Ustalenie dochodu w związku ze zmianą w trakcie roku podatkowego proporcji udziałów w zysku spółki (...)

Ustalenie dochodu w związku ze zmianą w trakcie roku podatkowego proporcji udziałów w zysku spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 05.08.2011 r. (data wpływu 11.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu w związku ze zmianą w trakcie roku podatkowego proporcji udziałów w zysku spółki komandytowej - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 11.08.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu w związku ze zmianą w trakcie roku podatkowego proporcji udziałów w zysku spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest komandytariuszem spółki komandytowej/spółek komandytowych, w ramach których prowadzi działalność gospodarczą na terytorium kraju. Na podstawie art. 44 ust. 1 ustawy o PIT Wnioskodawca oblicza i wpłaca miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Podstawą ustalenia wielkości przychodów i kosztów ich uzyskania jest prawo do udziału w zysku tej spółki, zgodnie z wytycznymi art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT. Wskutek planowanej zmiany składu wspólników (tj. przystąpienia kolejnego wspólnika do spółki w ciągu roku podatkowego) nastąpi również zmiana proporcji udziału w zysku Wnioskodawcy, a w rezultacie - z perspektywy Wnioskodawcy także zmniejszenie prawa do udziału w zysku. Od dnia wystąpienia rzeczonej zmiany Wnioskodawca będzie kalkulował zaliczki na podatek dochodowy ustalając wielkość przychodów i kosztów ich uzyskania (dochód do opodatkowania) według nowego, przysługującego mu prawa do udziału w zysku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy dokonując rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok podatkowy, w trakcie którego nastąpiła zmiana zapisów umowy spółki dotyczących m.in. wielkości udziału w zysku Wnioskodawcy, Wnioskodawca powinien ustalić wielkość przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, kosztów uzyskania tych przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku przysługującego mu na koniec danego roku podatkowego tj. 31 grudnia danego roku...

Zdaniem Wnioskodawcy roczne rozliczenie dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowej powinno opierać się na proporcji prawa każdego wspólnika do udziału w zysku spółki, ustalonego i obowiązującego na koniec roku obrachunkowego (podatkowego).

Wynika to z faktu, iż przepisy Kodeksu Spółek Handlowych dotyczące podziału zysku w spółce komandytowej, jak również stanowiska doktryny wskazują, że wspólnicy spółki komandytowej uzyskują prawo do udziału w zysku dopiero po zakończeniu roku obrotowego (vide art. 52 w związku z art. 103 oraz w związku z art. 123 ustawy Kodeks spółek handlowych). Treść powyższych przepisów Kodeksu wskazuje zatem, iż zarówno udział w zysku wspólnika komandytariusza, jak i samo roszczenie w tym zakresie następuje dopiero po zakończeniu roku obrotowego i wg zasad właściwych na ten moment. Zatem dopiero na koniec roku obrotowego przysługujące wspólnikom spółki komandytowej ogólne prawo do udziału w zysku przekształca się w konkretne roszczenie o jego podział i wypłatę.

Wskazać nadto należy, iż wobec braku zapisów w zmienionej umowie spółki, regulujących w odmienny sposób zasady podziału zysku wypracowanego w roku, w którym do spółki przystąpią nowi wspólnicy, dokonane zmiany proporcji udziału w zyskach (skutkujące zwiększeniem lub zmniejszeniem udziału wspólnika w zysku spółki) spowodują, że dotychczasowym wspólnikom (również Wnioskodawcy) przysługiwać będzie udział w zysku wg proporcji właściwej na koniec roku obrotowego, a tym samym bez znaczenia pozostaje niejako tymczasowy udział Wnioskodawcy tj. udział przypisany Wnioskodawcy przed przystąpieniem nowego wspólnika (udział jaki posiadali przed zmianą umowy spółki). Skoro więc prawo do żądania wypłaty z zysku następować może po zakończeniu roku podatkowego i według zasad obowiązujących wówczas w umowie spółki (nowej struktury prawa do udziału w zysku), a żądanie podziału i wypłaty dochodu za część roku według ?starej struktury? należy uznać jako nienależne, opodatkowanie dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowej (a więc przychodu należnego) powinno odbywać się według struktury prawa do udziału w zysku przysługującego na koniec danego roku podatkowego, ta wielkość przychodu! dochodu jest wówczas przychodem należnym, o podział i wypłatę którego może wnioskować wspólnik spółki osobowej. W praktyce w niektórych przypadkach może to oznaczać - w relacjach wewnętrznych Spółki - roszczenie o zwrot przez ?nowego? wspólnika od dotychczasowego/ych wspólników, zaś w relacjach zewnętrznych (wobec urzędu skarbowego) - powstanie nadpłaty w podatku dochodowym (wskutek zapłaty wyższych zaliczek w ciągu roku podatkowego według ?starej? struktury), w innych zaś może powstać znaczna kwota podatku należnego do zapłaty za dany rok (w sytuacji, gdy w trakcie roku nastąpiło u wspólnika zwiększenie udziału w zysku spółki osobowej).

Nie może być bowiem tak, że wspólnik byłby obciążony podatkiem od dochodu, którego w rzeczywistości nie uzyskał i co ważniejsze, nie ma nawet tytułu prawnego/roszczenia o jego podział i wypłatę (przychód ten jest mu nienależny). Odpowiednio, gdy wysokość udziału w zysku wzrosłaby w ciągu roku, wówczas wzrósłby ostatecznie również jego przychód należny za dany rok podatkowy, a co za tym idzie zobowiązanie podatkowe, ustalone za cały rok podatkowy, w którym miała miejsce zmiana proporcji udziału w zysku, byłoby wyższe. Stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawcę znajduje również potwierdzenie w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10.03.2010 r., sygn. IPPB1/415-984/09-2/MT.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo- akcyjna.

W myśl art. 51 powołanego Kodeksu spółek handlowych, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego (art. 52 § 1 K.s.h.).

Jednakże należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 37 § 1 K.s.h. cytowane powyżej przepisy mają zastosowanie, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.

Ponieważ Spółka komandytowa jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki.

Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Opisaną wyżej zasadę proporcjonalnego udziału stosuje się analogicznie do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 8 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 44 ust. 3f ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

W myśl art. 45 ust. 1 powołanej ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Z przedłożonego wniosku wynika, iż wskutek planowanej zmiany składu wspólników (tj. przystąpienia kolejnego wspólnika do spółki w ciągu roku podatkowego) nastąpi również zmiana proporcji udziału w zysku Wnioskodawcy, a w rezultacie - z perspektywy Wnioskodawcy także zmniejszenie prawa do udziału w zysku. Od dnia wystąpienia rzeczonej zmiany Wnioskodawca będzie kalkulował zaliczki na podatek dochodowy ustalając wielkość przychodów i kosztów ich uzyskania (dochód do opodatkowania) według nowego, przysługującego mu prawa do udziału w zysku.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że przychody wspólnika spółki komandytowej ustala się proporcjonalnie do jego udziału w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że wspólnicy mają równe prawa do udziału w zysku.

Zatem, jeśli dla wspólników są ustalone zróżnicowane udziały w zysku, fakt ten powinien być zawarty w umowie spółki lub w podjętej uchwale. Dla celów podatkowych, punktem wyjścia dla określenia przychodów z udziałów w spółce będzie więc treść umowy spółki, z której winny wynikać zasady udziału w zyskach i stratach, jakich stosowanie przyjęli dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej jej wspólnicy.

Zmiany w umowie spółki komandytowej, dotyczące przystąpienia do spółki nowego wspólnika, zmiany udziałów wspólników w dochodach i stratach spółki oraz zmiany nazwy spółki - obowiązują od momentu wyrażenia przez wszystkich wspólników spółki, a więc dotychczasowych wspólników jak i nowych, zgody na dokonanie określonych zmian.

W przypadku przystąpienia do spółki nowego wspólnika, zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od momentu jego przystąpienia, przysługuje mu prawo do udziału w zyskach w tej spółce na za zasadach zawartych w umowie spółki, określających udział procentowy w jej zyskach.

W świetle powyższego z uwagi na transparentność podatkową spółki osobowej, przychód należny jest alokowany na poszczególnych wspólników w takiej proporcji, w jakiej wspólnicy partycypują w jej zyskach na podstawie umowy spółki. Podobnie ustala się wysokość kosztów uzyskania przychodów u każdego wspólnika, uwzględniając jednak te wydatki, które nie mogą stanowić kosztu podatkowego u danego wspólnika. Dopiero dochód określony na podstawie tak ustalonych kwot przychodu oraz kosztów uzyskania przychodu podlega opodatkowaniu u wspólnika podatkiem dochodowym

W związku z powyższym przychody, koszty, straty oraz ulgi podatkowe do dnia przystąpienia do spółki nowego wspólnika winny być wykazane przez Wnioskodawcę proporcjonalnie do jego udziału w zysku obowiązującego do tego dnia, natomiast po tym dniu proporcjonalnie do udziału w zysku wg. nowych udziałów.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż powinien ustalić wielkość przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, kosztów uzyskania tych przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku przysługującego mu na koniec danego roku podatkowego tj. 31 grudnia danego roku należało uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę indywidualnej interpretacji prawa podatkowego zauważyć należy, iż została ona wydana w oparciu odmienne niż przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika