Czy koszt podatku od czynności cywilnoprawnych i inne opłaty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego, (...)

Czy koszt podatku od czynności cywilnoprawnych i inne opłaty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego, poniesione przez Spółke z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa przy wniesieniu wkładu niepieniężnego jest kosztem uzyskania przychodu spółki w rozumieniu przepisu art. 22 pkt. 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19.06.2008 r. ( data wpływu 27.06.2008 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 27.06.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 05.02.2008r. rozpoczęła działalność I?Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa.W dniu 25.02.2008 r. wspólnik I? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa wniósł do tej spółki wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art.55 KC.

Zgodnie z aktem notarialnym nr.rep.2270/2008 koszty aktu notarialnego (PCC i inne koszty sporządzenia aktu) ponosi I? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Koszty te zostały zapłacone z kasy I? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa i zaksięgowane jako koszt uzyskania przychodu spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przedstawionego stanu taktycznego koszt podatku od czynności cywilnoprawnych i inne opłaty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego, poniesione przez spółkę I? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa przy wniesieniu wkładu niepieniężnego jest kosztem uzyskania przychodu spółki w rozumieniu przepisu art. 22 pkt. 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 22 pkt 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W art. 23 ust. 1 nie wymieniono takiego wyłączenia. W punkcie 38 art. 23 ust.1 wymieniono jedynie wydatki na objęcie udziałów w spółce mającej osobowość prawną. I? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa jest spółką osobową zgodnie z art. 102 Kodeksu Spółek Handlowych i nie posiada osobowości prawnej.

Ponadto, I? Spółka z o.o. Spółka komandytowa została wskazana w akcie notarialnym, że jest zobowiązana do poniesienia kosztu opłat związanych ze sporządzeniem aktu notarialnego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 powołanej ustawy, źródłami przychodów są odpowiednio pozarolnicza działalność gospodarcza oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo iż posługują się terminem ?prawa majątkowe?, nie definiują tego pojęcia, a katalog tych praw zawarty w art. 18 ma charakter otwarty, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie ?w szczególności?, a zatem obejmuje również inne, nie wymienione wprost w tym przepisie prawa majątkowe. Prawem takim jest udział w spółce osobowej traktowany jako odrębne - od pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki osobowej - źródło przychodów, o którym mowa w wyżej powołanym art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Z przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.) wynika, że własność udziałów przysługuje wspólnikom spółki jawnej. 'Udział' jest to określona wartość wyrażona pieniężnie, odpowiadająca wartości wkładu rzeczywiście wniesionego przez wspólnika do spółki jawnej (art. 50 § 1 Kodeksu spółek handlowych) i określająca prawa majątkowe wspólnika w spółce, tzn. mające wpływ na wartość majątku przypadającego wspólnikowi w przypadku jego wystąpienia ze spółki (art. 65 Kodeksu spółek handlowych), czy też jej rozwiązania (art. 82 § 2 Kodeksu spółek handlowych).

W związku z powyższym wszelkie koszty związane z nabyciem udziałów ponosi wspólnik spółki jawnej.

Zastosowanie ww. przepisów w stosunku do spółki komandytowej wynika z dyspozycji art. 103 Kodeksu spółek handlowych, który odsyła w sprawach nieuregulowanych w dziale III w zakresie dotyczącym spółek komandytowych do przepisów o spółce jawnej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Koszty uzyskania przychodów należy odnosić do tego źródła przychodów, z którymi dane wydatki są związane. W świetle powyższego, jeżeli to wspólnik poniesie wydatki związane ze zwiększeniem wkładów w Spółce komandytowej, a więc nie zostaną one pokryte ze środków tej Spółki, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez tego wspólnika w formie Spółki komandytowej, stanowić bowiem będą koszty uzyskania przychodów w przypadku otrzymania przychodów z prawa majątkowego, o którym mowa w wyżej powołanych art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy, tj. udziału w Spółce komandytowej, w tym z odpłatnego zbycia tego udziału.

Natomiast w przypadku wspólnika spółki komandytowej będącego osobą prawną zastosowanie znajdą regulacje zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powołany wyżej art. 23 nie wymienia podatku od czynności cywilnoprawnych ani innych kosztów związanych z wniesieniem wkładów do spółki osobowej ( komandytowej ) jako wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Jednakże poniesienie ww. wydatków ze środków Spółki należy traktować jako podatkowo obojętne, gdyż jak wykazano, zostały one poniesione w związku z przychodami wspólnika, nie zaś w związku z przychodami z działalności gospodarczej Spółki.

Reasumując, opłaty notarialne (podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty sporządzenia aktu notarialnego ), nie stanowią dla Spółki kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki komandytowej, z uwagi na fakt, że dotyczą innego źródła przychodów określonego dla wspólników będących osobami fizycznymi w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy., natomiast dla wspólników będących osobami prawnymi stosownie do regulacji zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla wspólników spółki komandytowej, bowiem interpretacja wywiera skutek wyłącznie w stosunku do tego podmiotu, do którego jest skierowana.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika