W zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych dochodów 19% stawką podatku liniowego.

W zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych dochodów 19% stawką podatku liniowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12.06.2012 r. (data wpływu 18.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych dochodów 19% stawką podatku liniowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18.06.2012 r. złożył Pan wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych dochodów 19% stawką podatku liniowego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca od lipca 2007 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą P. (dalej P.). Rozpoczynając działalność złożył właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze stawki liniowej i opodatkowaniu zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dnia 28 lutego 2012 r. zawarł z U. Sp. z o.o. (dalej U.) umowę o współpracy, na mocy której świadczy i będzie świadczył na rzecz U. usługi związane z wdrażaniem projektów dotyczących oznaczonych centrów komercyjnych. W szczególności będą to następujące usługi: koordynowanie współpracy U. z zewnętrznymi dostawcami usługi mediów (architektami, inżynierami, podmiotami świadczącymi usługi budowlane itd.), współpraca z lokalnymi władzami w zakresie uzgadniania kwestii planistycznych dla nowych przedsięwzięć oraz w procedurach uzyskiwania pozwoleń budowlanych i innych decyzji administracyjnych związanych z nowymi przedsięwzięciami, opracowywanie we współpracy z doradcami prawnymi U. struktury prawnej transakcji, uczestniczenie w procesach sporządzania studiów wykonalności zarówno dla projektowanych przedsięwzięć jak i w zakresie rozbudowy i przebudowy, dla istniejących przedsięwzięć, w szczególności opracowywanie we współpracy ze Spółką modelu finansowego przedsięwzięć., koordynowanie prac projektowych we współpracy z podmiotami świadczącymi usługi projektowe.

Zgodnie z umową, w przypadku zaistnienia takiej konieczności, U. udzieli w każdym przypadku osobie wskazanej przez P. pełnomocnictwa do reprezentowania U. przed właściwymi organami państwa. Umowa nie reguluje miejsca, w którym usługi będą świadczone, godzin w jakich będą świadczone, ani nie przewiduje żadnej podległości osób działających w ramach P., która zobowiązuje się wykonywać usługi z należytą starannością i rzetelnością, oraz przestrzegać procedur obowiązujących w U.

Na podstawie wyżej opisanej umowy o współpracę otrzymywał i będzie otrzymywał zryczałtowane miesięczne wynagrodzenie.


Przed zawarciem Umowy o Współpracę, Wnioskodawca pracował na rzecz U. (zatrudnienie na postawie umowy o pracę), a zakres Jego obowiązków obejmował całokształt prac deweloperskich U., w tym koordynowanie prac poszczególnych działów U., reprezentowanie U. przed organami samorządowymi, analizy opłacalności podejmowania nowych potencjalnych inwestycji, współpraca z ekspertami obsługującymi poszczególne projekty. Po zakończeniu umowy o pracę, dotychczasowe obowiązki Wnioskodawcy przejęły inne osoby, a Wnioskodawca, zamiast zajmować się całością działalności U., teraz, w ramach P., jako ekspert zajmuje się trzema konkretnymi projektami.

Pismem z dnia 06.08.2012 r. Wnioskodawca doprecyzował przedmiotowy wniosek informując, iż czynności wykonywane przez Niego obecnie na rzecz kontrahenta, tj. U. Sp. z o.o. na podstawie umowy cywilno -prawnej (umowa o współpracy) w żadnym zakresie nie pokrywają się z zakresem pracy/obowiązków, które Wnioskodawca pełnił w przeszłości będąc zatrudnionym na umowę o pracę.

Umowa o współpracę zawarta jest pomiędzy Wnioskodawcą (P.) w ramach prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej, a U. Sp. z o.o. jest kontraktem, zgodnie z którym Wnioskodawca świadczy usługi wymienione we wniosku. nie są to usługi zarządu ani menadżerskie. Za świadczenie niniejszych usług Wnioskodawca wystawia faktury VAT na zryczałtowane wynagrodzenie zgodnie z umową o współpracę.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy wynagrodzenie otrzymywane w ramach umowy o współpracę do dnia złożenia wniosku o interpretację indywidualną (zdarzenie przeszłe) będzie opodatkowane zryczałtowaną stawką podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19%?
  2. Czy wynagrodzenie otrzymywane w ramach umowy o współpracę po dniu złożenia wniosku o interpretację indywidualną (zdarzenie przyszłe) będzie opodatkowane zryczałtowaną stawką podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19%?

Zdaniem Wnioskodawcy

  1. Wynagrodzenie otrzymywane w ramach umowy o współpracę do dnia złożenia wniosku o interpretację indywidualną będzie opodatkowane zryczałtowaną stawką podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19%.
  2. Wynagrodzenie otrzymywane w ramach umowy o współpracę po dniu złożenia wniosku o interpretację indywidualną będzie opodatkowane zryczałtowaną stawką podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19%.

Uzasadnienie


Zgodnie z art. 9a ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust, 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30c ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Ponieważ, rozpoczynając działalność Wnioskodawca złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c oraz do dnia dzisiejszego nie zawiadomił właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposoby opodatkowania ani wniosku lub oświadczenia o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, zatem, z zastrzeżeniem art. 9a ust 3 oraz art. 29, 30 i 30d, ma prawo do opodatkowania 19% zryczałtowaną stawką podatku.


Art. 29 dotyczący nierezydentów, art. 30 oraz art. 30d dotyczący transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi nie dotyczą Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 9a ust 3, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników

  1. (uchylony),
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
    • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust 1 oraz odsetek za zwlokę od zaległości z tytułu tych zaliczek


W 2012 r. - w styczniu i lutym - Wnioskodawca pracował na rzecz U. (zatrudnienie na postawie umowy o pracę) a zakres Jego obowiązków obejmował całokształt prac deweloperskich U., w tym: koordynowanie prac poszczególnych działów U., reprezentowanie U. przed organami samorządowymi, analizy opłacalności podejmowania nowych potencjalnych inwestycji w różnych częściach kraju, współpraca z ekspertami obsługującymi poszczególne projekty koordynacja działalności deweloperskiej U. na terenie całego kraju.

Od marca br., to jest po zakończeniu umowy o pracę, dotychczasowe obowiązki Wnioskodawcy przejęły inne osoby a Wnioskodawca, na podstawie umowy o współpracę zawartej z U., w ramach P. jako ekspert, zajmuje się bardziej szczegółowymi aspektami trzech konkretnych projektów. W związku z czym, zakres Jego obowiązków z umowy o pracę oraz z umowy o współpracę się nie pokrywa


W związku z powyższym ma prawo do zastosowania 19% stawki liniowej w rozliczeniu Jego podatku dochodowego, zarówno przed złożeniem niniejszego wniosku jak i po jego złożeniu, a ograniczenie z art. 9a ust 3 nie znajduje w Jego przypadku zastosowania


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


W tym miejscu podkreślić jednocześnie należy, iż w przedmiotowej sprawie, mając na uwadze treść przepisu art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, tut. Organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego, czy czynności wykonywane z umowy o pracę nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika