać lokal numer w 2010 roku bez obowiązku zapłacenia 10% podatku dochodowego.

Przy wyrażeniu własnego stanowiska Wnioskodawczyni posiłkowała się Interpretacją Indywidualną z dnia 31 lipca 2009 r. nr IPPB4/415-366/09-4/JS Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) ? c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 01 stycznia 2007 r. zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r., do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 21 lipca 2004 r. Wnioskodawczyni stała się współwłaścicielem zabudowanej nieruchomości. Zniesienie współwłasności, które miało miejsce 30 grudnia 2005 r. nastąpiło bez żadnych spłat i dopłat i mieściło się w ramach posiadanego dotychczas udziału.

Współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego - art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 i nast. K.c., każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy wspólnej. Wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności. W wyniku podziału fizycznego powstają nowe rzeczy. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat.

W przypadku, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu musi być traktowany w kategorii nabycia, ponieważ w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą (nieruchomością), jak i stan jej majątku osobistego.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, iż zniesienie współwłasności dla celów podatku dochodowego nie stanowi nabycia nieruchomości.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpatrywanej sprawy należy podkreślić, iż nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w dniu 21 lipca 2004 r., zatem pięcioletni termin, określony zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynie z końcem 2009 r.

Reasumując, należy stwierdzić, iż przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w 2010 r. nie będzie stanowił źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie wywoła obowiązku uiszczenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika