Czy kosztem uzyskania przychodu dla wnioskodawcy z tytułu wypłaty odsetek S2 przez partnera handlowego, (...)

Czy kosztem uzyskania przychodu dla wnioskodawcy z tytułu wypłaty odsetek S2 przez partnera handlowego, będzie wartość, po jakiej odsetki zostały przyjęte do ksiąg podatkowych S2 w związku z ich wniesieniem aportem do S2, w proporcji, w jakiej Wnioskodawca partycypuje w zyskach i stratach S2 poprzez swój udział w S1, która to spółka ma z kolei udział w S2?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 02.09.2010 r. (data wpływu 03.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.09.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest udziałowcem spółki komandytowej pierwszej (S1). S1 jest udziałowcem spółki komandytowej 2 (S2). S1 przysługują od jednego z jej partnerów handlowych odsetki umowne z tytułu nieterminowego zwrotu zaliczki przez partnera handlowego ?odsetki?. Odsetki te nie zostały do dziś wypłacone S1.

S1 planuje wniesienie aportem odsetek do S2 na podstawie zmiany umowy spółki S2. Odsetki zostaną wypłacone przez partnera handlowego już S2, która stanie się wierzycielem partnera handlowego w wyniku wniesienia odsetek aportem przez S1 do S2. Odsetki zostaną przyjęte do ksiąg podatkowych prowadzonych przez S2 zgodnie ze stosownymi przepisami, po wartości po jakiej zostaną wniesione aportem do S2, określonej w umowie aportu. Wartość ta będzie odzwierciedlać wartość rynkową odsetek z dnia wniesienia aportu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy z tytułu wypłaty odsetek S2 przez partnera handlowego Wnioskodawca będzie musiał uznać za przychód podatkowy wypłacone odsetki, w proporcji, w jakiej Wnioskodawca partycypuje w zyskach i stratach S2 poprzez swój udział w S1, która to spółka ma z kolei udział w S2...,
  2. Czy kosztem uzyskania przychodu dla wnioskodawcy z tytułu wypłaty odsetek S2 przez partnera handlowego, będzie wartość, po jakiej odsetki zostały przyjęte do ksiąg podatkowych S2 w związku z ich wniesieniem aportem do S2, w proporcji, w jakiej Wnioskodawca partycypuje w zyskach i stratach S2 poprzez swój udział w S1, która to spółka ma z kolei udział w S2...

Odpowiedź na pytanie Nr 2 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź na pytanie Nr 1 zostanie udzielona odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu z tytułu wypłaty odsetek S2 przez partnera handlowego będzie wartość, po jakiej odsetki zostały przyjęte do ksiąg podatkowych S2 w związku z ich wniesieniem aportem do S2, w proporcji, w jakiej Wnioskodawca partycypuje w zyskach i stratach S2 poprzez swój udział w S1, która to spółka ma z kolei udział w S2, tj. wartość rynkowa z dnia wniesienia aportu, nie większa niż wartość określona w umowie spółki, na mocy której zostanie wniesiony aport w przypadku spłaty części odsetek koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy należy określić w proporcji wynikającej z udziału spłaconej części odsetek w całości odsetek otrzymanych przez S2. Ponadto, powyżej wskazany koszt uzyskania przychodu przypada Wnioskodawcy w części, w jakiej Wnioskodawca partycypuje w zyskach i stratach S2 poprzez swój udział w S1, która to spółka ma z kolei udział w S2.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych enumeratywnie w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że spółka komandytowa S1 planuje wniesienie aportem odsetek do S2 na podstawie zmiany umowy spółki S2. Odsetki zostaną wypłacone przez partnera handlowego już S2, która stanie się wierzycielem partnera handlowego w wyniku wniesienia odsetek aportem przez S1 do S2.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie dochodzi więc do zbycia przedmiotowych wierzytelności (odsetek), a jedynie do otrzymania odsetek umownych z tytułu nieterminowego zwrotu zaliczki. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż z tytułu wypłaty odsetek spółce przez partnera handlowego u Wnioskodawcy, wspólnika spółki, nie wystąpią koszty uzyskania przychodu. Wnioskodawca jako wspólnik spółki komandytowej S2 nie poniósł w związku z otrzymaniem przychodu z tytułu odsetek żadnych kosztów.

Reasumując, nie będzie kosztem uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy z tytułu wypłaty odsetek Spółce S2 przez partnera handlowego spółki S1, wartość po jakiej odsetki zostały przyjęte do ksiąg podatkowych Spółki S2 w związku z ich wniesieniem aportem do Spółki S2, w proporcji, w jakiej Wnioskodawca partycypuje w zyskach i stratach Spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB1/415-783/10-2/ES, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika