W zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w spadku po rodzicach.

W zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w spadku po rodzicach.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 10.12.2010 r. (data wpływu 14.12.2010 r.) oraz w uzupełnieniu wniosku z dnia 31.01.2011 r. (data nadania 31.01.2011 r., data wpływu 01.02.2011 r.) stanowiącego odpowiedź na wezwanie organu z dnia 25.01.2011 r. Nr IPPB2/415-1013/10-2/MG i Nr IPPB2/436-476/10-2/MZ (data nadania 25.01.2011 r., data odbioru 27.01.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w spadku po rodzicach - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.12.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w spadku po rodzicach.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

  1. W 1956 r. rodzice Wnioskodawczyni Pan Feliks i Pani Marianna K. zakupili notarialnie 1/2 udziału działki gruntu, na którym w 1961 r. wybudowali systemem gospodarczym segment budynku bliźniaczego o powierzchni użytkowej 83,5 m2. Drugą połowę gruntu (1/2 udziału) zakupiły osoby nie spokrewnione z rodzicami. Części udziałów w całości działki gruntu były wspólne dla obu rodzin, ale każda z rodzin przyjęła we władanie inną połowę gruntu. Rodzice władali działką o powierzchni 403 m2.Dokumenty były zebrane początkowo w Zbiorze Dokumentów, a z czasem założono jedną, wspólną księgę wieczystą, w której własność Państwa Feliksa i Marianny K. stanowiła 1/2 udziału w gruncie.
  2. Pan Feliks K zmarł w dniu 27.01.2002 r.Pani Marianna K zmarła w dniu 09.06.2005 r.Córki: Pani Jolanta T. i Pani Magdalena S. (Wnioskodawczyni) przeprowadziły po zmarłych sądowe postępowania spadkowe. Na podstawie ustawy każda z nich nabyła 1/2 część spadku po zmarłych rodzicach.W urzędzie skarbowym każda z córek ujawniła majątek spadkowy składający się z 1/2 segmentu bliźniaczego i 1/4 udziału w gruncie (co stanowiło 1/2 udziału we wspólnej z sąsiadami nieruchomości).Podatek od nabycia spadku po rodzicach córki uiściły w całości.
  3. Dnia 06.02.2006 r. przed Sądem Rejonowym Wydział Cywilny siostry Pani Jolanta T. i Pani Magdalena S. oraz nie spokrewnieni z nimi sąsiedzi zawarli Ugodę.Na podstawie tej Ugody zniesiono współwłasność nieruchomości z sąsiadami, bez spłaty różnicy wartości działki sąsiadów na rzecz Pani Magdaleny S i Pani Jolanty T. Siostrom przypadła na własność działka o obszarze 403 m2 w udziale 1/2 części dla każdej z nich. Wielkość obszaru i granice działki po zawartej Ugodzie nie zmieniły się. Zniesienie współwłasności pozwoliło siostrom na uporządkowanie prawa własności i założenie oddzielnej Księgi Wieczystej.Siostry zgłosiły do Urzędu Skarbowego zawartą Ugodę znoszącą współwłasność i otrzymały zaświadczenie, iż podatek od ww. nabycia nie należy się.
  4. Segment budynku zbudowany na ww. działce gruntu od śmierci rodziców stoi pusty, gdyż remont budynku wymaga dużego nakładu finansowego, a obie właścicielki go nie posiadają. Nieruchomość została wystawiona do sprzedaży. Sprzedaż prawdopodobnie może być dokonana po upływie:
    • 8 lat po śmierci ojca (podatek od nabytego spadku opłacony),
    • 5 lat po śmierci matki (podatek opłacony),
    • 4 lata po zawartej Ugodzie znoszącej współwłasność gruntu (podatek nie należał się).


Z uwagi na stwierdzone braki formalne wniosku, tut. organ podatkowy pismem z dnia 25.01.2011 r. Nr IPPB2/415-1013/10-2/MG i Nr IPPB2/436-476/10-2/MZ (data nadania 25.01.2011 r., data odbioru 27.01.2011 r.) wezwał Wnioskodawczynię do ich uzupełnienia poprzez:

  • wyjaśnienie, czy Wnioskodawczyni, jako występująca z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła także w imieniu siostry, na co wskazuje treść sformułowanego pytania podatkowego i stanowisko Wnioskodawczyni do zadanego pytania... Jeżeli tak, to organ podatkowy poinformował, że z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpić może jedynie wnioskodawca w swojej indywidualnej sprawie. Zatem jeżeli intencją Wnioskodawczyni jest wystąpienie z wnioskiem w imieniu swojej siostry, wówczas należy złożyć nowy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej na formularzu ORD-IN w imieniu siostry, do którego powinno zostać dołączone pełnomocnictwo udzielone Pani jako pełnomocnikowi występującemu w imieniu siostry z wnioskiem o wydanie interpretacji, a także uiścić opłata w wysokości ilości nakreślonych we wniosku stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych oraz opłatę od udzielonego pełnomocnictwa,
  • doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego poprzez udzielenie informacji:
    • czy w wyniku podpisanej w dniu 06.02.2006 r. przed Sądem ugody znoszącej współwłasność nieruchomości z osobami trzecimi (bez spłat), Wnioskodawczyni nabyła udział w wartości przekraczającej udział nabyty po zmarłych rodzicach...
    • czy Wnioskodawczyni korzystała lub korzysta z tzw. ulgi odsetkowej, o której mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu ustawy obowiązującym do dnia 31.12.2006 r., tj. możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych...,
  • wskazanie, czy interpretacja indywidualna ma być udzielona także w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn, tak jak zaznaczono w części D.2. formularza ORD-IN (Rodzaj sprawy) poz. 44, jeżeli tak to organ podatkowy prosi o:
    • sprecyzowanie pytania w zakresie powyższego podatku,
    • przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, które winno być powiązane z przedstawionym stanem faktycznym,
  • wskazanie organu podatkowego właściwego dla Wnioskodawczyni za względu na sprawę będącą przedmiotem interpretacji (Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla Wnioskodawczyni).

Wnioskodawczyni uzupełniła braki formalne wniosku w ustawowym terminie, pismem z dnia 31.01.2011 r. (data nadania 31.01.2011 r., data wpływu 01.02.2011 r.), w którym wyjaśniła, iż:

  • nie wystąpiła o interpretację w imieniu swojej siostry, gdyż mieszka ona na południu Polski i interpretacje przepisów dla siebie musi uzyskać z innej Izby Skarbowej.

    Przytoczona w piśmie osoba siostry Wnioskodawczyni wydawała się istotna w celu wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego. (Wnioskodawczyni wraz z siostrą posiadają wspólny, nierozdzielony spadek po rodzicach po 1/2 dla każdej z sióstr),

  • w wyniku Ugody Sądowej znoszącej współwłasność z sąsiadami, Wnioskodawczyni nie nabyła udziału w wartości przekraczającej udział nabyty po zmarłych rodzicach. (Urząd Skarbowy zbadał już sprawę i wydał zaświadczenie, iż podatek od zawartej Ugody Sądowej nie należy się),
  • Wnioskodawczyni nie korzystała i nie korzysta z ulgi odsetkowej na spłatę odsetek od kredytu,
  • Wnioskodawczyni prosi o interpretację indywidualną tylko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zakreślenie punktu 44 w części D.2. formularza jest błędem Wnioskodawczyni spowodowanym niezrozumieniem wymagań druku ORD-IN,
  • z uwagi na powyższe, Wnioskodawczyni ponownie sprecyzowała pytanie podatkowe mające być przedmiotem interpretacji indywidualnej,

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni zobowiązana będzie od kwoty uzyskanej ze sprzedaży zapłacić podatek dochodowy, jeżeli nieruchomość Wnioskodawczyni sprzeda przed upływem 5 lat od dnia zawartej Ugody Sądowej z sąsiadami...

Przedmiotowa interpretacja indywidualna została wydana w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W odniesieniu do ustawy o podatku od spadków i darowizn zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Siostry Jolanta T. i Magdalena S. aktem Ugody Sądowej zniosły współwłasność z sąsiadami (osobami nie spokrewnionymi), poprzez odebranie prawu własności cech wspólności. Pozwoliło to na uporządkowanie dokumentów i założenie oddzielnej Księgi Wieczystej. Wielkość gruntu wpisanego do księgi wyniosła 403 m2.

Zniesienie współwłasności z sąsiadami nie spowodowało zmiany wielkości masy spadkowej ujawnionej w urzędzie skarbowym. Udziały we współwłasności nieruchomości będącej przedmiotem zniesienia współwłasności są tymi samymi udziałami, które siostry nabyły dziedzicząc po zmarłych rodzicach. Obie siostry uważają, że prawa własności nabyły z chwilą śmierci rodziców, a nie na drodze Ugody Sądowej znoszącej współwłasność z sąsiadami.

Siostry wywiązały się już z obowiązku podatkowego od otrzymanego spadku i nabyta na drodze postępowania spadkowego nieruchomość nie powinna być opodatkowana przy sprzedaży, mimo, iż sprzedaż może zostać dokonana przed upływem 5 lat od zawarcia Umowy o zniesieniu współwłasności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ? nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec wyżej powołanej regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dla opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości istotne znaczenie ma data i forma nabycia przedmiotowego udziału.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego i jego uzupełnienia wynika, że Wnioskodawczyni wraz siostrą nabyła udział w wysokości po 1/4 nieruchomości gruntowej wraz wybudowanym na nim systemem gospodarczym segmentem budynku bliźniaczego w udziale 1/2 o powierzchni użytkowej 83,5 m2 na zasadzie współwłasności z osobami trzecimi, po zmarłym w dniu 27.01.2002 r. ojcu oraz po zmarłej w dniu 09.06.2005 r. matce. W celu uporządkowania prawa własności i założenia oddzielnej księgi wieczystej w dniu 06.02.2006 r. Wnioskodawczyni wraz z siostrą oraz osobami trzecimi zawarła ugodę sądową znoszącą współwłasność nieruchomości bez obowiązku dokonywania spłat. Siostrom przypadła na własność działka o obszarze 403 m2 w udziale 1/2 części dla każdej z nich.

Wielkość obszaru i granice działki po zawartej ugodzie nie zmieniły się. W wyniku ugody Wnioskodawczyni nie nabyła udziału w wartości przekraczającej wartość udziału nabytego po rodzicach. Wnioskodawczyni wraz z siostrą zamierzają zbyć przedmiotową nieruchomość i w związku z tym wątpliwości Wnioskodawczyni budzi kwestia ewentualnego obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od uzyskanego przychodu, w sytuacji, kiedy sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat od dnia zawarcia ugody sądowej znoszącej współwłasność nieruchomości.

Należy wyjaśnić, iż zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawczynię spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast postanowienie Sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

W myśl art. 1035 ustawy Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni udział w przedmiotowej nieruchomości po zmarłym ojcu nabyła w 2002 r., natomiast udział po zmarłej matce w 2005 r., a zatem do przychodu, jaki Wnioskodawczyni uzyska z odpłatnego zbycia udziału nabytego w drodze spadku będą miały zastosowanie przepisy ustawy w brzmieniu ustawy obowiązującym do końca 2006 r.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Jednak z uwagi na treść art. 7 ust. 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. do odpłatnego zbycia tych nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007 r.

W myśl art. 28 ust. 2 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku, podatek od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Na wstępie organ podatkowy zauważa, że planowane zbycie przez Wnioskodawczynię udziału w nieruchomości nabytego w spadku po ojcu w 2002 r. nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jego nabycie, co oznacza, że przychód uzyskany ze sprzedaży tego udziału nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, podlegającego opodatkowaniu, bowiem z dniem 31.12.2007 r. minął 5-letni termin, o którym mowa powyżej.

Natomiast zbycie udziału w nieruchomości nabytego przez Wnioskodawczynię w spadku po matce w 2005 r. w sytuacji, kiedy jego sprzedaż nastąpiłaby po dniu złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, tj. po dniu 10.12.2010 r. jednakże do końca 2010 r., przychód osiągnięty z jego zbycia stanowiłby źródło przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatkowej, bowiem jego zbycie nastąpiłoby przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jego nabycie.

Jednakże, z uwagi na to, że do przychodów jakie Wnioskodawczyni osiągnie ze sprzedaży udziałów w nieruchomości zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., wskazać należy, że do ewentualnego przychodu uzyskanego w 2010 r. ze zbycia udziału nabytego w drodze spadku w 2005 r. po zmarłej matce zastosowanie znalazłby przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy podatkowej, zwalniający osiągnięty przychód z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie bowiem do treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W sytuacji natomiast, gdy sprzedaż udziału w nieruchomości nastąpi po dniu 1 stycznia 2010 r. wówczas przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z odpłatnego zbycia udziału w części nabytej w spadku w 2005 r. nastąpi również po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jego nabycie, co oznacza, że przychód uzyskany ze sprzedaży tego udziału nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, podlegającego opodatkowaniu. Ponadto, odrębnego przeanalizowania wymaga kwestia dokonanego przez Wnioskodawczynię wraz z siostrą oraz osobami trzecimi (sąsiadami) w roku 2006 sądowego zniesienia współwłasności przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 195 powołanej powyżej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. W myśl art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego ? art. 196 § 2 tej ustawy.

Zgodnie z art. 210 i nast. K.c., każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy wspólnej. Wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności. W wyniku podziału fizycznego powstają nowe rzeczy.

Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy wyłącznie wówczas, jeżeli nabyte na własność mienie mieści się w ramach udziału, jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego. Nie zmienia tego fakt, że zniesienia współwłasności dokonuje się bez spłat i dopłat. Zatem jeżeli przy dokonaniu zniesienia współwłasności wystąpiło przysporzenie majątku ponad udział posiadany przed zniesieniem współwłasności oznacza to, że dla udziału w nieruchomości nabytego w drodze zniesienia współwłasności dniem nabycia będzie dzień, w którym nastąpiło zniesienie współwłasności.

Z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie w wyniku dokonanego w 2006 r. zniesienia współwłasności Wnioskodawczyni nie nabyła udziału w wartości przekraczającej wartość udziału nabytego po zmarłych w 2002 r. i 2005 r. rodzicach oraz wielkość obszaru i granice działki po zawartej ugodzie nie zmieniły się, a także zawartej ugodzie nie towarzyszyły spłaty, organ podatkowy stwierdza, iż dokonane w 2006 r. sądowe zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia w rozumieniu zacytowanego powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nabycie przedmiotowych udziałów w nieruchomości nastąpiło w latach 2002 i 2005.

W związku z powyższym, przenosząc opisane powyżej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy organ podatkowy stwierdza, że Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od przychodu jaki Wnioskodawczyni uzyska ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku po rodzicach, w sytuacji, gdy sprzedaż udziału nastąpi przed upływem 5 lat od dnia zawarcia ugody sądowej znoszącej współwłasność przedmiotowej nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika