Czy prawidłowo dokonano zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Czy prawidłowo zastosowano (...)

Czy prawidłowo dokonano zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Czy prawidłowo zastosowano zwolnienie z podatku VAT? Czy należy dokonać korekty podatku odliczonego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2008 r. (data wpływu 04 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu zaewidencjonowania sprzedaży środka trwałego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 04 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ewidencjonowania sprzedaży środka trwałego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wykonuje działalność gospodarczą w zakresie handlu i usług. Działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych według stawki 19%. Prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Na podstawie umowy leasingu operacyjnego używany był w firmie samochód osobowy i odliczony został podatek naliczony w wysokości 60%. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i naliczana była comiesięczna amortyzacja. W dniu 24 lipca 2008 r. samochód został sprzedany osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Do księgi podatkowej przychód ze sprzedaży został wpisany w pozycję ?pozostałe przychody?, natomiast w pozycję ?pozostałe wydatki? wpisano wartość środka trwałego pomniejszoną o wartość odpisów amortyzacyjnych. Sprzedaży dokonano ze zwolnionym VAT i nie dokonano korekty tego podatku.

Jednocześnie pismem z dnia 03 października 2008 r. Nr IPPB1/415-905/08-2/TS wezwano Wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku o brakującą opłatę w kwocie 75,00 zł. Wnioskodawca uzupełnił wpłatę w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowo dokonano zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów...
  2. Czy prawidłowo zastosowano zwolnienie z podatku VAT...
  3. Czy należy dokonać korekty podatku odliczonego...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 tj. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębną interpretacją.

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 1:

W ocenie wnioskodawcy do księgi podatkowej przychód ze sprzedaży należy wpisać w pozycję ?pozostałe przychody?, natomiast w pozycję ?pozostałe wydatki? należy wpisać wartość środka trwałego pomniejszoną o wartość odpisów amortyzacyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również:

  1. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
  4. ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy kosztami podatkowymi nie są wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Jednakże wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż u podatników. osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów, dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określił Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 8 księgi, czyli ?pozostałe przychody? jest przeznaczona do wpisywania pozostałych przychodów, np. przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku. Z kolei wydatki na nabycie środka trwałego pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych umieszcza się w kolumnie 13 księgi tj. ?pozostałe wydatki?.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy w zakresie sposobu zaewidencjonowania sprzedaży środka trwałego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika