Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu (...)

Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 16.09.2008 r. (data wpływu 18.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni nabyła 21 lutego 2003 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Dnia 26 lutego 2008:r. Wnioskodawczyni zawarła umowę o ustanowieniu odrębnej własności tego lokalu. Wnioskodawczyni nigdy nie była zameldowana w przedmiotowym lokalu. W 2009 r. Wnioskodawczyni planuje sprzedaż lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy :

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli dokonane zostało przed upływem pięciu lat od nabycia tej nieruchomości przez zbywającego. A contrario odpłatne zbycie (sprzedaż) nieruchomości dokonywana po upływie pięciu lat od jej nabycia nie powoduje powstania przychodu u zbywającego tę nieruchomość. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji ?nabycia? jednak zgodnie z orzeczeniem NSA z dnia 24 czerwca 1994 r. (SA/Ł 491/93,. Podatki Legalis) należy stwierdzić, iż za nabycie należy uważać otrzymanie przydziału w warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Tak rozumiane nabycie lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawczynię nastąpiło 21 lutego 2003 r. Od tej daty zatem należy liczyć pięcioletni okres, po upływie którego sprzedaż lokalu nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Należy zauważyć, iż ustanowienie przez Wnioskodawczynię 26 lutego 2008 r., odrębnej własności lokalu, do którego wcześniej przysługiwało jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie może zostać uznane za nabycie, a jedynie za zmianę formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Nie jest bowiem możliwe nabycie dwukrotnie tej samej nieruchomości w sytuacji gdy nie doszło do wcześniejszego zbycia.

Reasumując, sprzedaż lokalu przez Wnioskodawczynię w 2009 r. nastąpi po upływie pięciu lat od jego nabycia, a w konsekwencji cena lokalu, jaką otrzyma, Wnioskodawczyni nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowania w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodów podlegające opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa powyżej, zgodnie z art. 28 ust. 2 ww. ustawy ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Powyższe zasady opodatkowania mają zastosowanie do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. Stosownie bowiem do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w w/w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007r. Z taką sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 2003 r. Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które następnie w 2008 r. przekształciła w odrębną własność, a w 2009 r. zamierza przedmiotową nieruchomość sprzedać. Z przytoczonych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przy ocenie czy w przypadku zbycia nieruchomości (w tym lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność tego lokalu), do którego przysługiwało uprzednio spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a następnie przekształcono je w odrębną własność powstaje przychód podlegający opodatkowaniu ? decydujące jest, czy od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, do daty sprzedaży upłynęło 5 lat.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności zdarzenia przyszłego i przywołane przepisy prawa uznać należy, że Wnioskodawczyni nabyła prawo do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2003 r. Ustanowienie odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpiło w 2008 r., niemniej jednak zdarzenia tego nie należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2008 r. nastąpiła, bowiem jedynie zamiana formy prawnej dysponowania przedmiotowym lokalem mieszkalnym. Ustanowienie odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Faktyczne nabycie lokalu, który Wnioskodawczyni zamierza sprzedać w 2009 r. nastąpiło z chwilą pierwotnego nabycia tego lokalu mieszkalnego, czyli w 2003 r.

Reasumując, sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jego nabycie, co oznacza, iż przychód uzyskany ze sprzedaży tego mieszkania w 2009 r. nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, czyli nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika