Czy w przypadku wniesienia całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej (dotychczasowa działalność (...)

Czy w przypadku wniesienia całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej (dotychczasowa działalność gospodarcza podatnika zostanie wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej) podatnik zamierzający uczestniczyć jako wspólnik w działalności gospodarczej spółki jawnej ma obowiązek sporządzania remanentu likwidacyjnego oraz do zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12.06.2008 r. (data wpływu 16.06.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki jawnej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 16.06.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca na zasadach małżeńskiej wspólności ustawowej, jest współwłaścicielem przedsiębiorstwa, w znaczeniu art. 551 kodeksu cywilnego. Przedsiębiorstwo obejmuje wszelkie składniki potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym środki trwałe, wierzytelności, tajemnice przedsiębiorstwa czy księgi i dokumenty handlowe.

Przedsiębiorstwo to jest prowadzone w formie ewidencjonowanej działalności gospodarczej, zarejestrowanej w gminie na nazwisko Wnioskodawcy. Wnioskodawca oraz jego małżonka zamierzają zmienić formę prawną swojej działalności i utworzyć spółkę jawną, wnosząc jako wkład wyżej wymienione przedsiębiorstwo.

Obecnie tylko Wnioskodawca posiada status czynnego podatnika VAT.

Wspólnikiem spółki jawnej oprócz Wnioskodawcy i jego małżonki będą również ich dwie pełnoletnie córki. Umowa spółki powinna zawierać określenie wkładów wnoszonych przez wspólników a także ich wysokość. Z uwagi ma fakt, iż córki podatników nie posiadają wkładów, które mogłyby wnieść do spółki jawnej, A. B. wraz z małżonką zamierzają przekazać im w formie darowizny udziały w swoim przedsiębiorstwie. Po dokonaniu darowizny udziały te zostaną wniesione jako wkłady do spółki jawnej Przedsiębiorstwo będzie dalej prowadzone jako całość, zarówno pod względem organizacyjnym jak i funkcjonalnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Czy w przypadku wniesienia całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej (dotychczasowa działalność gospodarcza podatnika zostanie wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej) podatnik zamierzający uczestniczyć jako wspólnik w działalności gospodarczej spółki jawnej ma obowiązek sporządzania remanentu likwidacyjnego oraz do zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego ...
  2. Czy w związku z darowizną udziału w przedsiębiorstwie u podatnika lub jego małżonki powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług ...


Odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pana w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie dotychczasowego przedsiębiorstwa w znaczeniu art. 551 kodeksu cywilnego, jako wkładów do spółki jawnej i dalsze prowadzenie działalności gospodarczej w nowej formie organizacyjnej nie rodzi obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego i zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego, zgodnie z art. 24 ust 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z wolą ustawodawcy, nie ustala się dochodu ma dzień likwidacji, jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu do nowo powstałego przedsiębiorcy. Skoro więc spółka jawna jest przedsiębiorcą, to wniesienie jako wkładu dotychczasowego przedsiębiorstwa wnioskodawcy, zwalnia go z zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie ? oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które mogą być przedmiotem czynności prawnej.

Wskutek umowy darowizny dotychczasowe przedsiębiorstwo Wnioskodawcy i jego żony (współwłasność małżeńska), stanie się współwłasnością Wnioskodawcy, jego żony oraz córek. Darowane córkom udziały w przedsiębiorstwie stanowiącym współwłasność małżeńską nie mogą być traktowane jako odrębne prawo.

Należy zauważyć, że stosunek współwłasności należy rozumieć zgodnie z przepisami prawa cywilnego (art. 195 i n. Kc). W teorii tegoż prawa wskazuje się, że stosunek współwłasności zachodzi, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Zatem we współczesnym ustawodawstwie polskim ukształtowano obraz współwłasności według występujących łącznie cech wskazujących na 'jedność przedmiotu', 'wielość podmiotów' i 'niepodzielność' wspólnego prawa.

Współwłasność jest zatem niepodzielnym prawem przysługującym współwłaścicielom. W rezultacie żadnemu ze współwłaścicieli nie przysługuje odrębne, a zarazem wyłączne prawo podmiotowe do wydzielonej fizycznie części przedsiębiorstwa.

Biorąc pod uwagę powyższe, wniesienie aportem do spółki jawnej przez Wnioskodawcę udziału w przedsiębiorstwie należy uznać za wniesienie przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z dniem wniesienia w formie aportu przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 55#185; Kodeksu cywilnego) do Spółki jawnej, przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę fizyczną traci swój byt prawny, czyli następuje likwidacja tego przedsiębiorstwa skutkująca określonymi ustawowo obowiązkami.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi ? takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił ? w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w powyższym zawiadomieniu.

Przy czym nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.


Z brzmienia art. 24 ust. 3 pkt 3 powołanej ustawy wynika wprost, że nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie aportu do spółki cywilnej lub spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem, co będzie miało miejsce w sytuacji przedstawionej we wniosku. Oznacza to, iż Wnioskodawca nie będzie obowiązany do ustalenia dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ww. ustawy, i tym samym do jego opodatkowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika