Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości wynajmowanej (...)

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości wynajmowanej na cele mieszkalne

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17.08.2007 r. (data wpływu 03.09.2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości wynajmowanej na cele mieszkalne - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 03 września 2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości wynajmowanej na cele mieszkalne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni nabyła w lutym 2001 roku wraz z mężem na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej udział w wysokości #189; we współwłasności nieruchomości położonej w W.

Nieruchomość była zabudowana budynkiem gospodarczym, który został rozebrany. Na nieruchomości został wybudowany budynek dwurodzinny w zabudowie bliźniaczej. Nowo wybudowany budynek został zgłoszony do użytkowania i odebrany w 2005 r. Segmenty budynku stykają się ścianą przebiegającą wzdłuż granicy działek wchodzących w skład nieruchomości. W lutym 2007 r. współwłaściciele nieruchomości dokonali zniesienia współwłasności w ten sposób, że jedna z dwóch działek wchodzących w skład nieruchomości zabudowanej segmentem stała się wyłączną własnością Wnioskodawczyni i jej męża. Obecnie planują sprzedaż tej nieruchomości. Od daty odbioru, segment budynku, który stanowi ich wyłączną własność jest wynajmowany na cele mieszkalne. W tym celu zarejestrowali działalność gospodarczą obejmującą wyłącznie wynajem i dzierżawę budynku, a budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i był amortyzowany.

Przedstawiony stan faktyczny został uzupełniony pismem z dnia 23.10.2007 r. (data wpływu 29.10.2007 r.), w którym sprecyzowano, iż w wyniku zniesienia w lutym 2007 r. współwłasności w nieruchomości, nabytej w 2001 r. na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej uzyskała wraz z mężem #189; własności przedmiotowej nieruchomości. Oznacza to, że w wyniku podziału (zniesienia współwłasności) część nieruchomości małżonków odpowiada ich udziałowi we współwłasności nieruchomości przed podziałem, a więc zachowane zostały proporcje takie jakie istniały w chwili nabycia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy bieg terminu pięcioletniego określonego w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r. liczony jest od daty nabycia nieruchomości (udziału w nieruchomości) czy od daty wybudowania budynku...
  2. Jeżeli przedmiotem nabycia w 2001 r. był udział w nieruchomości, a przedmiotem ewentualnej sprzedaży obecnie będzie nieruchomość, to czy przychód ze sprzedaży tej nieruchomości będzie stanowił źródło przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat od daty nabycia...
  3. Czy sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, który był wynajmowany i wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych ze względu na treść przepisów art. 10, ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i na podstawie przepisu art. 14 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 14 ust. 2c ustawy...


Zdaniem wnioskodawcy:

  1. Sprzedaż nieruchomości obejmuje również sprzedaż wybudowanego na niej budynku trwale związanego z gruntem, ponieważ budynek jest częścią składową nieruchomości, w związku z powyższym nie można traktować w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również prawa cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży wybudowanego na tym gruncie budynku. Bieg terminu pięcioletniego określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych biegnie od daty nabycia udziału we współwłasności nieruchomości, a data wybudowania budynku jest bez znaczenia. Podobne stanowisko wyrażone jest w piśmie Ministerstwa Finansów ? Dyrektora Departamentu Podatków Bezpośrednich z dnia 30.07.2004 r. Nr PB2/PS/033-0283-1090/04.
  2. Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia ?nabycie?. Uważa Pani, że stała się właścicielem nieruchomości w roku 2001, w związku z tym, jeżeli będzie dokonywać sprzedaży w chwili obecnej, to nie powstanie u Pani przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ od końca roku 2001 upłynęło już pięć lat. Nabywając udział w #189; w roku 2001 Wnioskodawczyni była współwłaścicielem całej nieruchomości (art. 195, 196 K.c.) a nie jej części w wysokości #189;. Pomimo faktu, iż w lutym 2007 r. współwłaściciele dokonali umownego zniesienia współwłasności nieruchomości, to umowa ta doprowadziła tylko do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cech wspólności. W związku z tym, należy przyjąć, że przychód ze sprzedaży nieruchomości po zniesieniu współwłasności nie będzie przychodem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat od daty nabycia udziału we współwłasności nieruchomości.
  3. Budynek mieszkalny był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej polegającej na wynajmie budynku. Zgodnie z art. 10 ust. 3 sprzedaż budynku mieszkalnego wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2c w związku z art. 14 ust. 2 pkt 1 do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (?) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku. Ze względu na treść przytoczonych przepisów Wnioskodawczyni uważa, że taka sprzedaż nie będzie podlegała ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja nr 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika