Za zaległości podatkowe spółki komandytowej, w świetle ustawy Ordynacja podatkowa, odpowiedzialność (...)

Za zaległości podatkowe spółki komandytowej, w świetle ustawy Ordynacja podatkowa, odpowiedzialność ponosi wyłącznie wspólnik zajmujący pozycję komplementariusza. Natomiast wspólnik ? komandytariusz spółki komandytowej nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe tej spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana , przedstawione we wniosku z dnia 29.09.2010 r. (data wpływu 04.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania w spółce komandytowej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 04.10.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania w spółce komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zawrzeć wraz z S. sp. z o.o. umowę spółki komandytowej, w której będzie komandytariuszem, a S. sp. z o.o. ? komplementariuszem. Spółka komandytowa założona będzie w celu prowadzenia działalności gospodarczej jako biuro rachunkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jak rozumiane powinno być sformułowanie art. 115 § 1 Ordynacji podatkowej, mówiącego o solidarnej odpowiedzialności komplementariusza, spółki oraz ?pozostałych wspólników? za zaległości podatkowe, czy określenie ?pozostałych wspólników? odnosi się jedynie do innych komplementariuszy, czy również do komandytariuszy...

Zdaniem Wnioskodawcy w literaturze przedmiotu wskazuje się, że odpowiedzialność za zobowiązania publicznoprawne ponoszą bez ograniczeń jedynie komplementariusze spółki komandytowej. Pogląd taki został wyrażony m.in. przez A. Huchlę: ?W spółkach niemających osobowości prawnej odpowiedzialność osób trzecich może kształtować się dwojako. Po pierwsze, odpowiedzialność solidarna dotyczy spółki i wszystkich wspólników (z wyjątkiem komandytariusza w spółce komandytowej oraz akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej) (...)?. (C. Kosikowski, H. Dzwonkowski, A. Huchla, Ustawa Ordynacja podatkowa. Komentarz, Dom Wydawniczy ABC, 2003, wyd. III), a potwierdzony przez R. Dowgiera: ?Przepis art. 115 O.p. dotyczy jedynie odpowiedzialności za zaległości spółek cywilnych i osobowych (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej). W przypadku dwóch ostatnich podmiotów: odpowiedzialność za jej zaległości ponosić może jedynie wspólnik lub były wspólnik będący komplementariuszem.? (C. Kosikowski., L. Etel, R. Dowgier, P. Pietrasz, S. Presnarowicz, M. Popławski, Ordynacja podatkowa, Komentarz, Lex 2009, wyd. III).

Zdaniem Wnioskodawcy powyższe zasługuje na aprobatę, również ze względu na charakter prawny i naturę spółki komandytowej, wobec czego Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie tego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady tworzenia, organizacji, funkcjonowania i likwidacji spółek regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Zgodnie z art. 4 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, spółka komandytowa jest spółką osobową.

W myśl art. 8 § 1 cytowanej ustawy, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Istota spółki komandytowej - na gruncie prawa handlowego ? polega na tym, że za zobowiązania spółki wobec wierzycieli przynajmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz) zaś odpowiedzialność przynajmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona (art. 102 K.s.h).

Za zobowiązania podatkowe w świetle ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) odpowiedzialny jest podatnik, płatnik lub inkasent. Jednak w celu ochrony interesu wierzyciela podatkowego, krąg osób odpowiedzialnych za zobowiązania podatkowe został rozszerzony. Przepisy działu III rozdział 15 cytowanej ustawy wprowadziły kategorię tzw. osób trzecich, które odpowiadają podatkowo za cudzy dług podatkowy.

Odpowiedzialnością za cudzy dług podatkowy mogą być obciążone wyłącznie podmioty zaliczone przez ustawodawcę do kategorii osób trzecich.

Na podstawie art. 115 ustawy Ordynacja podatkowa należą do niej m.in. wspólnicy spółek: cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej (zwanych spółkami osobowymi).

Stosownie bowiem do treści art. 115 § 1 ww. ustawy, wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki.

Z regulacji dotyczących odpowiedzialności wspólników za zobowiązania podatkowe spółek osobowych wynika, że w przypadku spółki cywilnej, jawnej i partnerskiej odpowiedzialność tę może ponieść każdy wspólnik. Natomiast w przypadku spółki komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej, za ich zobowiązania podatkowe odpowiedzialność ponoszą wyłącznie wspólnicy zajmujący pozycję komplementariuszy.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przywołane przepisy prawa podatkowego uznać należy, że za zaległości podatkowe spółki komandytowej, w świetle ustawy Ordynacja podatkowa, odpowiedzialność ponosi wyłącznie wspólnik zajmujący pozycję komplementariusza. Natomiast wspólnik ? komandytariusz spółki komandytowej nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe tej spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika