Powstanie przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki (...)

Powstanie przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki osobowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2010 r. (data wpływu 19 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki osobowej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Głównym przedmiotem działalności spółki jest działalność deweloperska. Drugim wspólnikiem jest żona Wnioskodawcy, małżonków obowiązuje umowa o odrębności majątkowej. Ewidencja podatkowa jest prowadzona w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zapisy są dokonywane ?metodą kasową?. Formą opodatkowania dla obydwojga wspólników jest 19 % podatek liniowy. Do 21 kwietnia bieżącego roku wkłady małżonków do spółki były równe, tj. wynosiły po 50 %. Taki sam był udział wspólników w zyskach i stratach.

W kwietniu bieżącego roku Wnioskodawca zwiększył swój wkład do spółki poprzez wniesienie niezabudowanej nieruchomości, którą otrzymał wcześniej (w 2008 roku) jako darowiznę. Wniesiona nieruchomość nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej.

W umowie spółki małżonkowie określili wartość nieruchomości na poziomie odpowiadającym cenom rynkowym dla tego rodzaju gruntów na lokalnym rynku. W wyniku zwiększenia wkładu Wnioskodawcy do 71,59 % , wkład żony zmniejszył się do 28,41% i taki też będzie odpowiednio udział wspólników w zyskach i stratach.

Na tej działce spółka będzie budowała budynki mieszkalne z mieszkaniami przeznaczonymi na sprzedaż. Dlatego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nowa działka została zaewidencjonowana jako materiał podstawowy, w wartości określonej przez wspólników w akcie notarialnym. Jeśli w bieżącym roku nieruchomość (lub jej część) nie zostanie sprzedana, to zostanie ujęta w spisie z natury sporządzanym na dzień 31 grudnia.

W uzupełnieniu Wnioskodawca dodaje, iż niezależnie od opisanej wyżej spółki jawnej prowadzi również działalność na własne nazwisko w zakresie handlu artykułami przemysłowymi. Ta działalność jest opodatkowana w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wniesienie wkładu do spółki w postaci nieruchomości spowoduje u Wnioskodawcy powstanie przychodu do opodatkowania...
  2. Czy przyjęte zasady wyceny wkładu do spółki, tj. na poziomie odpowiadającym cenom rynkowym dla tego rodzaju gruntów na lokalnym rynku, są prawidłowe...
  3. Czy spółka prawidłowo zaewidencjonowała wniesiony wkład w podatkowej księdze przychodów i rozchodów...

Odpowiedź na pytanie pierwsze stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Natomiast wniosek Pana w zakresie pytania drugiego i trzeciego zostanie rozpatrzony w odrębnej interpretacji.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Wniesienie nieruchomości w formie wkładu do spółki jawnej nie spowoduje u niego powstania przychodu. Nie powstanie przychód z tytułu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8) u.p.d.f., ponieważ z treści art. 10 ust. 2 pkt 2) u.p.d.f wynika, że przepisów ust. 1 pkt 2) nie stosuje się do odpłatnego zbycia m.in. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków trwałych, środków obrotowych lub wartości niematerialnych i prawnych. Nie powstanie też przychód z działalności gospodarczej, ponieważ wnoszona nieruchomość nie była przez Wnioskodawcę wykorzystywana w działalności gospodarczej. Swoje stanowisko Wnioskodawca opiera na cytowanych wyżej przepisach oraz stanowisku Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wyrażonym w interpretacjach indywidualnych IPPB1/415-464/09-4/MT z dnia 01.09.2009 r. oraz IPPB1/415-90/10-5/KS z 23.04.2010 r.

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma także możliwości zakwalifikowania wniesienia wkładu rzeczowego do spółki jawnej do innych źródeł przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jednak, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości jest wyłączone ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, obejmującego odpłatne zbycie rzeczy i praw.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W świetle powyższego wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie stanowi także źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, ponieważ przepis ten nie dotyczy wniesienia wkładu do spółki osobowej (co ma miejsce w przedmiotowej sprawie).

Stosowanie do art. 18 powoływanej ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, (?), w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

W świetle powołanego wyżej przepisu, wniesienie wkładu niepieniężnego nie spowoduje także powstania przychodu z praw majątkowych, gdyż własności lub udział w prawie własności nieruchomości nie są prawami majątkowym, do których stosuje się art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. W kwietniu bieżącego roku Wnioskodawca zwiększył swój wkład do spółki poprzez wniesienie niezabudowanej nieruchomości, którą otrzymał wcześniej (w 2008 roku) jako darowiznę. Wniesiona nieruchomość nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej.

Reasumując, mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż wniesienie przez Wnioskodawcę nieruchomości niezabudowanej, która nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej do spółki osobowej jako aportu rzeczowego, w zamian za udział kapitałowy spółki, nie skutkuje powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla pozostałych wspólników spółki jawnej, bowiem interpretacja wywiera skutek wyłącznie w stosunku do tego podmiotu, do którego jest skierowana w omawianym przypadku tj. Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB1/415-464/09-4/MT, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-667/10-3/KS, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-90/10-5/KS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika