Odpłatne zbycie nieruchomości nabytej w 2007 sygn: IPPB2/415-1264/08-4/SP

Odpłatne zbycie nieruchomości nabytej w 2007

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 28.08.2008 r. (data wpływu 01.09.2008 r.) uzupełnionym pismem (data nadania 23.09.2008 r., data wpływu 25.09.2008 r.) na wezwanie z dnia 16.09.2008 r. Nr IPPB2/415-1264/08-2/SP o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.09.2008 r. r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W związku z nieotrzymaniem w urzędzie pomocy, Wnioskodawczyni zwraca się z uprzejmą prośbą o udzielenie pełnej i wyczerpującej odpowiedzi dotyczącej zapłacenia podatku od sprzedaży mieszkania. Lokal został kupiony 06.09.2007 r. za sumę 104.336,45 zł wraz z małżonkiem (1/2 części) i dziećmi: synem i synową (1/2 części). Młodzi od ponad dwóch lat mieszkają w A i nie mają zamiaru wracać do kraju. Wnioskodawczyni zdecydowała się sprzedać mieszkanie a pieniądze wysłać do Anglii, aby tam syn i synowa mogli sobie kupić wymarzony domek. U notariusza zostały sporządzone odpowiednie akty notarialne, w wyniku czego Wnioskodawczyni stała się pełnomocnikiem zarówno męża, jak i dzieci. W dniu 08.07.2008 r. jako pełnomocnik Wnioskodawczyni sprzedała mieszkanie za sumę 180.000 zł.

Wnioskodawczyni prosi o pełną informację w jakiej wysokości i kto ma zapłacić podatek. Dzieci pracują w Anglii i tam płacą podatki. Wnioskodawczyni jest emerytką, a Jej mąż jest mocno schorowany i bez pracy. Mieszkanie, o którym mowa kupowane było dla dzieci, ale one wybrały Anglię. Czy jako obywatele Unii Europejskiej mogą sobie polepszyć warunki, zamiast mieszkania kupią mały domek... Czy muszą płacić podatek...

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostały wysłane dzieciom do A do banku, który współpracuje z xxxx Bankiem Polskim.

Gdyby syn i synowa Wnioskodawczyni kupowali w Polsce mieszkanie polepszające ich warunku, to nie płaciliby podatku. Jak to wygląda w Unii...

W sprzedanym mieszkaniu Wnioskodawczyni ani Jej mąż i dzieci nigdy nie byli zameldowani.

Pismem z dnia 16.09.2008 r. Nr IPPB2/415-1264/08-2/SP wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • sprecyzowanie stanu faktycznego w zakresie informacji, czy w zbywanym mieszkaniu Wnioskodawczyni była zameldowana na pobyt stały , jeśli tak, to w jakim okresie,
  • przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego w odniesieniu do zadanych pytań.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Kto powinien zapłacić podatek z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania...
  2. Jaką wysokość podatku należy zapłacić z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania...
  3. Jaką wysokość podatku z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania powinna zapłacić Wnioskodawczyni...
  4. Jaką wysokość podatku z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania powinien zapłacić mąż Wnioskodawczyni...
  5. Jaką wysokość podatku z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania powinien zapłacić syn Wnioskodawczyni...
  6. Jaką wysokość podatku z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania powinna zapłacić synowa Wnioskodawczyni...
  7. Dlaczego od sprzedaży mieszkania należy zapłacić podatek w Polsce, skoro Wnioskodawczyni, Jej mąż, syn i synowa są obywatelami Unii Europejskiej i wybór miejsca zamieszkania należy do nich...
  8. Czy polepszenie warunków mieszkaniowych wpływa na obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania Nr 1, 2, 3, 7, 8 zawarte w złożonym wniosku.

Pytania Nr 4, 5, 6 zostaną rozpatrzone w odrębnym postanowieniu.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Żadne opłaty podatkowe nie dotyczą zaistniałej sytuacji, ponieważ pieniądze otrzymane ze sprzedaży mieszkania zostały zainwestowane na zakup nowego domu, który w znacznym stopniu polepszył warunki egzystencji. Wnioskodawczyni, Jej mąż i dzieci są obywatelami Unii Europejskiej, tam gdzie pracują i kupują mieszkania płacą podatki.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) podlegają w Polsce osoby fizyczne jeśli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast stosownie do treści art. 3 ust. 2a ww. ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Za dochody osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę, która nie posiada miejsca zamieszkania w Polsce uważa się, zgodnie z art. 3 ust. 2b pkt 4 ww. ustawy, w szczególności dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c wymienionej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a) ? c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 01 stycznia 2007 roku.

Z przedstawionego przez Panią we wniosku stanu faktycznego wynika, że nabyła Pani na współwłasność z mężem, synem i synową mieszkanie w dniu 06.09.2007 r., natomiast sprzedaż tego mieszkania nastąpiła 08.07.2008 r. W zbywanym lokalu mieszkalnym nie była Pani nigdy zameldowana.

W związku z powyższym odnośnie przychodu uzyskanego ze sprzedaży przez Panią nieruchomości nabytej w 2007 r. mają zastosowanie przepisy obowiązujące od 01.01.2007 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującej od 01.01.2007 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Z uwagi na treść art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c, 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania (art. 22 ust. 6c ww. ustawy).

Z uwagi na treść art. 22 ust. 6e ww. ustawy wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim prawie,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie
  • jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który, w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 126, ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków.

Określony w ustawie dwunastomiesięczny okres zameldowania odnosi się do daty zbycia nieruchomości. Żaden przepis prawa nie uzależnia też obowiązku zameldowania od posiadania tytułu własności do lokalu. Nie jest więc konieczne, by Wnioskodawca był właścicielem nieruchomości przez cały ww. wymagany okres. Istotny jest tu tylko sam fakt zameldowania na pobyt stały w danym lokalu czy budynku, natomiast istniejące stosunki własnościowe przypadające na okres ww. 12 miesięcy pozostają bez wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia.

Należy zaznaczyć, że zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęty jest wyłącznie przychód ze sprzedaży budynku mieszkalnego. Przedmiotowe zwolnienie nie obejmuje przychodów z odpłatnego zbycia gruntów, zarówno tych, które stanowią odrębny przedmiot własności (prawo użytkowania gruntu), jak i gruntów trwale związanych z budynkami, stanowiących część składową nieruchomości. Oznacza to, że przychód ze sprzedaży gruntu lub udziału w gruncie związanego z budynkiem podlega opodatkowaniu na zasadach wymienionych powyżej.

Zgodnie z art. 3 ust. 2b pkt 4 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za dochody osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę, która nie posiada miejsca zamieszkania w Polsce uważa się, w szczególności dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

W związku z powyższym dla określenia miejsca opodatkowania dochodu (przychodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości istotne znaczenie ma miejsce położenia tej nieruchomości, a nie miejsce zamieszkania jej właściciela. Dlatego też w przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, iż Wnioskodawczyni jest obywatelem Unii Europejskiej i wybór miejsca zamieszkania należy do Niej.

Polepszenie warunków mieszkaniowych nie wpływa na obowiązek zapłaty podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej po 01 stycznia 2007 r.

Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości w części wydatkowanej na własne cele mieszkaniowe wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r. dotyczy tylko do nieruchomości nabytej przed 01.01.2007 r.

Zasady zwolnienia z opodatkowania wynikające z powyższego przepisu w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. odnoszą się do sprzedaży takich nieruchomości i praw majątkowych, które zostały nabyte lub wybudowane przed dniem 01 stycznia 2007 r. Uregulowane jest to przepisem art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588). Przepis ten przewiduje, że do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31.12.2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2007 r.

Obowiązujące od 01 stycznia 2007 r. zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ? c ustawy, są działaniem ustawodawcy, m.in. w kierunku dostosowania wewnętrznego prawa podatkowego do przepisów prawa unijnego. Zrezygnowano bowiem z możliwości reinwestowania środków uzyskanych z odpłatnego zbycia na cele mieszkaniowe i opodatkowaniu podlegać będzie w całości dochód z tego tytułu. Przepisy w brzmieniu przed 01 stycznia 2007 r. obowiązują natomiast jedynie na zasadzie praw nabytych.

Reasumując, należy stwierdzić, iż Pani jako współwłaścicielka mieszkania jest zobowiązana do zapłaty 19% podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia mieszkania, do wysokości udziału jaki Pani posiadała w tym mieszkaniu. Obowiązek zapłaty podatku wystąpi, gdyż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nabytej w 2007 r. nastąpiła przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie a w mieszkaniu tym nie była Pani nigdy zameldowana na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Nie ma możliwości zastosowania przepisu dotyczącego przeznaczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości na inne cele mieszkaniowe, ponieważ zwolnienie to odnosiło się do nieruchomości nabytych do 31.12.2006 r. a Pani mieszkanie kupiła w 2007 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika