Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko, że zgodnie z art. 11 ust. 3 i (...)

Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko, że zgodnie z art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku dokonywania przez bank prowadzący rachunek bankowy Wnioskodawcy księgowań kwot należnych z tytułu zbycia instrumentów finansowych/papierów wartościowych, wyliczenie wartości przychodu uzyskanego ze sprzedaży instrumentów finansowych/papierów wartościowych w złotych polskich powinno nastąpić w dacie waluty (tj. w dacie, w której ostatecznie zaksięgowano właściwą kwotę należną ze sprzedaży instrumentów finansowych/papierów wartościowych), zaś kursem przeliczenia na złote polskie powinien być średni kurs NBP z tej daty?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27.11.2008 r. (data wpływu 01.12.2008 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 16.02.2009 r., data wpływu 18.02.2009 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-1579/08-2/MG z dnia 09.02.2009 r. (data nadania 09.02.2009 r., data doręczenia 11.02.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości ustalenia wartości przychodu uzyskanego ze sprzedaży papierów wartościowych i instrumentów finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym prowadzonym przez bank z siedzibą w Szwajcarii - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.12.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości ustalenia wartości przychodu uzyskanego ze sprzedaży papierów wartościowych i instrumentów finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym prowadzonym przez bank z siedzibą w Szwajcarii.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

  1. Wnioskodawca - osoba fizyczna, posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, dokonuje inwestycji kapitałowych ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym prowadzonym przez bank z siedzibą w Szwajcarii w ramach majątku osobistego - inwestycje te nie są dokonywane w ramach (związane z) działalności gospodarczej.
  2. Inwestycje są dokonywane w rozmaite papiery wartościowe oraz instrumenty finansowe. Przykładowe rozliczenie inwestycji przedstawia się w następujący sposób: Wnioskodawca kupuje 100 obligacji za kwotę np. 250.000 USD. Księgowanie na rachunku Wnioskodawcy prowadzonym w szwajcarskim banku obsługującym transakcję wygląda następująco: Wn rachunek bieżący na kwotę 250.000 USD, data księgowania 10/10/2007, data waluty 17/10/2007. Następnie dochodzi do sprzedaży obligacji przez Wnioskodawcę za kwotę 300.000 USD. W jednym przypadku kwota ze sprzedaży nie obejmuje odsetek, jest to jedynie zwiększenie wartości bazowej obligacji, natomiast w innych przypadkach zawiera także kupon. Księgowanie wygląda następująco Ma rachunek bieżący 300.000 USD, data księgowania 17/12/2007, data waluty 24/12/2007.
  3. Wnioskodawca w dniu 12 kwietnia 2006 r. złożył wniosek o interpretację przepisów podatkowych, do Naczelnika Urzędu Skarbowego W., w którym pytał o prawidłowy sposób rozliczenia inwestycji kapitałowych w Szwajcarii za lata 2005 i 2006. Wnioskodawca uzyskał w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 12 kwietnia 2006 r. następujące interpretacje:

  1. Postanowienie z dnia 1 czerwca 2006 r. wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego W. (Sygnatura 1432/llPdG2/415/310/55/06), oraz
  2. Postanowienie z dnia 11 października 2006 r. wydane przez Ministra Finansów (Sygnatura DD4-033-01384/JP/06/277).

W tych postanowieniach organy podatkowe uznały stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2006 r. za prawidłowe.

Dodatkowo, Wnioskodawca wystąpił w dniu 20 listopada 2006 r. z wnioskiem o wyjaśnienie wątpliwości co do postanowienia Naczelnika z dnia 1 czerwca 2006 r. na podstawie art. 215 § 2 w zw. z art. 219 Ordynacji podatkowej. Odpowiedź została udzielona w formie postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego W. w dniu 14 czerwca 2007 roku (sygnatura 1432/lIDG/4111/423/58/07).

W dniu 13 listopada 2008 r. Wnioskodawca wysłał listem poleconym wniosek o wydanie interpretacji w zakresie dotyczącym rozliczeń dochodów z papierów wartościowych i instrumentów finansowych kupowanych i sprzedawanych za granicą. Zdaniem Wnioskodawcy, pytania zawarte we wniosku z dnia 03 listopada 2008 roku nie obejmowały zagadnienia będącego przedmiotem niniejszego wniosku.

IV. W systemie rozliczeń bankowych obowiązującym w Szwajcarii, przeliczenie kwot księgowanych na rachunkach na złote dla potrzeb wyciągów i zestawień, następuje według orientacyjnego kursu waluty obcej do złotego. Wszelkie operacje faktycznego przewalutowywania (przeliczania) tych kwot, ze względu na ich wysokość, odbywa się po kursach indywidualnie negocjowanych, które ciągle się zmieniają. Dodatkowo, dopiero od dnia waluty liczone są wszelkie odsetki, a tym samym kwoty zaksięgowane wcześniej na rachunku Wnioskodawcy zostają faktycznie pozostawione do dyspozycji Wnioskodawcy. W przypadku wypłaty kwot przed dniem waluty, bank nalicza odsetki debetowe, od dnia wypłaty do dnia waluty.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne pismem z dnia 09 lutego 2009 r. Nr IPPB2/415-1579/08-2/MG (data nadania 09.02.2009 r.) wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • wskazanie za jaki okres podatkowy Wnioskodawca chce uzyskać interpretację indywidualną (proszę wskazać za które lata).

W odpowiedzi na wezwanie Wnioskodawca pismem z dnia 13.02.2009 r. (data nadania 16.02.2009 r., data wpływu do tut. organu 18.02.2009 r.) poinformował, że interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego w zakresie prawidłowości ustalenia wartości przychodu uzyskanego ze sprzedaży papierów wartościowych i instrumentów finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym prowadzonym przez bank z siedzibą w Szwajcarii ma dotyczyć okresu nieprzedawnionego na dzień wydania interpretacji indywidualnej oraz na przyszłość.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko, że zgodnie z art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku dokonywania przez bank prowadzący rachunek bankowy Wnioskodawcy księgowań kwot należnych z tytułu zbycia instrumentów finansowych/papierów wartościowych, wyliczenie wartości przychodu uzyskanego ze sprzedaży instrumentów finansowych/papierów wartościowych w złotych polskich powinno nastąpić w dacie waluty (tj. w dacie, w której ostatecznie zaksięgowano właściwą kwotę należną ze sprzedaży instrumentów finansowych/papierów wartościowych), zaś kursem przeliczenia na złote polskie powinien być średni kurs NBP z tej daty...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym powyżej stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko, że zgodnie z art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku dokonywania przez bank prowadzący rachunek bankowy Wnioskodawcy - księgowania kwoty należnej z tytułu zbycia instrumentów finansowych/ papierów wartościowych na rachunku Wnioskodawcy - wyliczenie wartości przychodu uzyskanego ze sprzedaży instrumentów finansowych/papierów wartościowych w złotych polskich powinno nastąpić w dacie waluty (tj. w dacie, w której ostatecznie zaksięgowano właściwą kwotę należną ze sprzedaży instrumentów finansowych/papierów wartościowych), zaś kursem przeliczenia na złote polskie powinien być średni kurs NBP z tej daty.

Do przeliczenia na złote - przychodów wyrażonych w walutach obcych ze źródła przychodów ?kapitały pieniężne i prawa majątkowe?, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należało zastosować wyłącznie przepisy art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które mają zastosowanie, o ile inne przepisy tej ustawy nie stanowią inaczej. Jest jednak bezsporne, iż art. 17-19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dotyczące źródła przychodów ?kapitały pieniężne i prawa majątkowe?) nie zawierają innych norm w zakresie przeliczenia na złote przychodów wyrażonych w walutach obcych. Art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż ?przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem (art. 11) ust. 4?. Art. 11 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż ?jeżeli bank z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w (art. 11) ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski?.

Bank zagraniczny, z którego usług korzysta Wnioskodawca (który prowadzi rachunek bankowy Wnioskodawcy), ustala kursy walut do PLN, przy czym kursy te mają charakter informacyjny i służą wyłącznie do ustalenia przybliżonej wartości w złotych polskich majątku, który jest zainwestowany w walucie obcej (rozliczenie z bankiem następuje bowiem w walucie obcej). Jednocześnie, kwoty należące do Wnioskodawcy, znajdujące się w tym banku, uprawniają Wnioskodawcę do indywidualnego negocjowania kursu walut do PLN, który zmienia się z chwili na chwilę. Powoduje to więc, zdaniem Wnioskodawcy, powstanie znacznego ryzyka co do prawidłowości rozliczeń podatkowych, które nie powstaje w razie zastosowania - dla rozliczeń podatkowych - kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanego przez NBP.

Prawidłowe jest więc rozumienie art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: w razie, gdy podatnik korzysta z usług zagranicznego banku, który ustala różne kursy złotych do walut obcych, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się średni kurs walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP. Kursy USD/PLN i Euro/PLN są zawarte w tabeli A ogłaszanej przez NBP na podstawie § 2 pkt 1 Uchwały Nr 51/2002 Zarządu NBP z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych.

Natomiast, użyte w art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych słowa: ?z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika?, należy rozumieć w ten sposób, iż jest to dzień określany jako data waluty, tzn. dzień, od którego następuje ostateczne zaksięgowanie kwot należnych Wnioskodawcy z tytułu zbycia instrumentów finansowych/papierów wartościowych. Dopiero w dniu waluty kwoty zaksięgowane wcześniej na rachunku Wnioskodawcy zostają pozostawione do dyspozycji Wnioskodawcy (od tego dnia liczone są wszelkiego rodzaju odsetki), dlatego też, zdaniem Wnioskodawcy, przeliczenie kwot uzyskanych ze sprzedaży powinno następować w dniu waluty.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z brzmieniem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jako osoba fizyczna posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, osiąga na terytorium Szwajcarii w ramach majątku osobistego, nie związanego z działalnością gospodarczą przychody z kapitałów pieniężnych, a w szczególności przychody z papierów wartościowych i instrumentów finansowych.

Z treści pisma Wnioskodawcy z dnia 13.02.2009 r. (data wpływu do organu 18.02.2009 r.) stanowiącego uzupełnienie wniosku na wezwanie tut. organu do usunięcia braków formalnych wynika, iż interpretacja indywidualna ma dotyczyć okresu nieprzedawnionego na dzień wydania interpretacji indywidualnej oraz na przyszłość, a więc lat 2003 ? 2009.

Zagraniczne dochody kapitałowe osiągane w latach 2003 i 2004 podlegają kumulacji z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, przy uwzględnieniu metod unikania podwójnego opodatkowania określonych w umowie/konwencji zawartych z państwem osiągnięcia dochodu.

Wartość osiągniętego przychodu zarówno w 2003 i 2004 roku należy ustalić stosownie do treści art. 11 ust. 3 i 4 ustawy podatkowej. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut.

Mając zatem na względzie przedstawiony we wniosku stan faktyczny i powołane przepisy ustawy podatkowej, w sytuacji gdy bank z którego usług korzysta Wnioskodawca stosuje różne kursy walut, w zależności od wielkości kwoty transakcji, statusu klienta, sposobu płatności, a więc do końca nie wiadomo jaki kurs należy zastosować do przeliczenia osiągniętego przychodu, możliwe jest zastosowanie kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski (art. 11 ust. 4 ustawy).

Ustalając w następnej kolejności przychód z kapitałów pieniężnych za lata od 2005 do 2008, zastosowanie winien mieć art. 17 ust. 1 pkt 6 i 10 ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym w tych latach, a mianowicie:

Zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

  1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Natomiast w myśl art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających.

Przychód określony w ust. 1 pkt 10 art. 17 powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych (art. 17 ust. 1b ustawy).

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2008 r. przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl ust. 3 art. 11 ustawy podatkowej przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.

Z kolei zgodnie z treścią ust. 4 tegoż artykułu jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

W związku z powyższym osiągnięty przez Wnioskodawcę przychód ze zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy w latach 2005 ? 2008 powstanie w momencie przeniesienia ich własności na nabywcę, bez względu na to, czy Wnioskodawca przychód ten uzyska, natomiast przychód ze zbycia pochodnych instrumentów, jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 10, powstanie w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów (art. 17 ust. 1b ww. ustawy), czyli w momencie otrzymania.

Osiągnięty przychód w walucie obcej Wnioskodawca powinien przeliczyć za złote stosownie do powołanego powyżej art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według kursu ogłoszonego przez bank, z którego usług korzysta podatnik i mający zastosowanie przy kupnie walut.

Jak już wyjaśniono powyżej przy ustalaniu wartości przychodu za lata 2003 i 2004 (mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny i stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie, z którego wynika, że następuje indywidualne negocjowanie kursu walut do PLN, który zmienia się z chwili na chwilę), w sytuacji gdy bank z którego usług korzysta Wnioskodawca stosuje różne kursy walut, możliwe jest zastosowanie kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, który to sposób może mieć zastosowanie również za lata 2005 - 2008.

Natomiast odnośnie ustalenia wartości uzyskanego przez Wnioskodawcę przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych i instrumentów finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym prowadzonym przez bank z siedzibą w Szwajcarii w roku 2009, Organ podatkowy zauważa, że ustawą z dnia 06 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316) ustawodawca z dniem 01 stycznia 2009 r. dokonał zmiany treści powołanych przez Wnioskodawcę w przedmiotowym wniosku art. 11 i art. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy podatkowej przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl ust. 3 art. 11 ustawy przychody w walutach obcych, z zastrzeżeniem art. 14 i art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10, przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, z zastrzeżeniem ust. 4.

Stosownie do treści art. 11 ust. 4 jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, lub bank nie ogłasza kursu walut, do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy przychody, o których mowa w ust. 1 pkt 6, 9 i 10, uzyskane w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Tym samym osiągnięty w 2009 roku przychód ze sprzedaży papierów wartościowych i instrumentów finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym prowadzonym przez bank z siedzibą w Szwajcarii, Wnioskodawca powinien przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, czyli zbycia papieru wartościowego (przeniesienia jego własności na nabywcę) oraz w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, jako przychód należny choćby nie został otrzymany.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznych oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika