Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, przychód (...)

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, przychód z odpłatnego zbycia Mieszkań w formie wniesienia jako wkład niepieniężny (aport) Mieszkań do Spółki będzie (i) w części dotyczącej Mieszkania w którym zameldowany jest małżonek Wnioskodawcy, wolny od podatku PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT (ii) w pozostałej części rozpoznany jako przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, oraz nie będzie rozpoznawany rozpoznany jako przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31.01.2011 r. (data wpływu 07.02.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości (mieszkań) do spółki kapitałowej ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 07.02.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości (mieszkań) do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - osoba fizyczna z miejscem zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, pomiędzy małżonkami obowiązuje ustrój wspólności majątkowej.

Wnioskodawca wraz z małżonkiem są właścicielami dwóch mieszkań, znajdujących się w W. (?Mieszkania?). Mieszkania zostały nabyte przez Wnioskodawcę i jego małżonka, przed upływem 5 lat, w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wyłącznie do majątku prywatnego małżonków niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wnioskodawca i jego małżonek zamierzają wnieść wkład niepieniężny (aport) w postaci Mieszkań do spółki z o.o. z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (?Spółka?). W wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci Mieszkań, Wnioskodawca obejmie udziały Spółki.

Mieszkania nie są obecnie wynajęte i nie stanowią przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o PIT) oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PIT).

W jednym z Mieszkań nabytych w 2007 r. małżonek Wnioskodawcy jest zameldowany od dnia 16 lutego 2010 r. Małżonek Wnioskodawca będzie zameldowany w tym mieszkaniu nieprzerwanie dłużej niż 12 miesięcy.

Następnie udziały Spółki zostaną przez Wnioskodawcę i jego małżonka zbyte albo umorzone w razie ziszczenia się określonego zdarzenia (umorzenie automatycznie), zgodnie z art. 199 § 4 i § 5 KSH.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, przychód z odpłatnego zbycia Mieszkań w formie wniesienia jako wkład niepieniężny (aport) Mieszkań do Spółki będzie (i) w części dotyczącej Mieszkania w którym zameldowany jest małżonek Wnioskodawcy, wolny od podatku PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT (ii) w pozostałej części rozpoznany jako przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, oraz nie będzie rozpoznawany rozpoznany jako przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, w przypadku umorzenia automatycznego albo odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę - udziałów Spółki objętych w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci Mieszkań, koszt uzyskania przychodu ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów Spółki na podstawie art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT.

Odpowiedź na pytanie Nr 1 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź na pytanie Nr 2 będzie stanowić przedmiot odrębnej interpretacji indywidualnej.

Zdaniem Wnioskodawcy,

ad. 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, przychód z odpłatnego zbycia Mieszkań w formie wniesienia jako wkład niepieniężny (aport) Mieszkań do Spółki będzie (i) w części dotyczącej Mieszkania, w którym zameldowany jest Wnioskodawca, wolny od podatku PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT, (ii) w pozostałej części rozpoznany jako przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, oraz nie będzie rozpoznawany rozpoznany jako przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT ??za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną (?) objętych w zamian za wkład niepieniężny.?

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT ?źródłami przychodów są (?) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 (?) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w lit a) ? c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (?) ?Ponadto, jak stanowi art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT ?przepisów (art. 10) ust. 1 pkt 8 (ustawy o PIT) nie stosuje się do odpłatnego zbycia (...) w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki mającej osobowość prawną lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (?).?

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT w brzmieniu nadanym Nowelizacją z 2006 r.. ?wolne od podatku dochodowego są: (...) przychody uzyskane z odpłatnego zbycia: (...) b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu - jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a) - d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22 (ustawy o PIT).? Art. 21 ust. 21 ustawy o PIT w brzmieniu nadanym Nowelizacją z 2006 r. stanowi, iż ?zwolnienie, o którym mowa w (art. 21) ust. 1 pkt 126 (ustawy o PIT), ma zastosowanie do przychodów podatnika, który, w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika?. Jak natomiast stanowi art. 21 ust. 22 ustawy o PIT ?zwolnienie, o którym mowa w (art. 21) ust. 1 pkt 126 (ustawy o PIT), ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. ?Ww. zwolnienie zostało wprowadzone do ustawy o PIT w drodze Nowelizacji z 2006 r. i obowiązywało w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. Następnie zostało zmienione przez ustawę z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, w której w art. 8 wskazano, iż ?do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust 1 pkt 8 lit. a( - c) (ustawy o PIT>, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. (tj. w okresie obowiązywania Nowelizacji z 2006 r.), stosuje się zasady określone w (ustawie o PIT), w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. (tj. w brzmieniu nadanym przez Nowelizację z 2006 r.)?.

Wnioskodawca uważa, iż w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, przychód z odpłatnego zbycia Mieszkania, w którym zameldowany jest małżonek Wnioskodawcy, w formie wniesienia jako wkład niepieniężny (aport) tego Mieszkania do Spółki będzie wolny od podatku dochodowego PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT (w brzmieniu nadanym Nowelizacją z 2006 r.). Na powyższe stanowisko nie będzie miało wpływu to, iż meldunek Wnioskodawcy nastąpił dopiero w 2010 r., albowiem podstawową przesłanką skorzystania z ulgi meldunkowej jest data nabycia Mieszkania. Jak natomiast zostało wskazane we Wniosku, Mieszkanie, w którym - zameldowany jest małżonek Wnioskodawcy zostało nabyte w 2007 r., tj. w okresie obowiązywania ulgi meldunkowej.

Dodatkowo, zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą sądów administracyjnych, zameldowanie jednego z małżonków w mieszkaniu, powoduje nabycie prawa do ulgi przez drugiego małżonka. Wskazać można na wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 września 2010 r. (sygn. akt I SAGd 437/10) w którym stwierdzono, iż ?Jeżeli jednak w art. 21 ust 22 (ustawy o PIT) stanowi się że ulga meldunkowa ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków to mimo że warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków zwolnienie od podatku przychodów z odpłat- nago zbycia ma zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia. Tylko wtedy zwolnienie podatkowe będzie miało zastosowanie łącznie do obojga małżonków.? Wnioskodawca uważa ponadto, iż przychód z odpłatnego zbycia Mieszkań w formie wniesienia jako wkład niepieniężny (aport) w pozostałej części rozpoznany będzie przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT Zdaniem Wnioskodawcy wobec treści art. 10 ust 2 pkt 2 ustawy o PIT przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej nieruchomości, które nie stanowią środków obrotowych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych?. W przypadku bowiem, gdy wkład niepieniężny (aport) wniesiony do spółki mającej osobowość prawną w postaci nieruchomości, następuje w warunkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, to u wnoszącego powstanie przychód ze źródeł przychodów kapitały pieniężne (art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT). W ocenie Wnioskodawcy przedstawiony stan faktyczny we Wniosku w pełni wypełnia hipotezę wskazaną w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Prawidłowym jest więc stanowisko, iż przychód z odpłatnego zbycia Mieszkań w formie wniesienia jako wkład niepieniężny (aport) Mieszkań do Spółki (w części nie podlegającej zwolnieniu w podatku PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT) nie będzie rozpoznany jako przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o PIT. W konsekwencji ww. transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego powoduje powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT) w wysokości wartości nominalnej udziałów Spółki, objętych w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci Mieszkań.

Powyższe stanowisko potwierdził Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 19 listopada 2009 r., Nr IPPB1/415-629/09-2/ES oraz z dnia 8 marca 2010 r., Nr IBPBII/2/415-1233/09/HS.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ww. ustawy zawarty jest katalog źródeł przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Natomiast art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość),
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z kolei, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. W konsekwencji, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki jest wyłączone ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy, obejmującego odpłatne zbycie rzeczy i praw.

Ustawodawca przewidział w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., możliwości zwolnienia osiągniętego z tego tytułu przychodu z opodatkowania na podstawie tzw. ?ulgi meldunkowej?.

Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

? jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (art. 21 ust. 21 ww. ustawy).

Stosownie do treści art. 21 ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków.

Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca i jego małżonek zamierzają wnieść wkład niepieniężny (aport) w postaci Mieszkań do spółki z o.o. z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci Mieszkań, Wnioskodawca obejmie udziały Spółki.

Mieszkania zostały nabyte przez Wnioskodawcę i jego małżonka, przed upływem 5 lat, w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wyłącznie do majątku prywatnego małżonków niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mieszkania nie są obecnie wynajęte i nie stanowią przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o PIT) oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PIT). W jednym z Mieszkań nabytych w 2007 r. jest zameldowany od dnia 16 lutego 2010 r. małżonek Wnioskodawcy. Małżonek Wnioskodawcy będzie zameldowany w tym mieszkaniu nieprzerwanie dłużej niż 12 miesięcy. Zdaniem Wnioskodawcy zameldowanie jednego z małżonków w mieszkaniu, powoduje że przychód z jego odpłatnego zbycia skutkuje nabyciem prawa do ulgi przez drugiego małżonka.

W związku z powyższym powstała wątpliwość do jakiego źródła przychodu będzie zakwalifikowany przychód uzyskany z tytułu wniesienia przedmiotowych mieszkań jako wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Mając na uwadze wyżej przywołane uregulowania prawne oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, powoływany przez Wnioskodawcę, art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie. W myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki w postaci nieruchomości jest wyłączone ze źródła przychodów, o którym mowa w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8, obejmującego odpłatne zbycie rzeczy i praw, tym samym brak jest podstaw prawnych do zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącego zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębna własność lub udziału w takim lokalu.

Przychód uzyskany w związku z wniesieniem wkładu do spółki kapitałowej stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, a więc należy do źródła określonego w ww. art. art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki albo,
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, z tytułu wniesienia do spółki kapitałowej aportu w postaci nieruchomości niewykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej (mieszkań), powstanie u Wnioskodawcy przychód o którym mowa w cytowanym art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychód z kapitałów pieniężnych w wysokości wartości nominalnej udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Przychód, uzyskany z tytułu wniesienia przez Wnioskodawcę aportu w postaci nieruchomości (jednego z mieszkań w którym Wnioskodawca jest zameldowany) do spółki kapitałowej nie będzie stanowić przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy) co wynika wprost z treści art. 10 ust. 2 ww. ustawy, w konsekwencji brak jest podstaw prawnych do zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organu podatkowego - wskazać należy, iż orzeczenia te nie są wiążące dla tutejszego organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w każdej z nich zawarte jest wiążące.

W związku z tym, organy podatkowe mimo, iż w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami ? nie tylko innych organów podatkowych, jednak nie stosują wprost tych rozstrzygnięć także i z tego powodu, iż nie stanowią one materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika