Wydatki poniesione w związku z podjęciem nauki na studiach, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, (...)

Wydatki poniesione w związku z podjęciem nauki na studiach, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, to jako przydatne do wykonywania działalności gospodarczej, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 05.02.2009 r. (data wpływu 11.02.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z czesnym za studia podyplomowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.02.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z czesnym za studia podyplomowe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Przedmiotem prowadzonej działalności jest doradztwo podatkowe oraz doradztwo prawne. Usługi doradztwa podatkowego Wnioskodawczyni świadczy w oparciu o uzyskany wpis na listę doradców podatkowych. Podstawą świadczenia usług doradztwa podatkowego są ukończone przez Wnioskodawczynię studia wyższe na Wydziale Prawa i Administracji. Wnioskodawczyni jednocześnie odbywa aplikację radcowską, która ma zapewnić Jej pełne uprawnienia do wykonywania usług w zakresie świadczenia pomocy prawnej.

Od połowy marca 2009 r. Wnioskodawczyni planuje rozpocząć dalsze kształcenie związane z rozpoczęciem studiów podyplomowych z zakresu rolnictwa. Program powyższych studiów obejmuje poza przedmiotami związanymi z hodowlą zwierząt i roślin szereg innych przedmiotów związanych m.in. z prawem rolnym, rachunkowością gospodarstw rolnych oraz alternatywnymi źródłami dochodów na obszarach wiejskich - programy pomocowe Unii Europejskiej wspomagające rozwój gospodarstw rolnych.

Celem ukończenia studiów podyplomowych jest zdobycie przez Wnioskodawczynię wiedzy z powyższego zakresu. Zdobyta wiedza ma umożliwić w przyszłości rozszerzenie prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności również na świadczenie usług prawnych związanych ze specjalistyczną dziedziną prawa jaką jest prawo rolne oraz doradztwem w ramach pozyskiwania funduszy unijnych dla osób prowadzących gospodarstwa rolne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Czy poniesione przeze mnie wydatki związane z czesnym za opisane powyżej studia podyplomowe mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w ramach prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawczyni zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kosztem uzyskania przychodów są tylko te wydatki, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Ponadto wydatki na opłatę za studia nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni w opisanym stanie faktycznym poniesione w przyszłości wydatki na studia podyplomowe związane są z prowadzoną działalnością, gdyż zdobyte w trakcie studiów wiadomości planuje wykorzystać w przyszłości w ramach swojej działalności. Dlatego też powyższe wydatki mają na celu zwiększenie oraz zabezpieczenie źródeł przychodu, jakim jest prowadzona działalność gospodarcza a w efekcie stanowią koszty uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawczyni podobne stanowisko wyraził w interpretacji indywidualnej: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16.01.2009 r. (znak: IPPB1/415-1163/08-5/EC) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 05.11.2008 r.(znak: IBPB1/415-627/08/MW).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W art. 23 ww. ustawy określony jest katalog wydatków, które nie należą do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów nie są bowiem wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Zatem, aby określony wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi być faktycznie poniesiony i spełnione winny być łącznie dwie przesłanki:

  • wydatek służy osiągnięciu przychodu, czyli został poniesiony w celu jego osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz
  • nie może to być wydatek wymieniony w zamkniętym katalogu, nie uznawanym ustawowo za koszt podatkowy.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni prowadząc działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług doradztwa podatkowego oraz doradztwa prawnego, zamierza podjąć studia podyplomowe z zakresu rolnictwa. Program powyższych studiów obejmuje przedmioty związane m.in. z prawem rolnym, rachunkowością gospodarstw rolnych oraz programy pomocowe Unii Europejskiej wspomagające rozwój gospodarstw rolnych.

Wydatki na opłatę studiów podyplomowych nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Do stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię na opłacenie studiów mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

  • czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Podniesienie kwalifikacji zawodowych poprzez ukończenie studiów podyplomowych ma w przyszłości umożliwić Wnioskodawczyni zdobycie wiedzy potrzebnej do rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności. Działalność ta ma obejmować bowiem także świadczenie usług prawnych związanych z prawem rolnym oraz doradztwem w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych dla osób prowadzących gospodarstwa rolne. Nabyta podczas studiów wiedza pozwoli Wnioskodawczyni rozszerzyć ofertę obecnie świadczonych usług oraz może przyczynić się do pozyskania nowych odbiorców tych usług.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż wydatki poniesione w związku z podjęciem nauki na studiach, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, to jako przydatne do wykonywania działalności gospodarczej, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem ich należytego udokumentowania. Jednakże zauważyć należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Powoływane we wniosku z dnia 11.02.2009 r. interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16.01.2009 r. (znak: IPPB1/415-1163/08-5/EC) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 05.11.2008 r., (znak: IBPB1/415-627/08/MW) wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie wiążą tutejszego organu podatkowego.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IBPBI/1/415-761/09/ESZ, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-1163/08-5/EC, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika