Czy część przychodu uzyskanego w dniu 18 lipca 2008 r. ze sprzedaży nieruchomości przeznaczona (...)

Czy część przychodu uzyskanego w dniu 18 lipca 2008 r. ze sprzedaży nieruchomości przeznaczona przez Wnioskodawczynię na spłatę kredytu ciążącego na zbywanej nieruchomości, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U.z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2008 r. (data wpływu 29 sierpnia 2008 r.) oraz w piśmie z dnia 30.09.2008 r. (data nadania 01.10.2008 r., data wpływu 03.10.2008 r.) uzupełniające wezwanie z dnia 19.09.2008 r. Nr IPPB2/415-1257/08-2/JK (data nadania 19.09.2008 r., data otrzymania 25.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 18 listopada 2004 r. Wnioskodawczyni wspólnie z małżonkiem, uzyskała kredyt hipoteczny ( Nr umowy kredytu: D.......) na zakup nieruchomości mieszkalnej. Ww. nieruchomość została nabyta przez małżonków w dniu 29 listopada 2004 r. na postawie aktu notarialnego sygn. akt Nr ........ W dniu 28 maja 2008 r. wyrokiem Sądu Okręgowego został orzeczony rozwód. Dnia 18 lipca 2008 r. nastąpiła sprzedaż przedmiotowej nieruchomości (akt notarialny Nr ........). Wnioskodawczyni wskazuje, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości został podzielony na pół, gdyż udziały Wnioskodawczyni i Jej byłego męża we wskazanej nieruchomości były równe. Część przychodu została przeznaczona przez Wnioskodawczynię na spłatę kredytu ciążącego na zbywanej nieruchomości. Wnioskodawczyni uważa, iż Jej rzeczywistym przychodem jest kwota 85.714,90 zł, stanowiąca różnicę pomiędzy przychodem ze sprzedaży (140.000 zł), a kwotą przeznaczoną na spłatę kredytu (24.285,10 zł).

Pismem z dnia 19.09.2008 r. Nr IPPB2/415-1257/08-2/JK tut. Organ wezwał Wnioskodawczynię o uzupełnienie wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego o informację, czy Wnioskodawczyni odliczała lub odlicza odsetki od kredytu lub pożyczki na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., tj. czy korzystała z tzw. ulgi odsetkowej.

Pismem z dnia 30.09.2008 r. (data wpływu 03.10.2008 r.) Wnioskodawczyni uzupełniła przedmiotowy wniosek informując, iż nie odlicza i nie odliczała odsetek od kredytu na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nie korzystała z tzw. ulgi odsetkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy część przychodu uzyskanego w dniu 18 lipca 2008 r. ze sprzedaży nieruchomości przeznaczona przez Wnioskodawczynię na spłatę kredytu ciążącego na zbywanej nieruchomości, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e)...

Zdaniem Wnioskodawczyni, część przychodu uzyskanego w dniu 18 lipca 2008 r. ze sprzedaży nieruchomości, przeznaczona na spłatę kredytu ciążącego na tej nieruchomości, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) ? c)? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ten sposób, że zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Podatek od przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw nabytych do 31 grudnia 2006 r. stosownie do art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Powyższa zasada nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Z treści art. 21 ust.1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.), wynika, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów. Ponadto w myśl art. 21 ust. 2a przepis ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika,iż część przychodu uzyskanego przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości została przez Nią przeznaczona na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości.

Ponadto Wnioskodawczyni wyjaśnia, że nie odliczała, ani nie odlicza odsetek od kredytu na podstawie art. 26b ww. ustawy.

Biorąc zatem powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości korzysta ze zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego, jednakże dopiero od momentu osiągnięcia przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym w celu uzyskania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dla męża Wnioskodawczyni, winien on złożyć odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Końcowo, należy dodać, iż dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika