Spełnienie warunków do skorzystania z ulgi należy postrzegać jako warunki ściśle związane z osobą (...)

Spełnienie warunków do skorzystania z ulgi należy postrzegać jako warunki ściśle związane z osobą zmarłego ?nieprzechodzące na spadkobierców, co oznacza, że okres 10-letni wyznaczony przez ustawodawcę jako warunek skorzystania z ulgi nie dotyczy spadkobierców.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11.12.2008 r. (data wpływu 29.12.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie utraty prawa do ulgi w związku ze sprzedażą nieruchomości wybudowanej pod wynajem - nabytej w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.12.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie utraty prawa do ulgi w związku ze sprzedażą nieruchomości wybudowanej pod wynajem - nabytej w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W latach 1997 - 2000 ojciec Wnioskodawcy wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem. Budynek został odebrany i przyjęty do użytkowania w październiku 2000 roku. Ojciec wynajął lokale mieszkalne osobom nie należącym do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wydatkowane kwoty odliczył od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W dniu 6 kwietnia 2001 roku zmarł. Postanowieniem Sądu Rejonowego Wnioskodawca nabył spadek po ojcu w 1 części, w skład którego wchodziła m.in. opisywana we wniosku wybudowana pod wynajem nieruchomość. Należny podatek od spadków i darowizn został uregulowany. Od wybudowania nieruchomości, tj. od 2000 r. lokale są nieprzerwanie wynajmowane. Pojawiają się zainteresowani potencjalni nabywcy lokali.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca może zbyć nieruchomość przed upływem 10 lat bez utraty prawa do ulgi, z której korzystał ojciec Wnioskodawcy...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Obowiązek podatkowy jest więc ściśle związany z konkretną osobą, która wkroczyła w zakres obowiązku określonego ustawą. Art. 4 Ordynacji podatkowej stanowi, że obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

Zgodnie z art. 922 § 1 kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Odpowiedzialność spadkobierców uregulowana została w art. 97 - 106 Ordynacji. Przepisy te zakładają sukcesję majątkowych praw i obowiązków, czyli ich przejście na spadkobierców.

Prawa te, to m.in. prawa do zwrotu nadpłat, ulgi do zrealizowania przez następców, natomiast obowiązki obejmują zobowiązania podatkowe, które powstały za życia spadkodawcy (czy to z mocy prawa czy też w drodze wydanych decyzji) jak też te, które są przedmiotem toczącego się postępowania (spadkobierca wówczas wchodzi w miejsce strony). Przepis art. 98 § 1 i 2 Ordynacji określa zakres tej odpowiedzialności, który obejmuje:

  • zobowiązania podatkowe,
  • zaległości, odsetki, zaliczki pobrane przez płatnika, opłatę prolongacyjną, koszty postępowania podatkowego, koszty upomnienia, koszty postępowania egzekucyjnego.

W zakresie tym nie mieszczą się obowiązki dotyczące zwrotu ulgi zrealizowanej przez spadkodawcę w związku z niespełnieniem warunków do ulgi. Ponadto należy zauważyć, że zgodnie z art. 100 Ordynacji o odpowiedzialności spadkobiercy orzeka organ podatkowy w odrębnej decyzji, a w decyzji tej określa wysokość znanych w dniu otwarcia spadku zobowiązań spadkodawcy, które stanowią długi spadkowe (do orzekania o odpowiedzialności podatkowej stosuje się przepisy o odpowiedzialności za długi spadkowe).

Spełnienie warunku do ulgi w ocenie Wnioskodawcy nie może być zaliczane do długów spadkowych. Długiem mogą pozostawać zobowiązania, które istniały na dzień śmierci spadkodawcy, nie mogą być natomiast zdarzenia przyszłe i niepewne, także spełnienie warunku polegającego na powstrzymaniu się od zbycia lokali wybudowanych pod wynajem przez okres 10 lat.

Na dzień śmierci nie zaistniała okoliczność, z którą ustawodawca wiązałby zwrot uzyskanej ulgi, taką okolicznością nie jest zgon uprawnionego. Trzeba także podkreślić, że z ulgi korzystał podatnik a nie jego spadkobiercy. W przepisie art. 26 ust. 10 ustawy zapisano, że podatnik jest zobowiązany do wykazania w zeznaniu i doliczenia do dochodu roku podatkowego, w którym nastąpiło:

  • zbycie budynku, lokalu, udziału we współwłasności,
  • wynajem dla osób zaliczanych do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów u stawy o podatku od spadków i darowizn,
  • dokonano zamiany przeznaczenia obiektu.

Takie okoliczności nie nastąpiły do dnia śmierci, stąd odliczone kwoty nie podlegały doliczeniu do dochodu i przez spadkodawcę, a tym samym nie wchodziły do masy spadkowej. W ocenie Wnioskodawcy, spełnienie warunków do skorzystania z ulgi należy w tym przypadku postrzegać jako warunki ściśle związane z osobą zmarłego ?nieprzechodzące na spadkobierców, co oznacza, że okres 10-letni wyznaczony przez ustawodawcę jako warunek skorzystania z ulgi nie dotyczy spadkobierców. Zbycie nieruchomości przez spadkobierców nie spowoduje więc konsekwencji opisanych w art. 26 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja nr 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB1/415-505/09-2/AM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika