Sprzedaż w 2010 r. lokalu mieszkalnego nie będzie stanowiło przychodu określonego w art. 10 ust. (...)

Sprzedaż w 2010 r. lokalu mieszkalnego nie będzie stanowiło przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpi po upływie pięcioletniego terminu od nabycia tego udziału.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 22.07.2010 r. (data wpływu 30.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 30.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1996 r. w oparciu o Uchwałę Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej S. w W. Wnioskodawcy i jego żonie Halinie F. przydzielono (na zasadzie wspólności małżeńskiej) lokal mieszkalny w budynku Spółdzielni położonym przy ul. M. o powierzchni użytkowej 141,11 m#178; na zasadzie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu.

W okresie od września 2009 r. do stycznia 2010 r. Wnioskodawca wraz z małżonką dokonali, zgodnie z przepisami, podziału w/w lokalu mieszkalnego na dwa lokale mieszkalne o powierzchniach: lokal mieszkalny nr 16 o pow. użytkowej 75,36 m#178; i lokal mieszkalny 3A o pow. użytkowej 65,75 m#178;.

Podziału dokonano w oparciu o następujące dokumenty:

  1. ?Projekt budowlany podziału mieszkania nr 16 na dwa odrębne lokale mieszkalne? ? zatwierdzony 7.05.2009 r. przez Wydz. Arch. i Bud.
  2. ?Pozwolenie na budowę polegający na przebudowie lokalu mieszkalnego nr 16?.
  3. Dopuszczenie do użytkowania lokali nr 16 i 3A po podziale ? wydane przez Nadzór Budowlany.

W dniu 29.04.2010 r. w oparciu o akt notarialny spisany między Wnioskodawca i jego żoną a Spółdzielnią Mieszkaniową S. ustanowiono prawa odrębnej własności dla powstałych po podziale lokali mieszkalnych nr 16 i nr 3A.

Księgi wieczyste dla w/w lokali mieszkalnych są obecnie założone w Sądzie rejonowym.

Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych nr 16 to 75,36 m#178;) i nr 3A to 65,75 m#178; po podziale jest równa powierzchni użytkowej nr 16 (141,11 m#178;) przed jego podziałem. Podziału dużego lokalu mieszkalnego nr 16 dokonano z uwagi na niewielki zakres prac adaptacyjnych sposobem gospodarczym i nie odliczono podatku naliczanego przy zakupie materiałów. Cała procedura obejmująca projekt budowlany, pozwolenie na budowę oraz odbiór i dopuszczenie do użytkowania nie wynikała z zakresu robót adaptacyjnych, ale z obowiązujących przepisów dotyczących lokali mieszkalnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku sprzedaży w 2010 r. lokalu mieszkalnego nr 3A wystąpi konieczność zapłaty podatku dochodowego (19%) od odpłatnego zbycia nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawcy wyodrębnienie dwóch lokali mieszkalnych z dotychczas posiadanego na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa i wyodrębnienie ich własności oraz założenie dla każdego z nich księgi wieczystej nie stanowi ich nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czynności opisane powyżej nie mogą mieć wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa w tym przepisie. Za datę nabycia ? od której należy liczyć upływ 5 ? letniego terminu ? dla lokali mieszkalnych powstałych w wyniku podziału należy uznać dzień 18.06.1996 r.

Reasumując, w przypadku sprzedaży 2010 r. lub później, lokalu nr 3A opisanego we wniosku, nie wystąpi konieczność zapłaty podatku dochodowego (19%) od odpłatnego zbycia nieruchomości.

Na potwierdzenie własnego stanowiska wnioskodawca powołuje się na indywidualną interpretację wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu Nr ILPB2/415-158/08-2/MK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) ? c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Istotne dla rozpatrywanej sprawy jest zatem ustalenie momentu, od którego należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca dokonał podziału lokalu Nr 16 nabytego w 1996 roku na dwa lokale mniejsze oznaczone nr 3A i 16.

Z powyższego wynika, iż Wnioskodawca w wyniku dokonanego podziału lokalu mieszkalnego i wyodrębnienia z niego dwóch mniejszych lokali mieszkalnych nie nabędzie niczego nowego ponad to, czego jest właścicielem od 1996 roku.

Pomimo, iż nastąpił podział lokalu mieszkalnego z którego wyodrębniono dwa nowe lokale mieszkalne, to dokonany podział nie wpłynął na formę prawną władania przez Wnioskodawcę przedmiotowymi lokalami mieszkalnymi.

W związku z powyższym bieg pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Na powyższe nie ma wpływu podział nieruchomości, w wyniku czego nastąpi zmiana ich powierzchni. W powołanym przepisie mowa jest bowiem o dacie nabycia nieruchomości, a nie dacie jej podziału.

Reasumując mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawne, należy stwierdzić, iż sprzedaż w 2010 lokalu mieszkalnego o numerze 3A nie będzie stanowiło przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpi po upływie pięcioletniego terminu od nabycia tego udziału.

Końcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawcę do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

ILPB2/415-158/08-2/MK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika