opodatkowanie odsetek wypłaconych z tytułu udzielonych pożyczek

opodatkowanie odsetek wypłaconych z tytułu udzielonych pożyczek

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2009 r. (data wpływu 14 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek wypłaconych z tytułu udzielonych pożyczek - jest nieprawidłowe,

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek wypłaconych z tytułu udzielonych pożyczek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednym z udziałowców spółki komandytowej, dalej zwanej ?Spółka? i jednocześnie jednym z pożyczkodawców dla spółki z tytułu dotychczas udzielonych pożyczek. Wnioskodawca może udzielić spółce w przyszłości kolejnych pożyczek. Udział wnioskodawcy w zyskach i stratach Spółki wynosi X.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy odsetki od udzielonych przez wnioskodawcę pożyczek będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek, w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki ...
  2. Czy w przypadku ewentualnego udzielenia przez wnioskodawcę kolejnych pożyczek Spółce, odsetki od tej pożyczki w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku Spółki będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek...

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 1:

Wnioskodawca uważa, że odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę spółce nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek, w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki. Stanowisko to wynika z faktu, że wnioskodawca pozostawać będzie wspólnikiem spółki osobowej, co oznacza, że w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki wnioskodawca będzie wypłacał odsetki sam sobie. Byłoby nielogiczne, gdyby wnioskodawca miał płacić zryczałtowany podatek dochodowy od wypłacanych samemu sobie odsetek. Nie można w ogóle mówić o przychodzie, skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie. Wskazać należy, iż identyczny pogląd wyraził Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 17 grudnia 2008 r. sygn. ILPB2/415-623/08-2/ES. Minister Finansów przychylił się w pełni do stanowiska wnioskodawcy potwierdzając, iż ?odsetki w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w kosztach podatkowych spółki osobowej (ustalonych z godnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 updof) nie będą stanowić dla wnioskodawcy ani kosztów uzyskania przychodów ani przychodu (jako świadczenie dla niego samego)?.

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 2:

Wnioskodawca uważa, ze odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę Spółce nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek, w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku Spółki. Stanowisko to wynika z faktu, że wnioskodawca pozostawać będzie wspólnikiem spółki osobowej, co oznacza, że w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki wnioskodawca będzie wypłacał odsetki sam sobie. Byłoby nielogiczne, gdyby wnioskodawca miał płacić zryczałtowany podatek dochodowy od wypłacanych samemu sobie odsetek. Nie można w ogóle mówić o przychodzie, skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie. Wskazana powyżej interpretacja Ministra Finansów znajduje pełne zastosowanie również w zakresie pytania drugiego.

Podsumowując powyższe rozważania, zdaniem wnioskodawcy odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę spółce nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek. Za potwierdzeniem stanowiska wnioskodawcy wydaje się przemawiać interpretacja indywidualna Nr IPPB1/415-981/08-2/AG: ?Z tego też względu, jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie nas rzecze tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie ?dla samego siebie? w takim zakresie, w jakim przychody i koszty spółki osobowej? stanowią jego przychody i koszty (?). Zatem w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskaniu przez tego wspólnika przychodu ?z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń?, bowiem spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik - sensie podatkowym - ?świadczył samemu sobie?.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Stosownie do art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka komandytowa może m. in. we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Osobie fizycznej (nawet, gdy jest wspólnikiem spółki), jako stronie umowy pożyczki należą się w całości pożytki jakie płyną z tytułu istnienia wierzytelności od spółki. Tak więc, uzyskane przychody z tytułu odsetek od udzielonej pożyczki są w całości przysporzeniem wierzyciela.

Bowiem na gruncie prawa cywilnego stronami pożyczki jest spółka komandytowa oraz osoba fizyczna.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych klasyfikuje przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne do określonych rodzajów źródeł przychodów.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodu są wymienione kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in.: odsetki od pożyczek.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników tejże spółki.

W myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu ww. art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Art. 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym spółka komandytowa wypłaca odsetki od pożyczki udzielonej jej przez wspólnika.

W świetle powołanych przepisów odsetki te zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowić będą przychód z kapitałów pieniężnych. Nie ma przy tym znaczenia czy wypłaty odsetek dokonuje osoba fizyczna, osoba prawna czy spółka osobowa. Przychody z tytułu odsetek od pożyczek podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 i ust. 6 ustawy.

W oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów): z odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielenie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Stosownie do regulacji art. 30a ust. 6 ww. ustawy, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Podsumowując, w ramach źródła przychodów z kapitałów pieniężnych odsetki od udzielonych przez Wnioskodawcę pożyczek stanowić będą w całości jego przychód, podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, bez uwzględniania jak to sugeruje Wnioskodawca, części przypadającej na udział Wnioskodawcy w zysku spółki.

Analogicznie w oparciu o powyższe regulacje, w przypadku, gdy wnioskodawca udzieli innej pożyczki spółce komandytowej, odsetki od tej pożyczki stanowić będą w całości przychód wnioskodawcy, podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanej przez wnioskodawcę interpretacji indywidualnej Nr IPPB1/415-981/08-2/AG należy zauważyć, iż powołana interpretacja dotyczy odmiennego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego (nie dotyczy skutków podatkowych udzielenia pożyczki spółce osobowej przez wspólnika), wobec tego interpretacja ta nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

W odniesieniu do powołanej przez wnioskodawcę interpretacji indywidualnej z dnia 17 grudnia 2008 r. Nr ILPB1/415-623/08-2/ES wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu należy wyjaśnić jak niżej.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej sprawiła, że z dniem 1 lipca 2007 r. organem właściwym do wydawania interpretacji indywidualnych jest Minister właściwy do spraw finansów publicznych. Ma to na celu zapewnienie jednolitego stosowania prawa podatkowego poprzez jednolitość wydawanych interpretacji indywidualnych.

Zgodnie z dyspozycją art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych może z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W stosunku do w/w interpretacji powołanej przez wnioskodawcę została uruchomiona z urzędu procedura jej zmiany przewidziana w art. 14e § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Organem uprawnionym do działania w w/w trybie jest Minister Finansów.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB1/415-981/08-2/AG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika