Czy kwota uzyskana z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości jest w całości zwolniona od podatku dochodowego (...)

Czy kwota uzyskana z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości jest w całości zwolniona od podatku dochodowego za rok, w którym dokonano sprzedaży, tj. 2008, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w dacie nabycia przez Wnioskodawczynię spadku po swoim mężu - w dniu 15 lipca 2006 r., tj. czy zwolnienie podatkowe obejmuje także przychód z tytułu sprzedaży udziałów w nieruchomości, które były przedmiotem umowy darowizny zawartej pomiędzy Wnioskodawczynią a pozostałymi spadkobiercami?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów ? uwzględniając prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 1684/09 (data wpływu 02.12.2011 r.) - stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 12.03.2009 r. (data wpływu 16.03.2009 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie IPPB2/415-189/09-2/LK z dnia 30.03.2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.03. 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 15 lipca 2006 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni, po którym wraz z dwojgiem dzieci odziedziczyła:

  • udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego,
  • współwłasność w trzech nieruchomościach,
  • środki pieniężne zgromadzone w funduszach powierniczych.

Prawo do spadku Wnioskodawczyni nabyła postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 16 marca 2007 r. Podatek spadkowy został opłacony przez wszystkich spadkobierców. Aktami notarialnymi z dnia 22 października 2007 Wnioskodawczyni wraz z dziećmi dokonała działu spadku w taki sposób, że córka i syn darowali na rzecz Wnioskodawczyni odziedziczone po ojcu udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu oraz odziedziczony po ojcu udział w jednej z nieruchomości położonej w Ł. Wnioskodawczyni natomiast darowała synowi i córce odziedziczony po mężu udział w nieruchomości położonej w R. W ten sposób dokonali działu spadku, pomimo iż notariusz określił te akty jako ?darowizna?, a nie jako ?dział spadku?. Współwłasność nieruchomości w Ł. nabytą w drodze dziedziczenia i działu spadku (umowy darowizny) w dniu 18 sierpnia 2008 r. Wnioskodawczyni sprzedała aktem notarialnym osobie trzeciej.

Z uwagi na fakt, iż - w ocenie organu podatkowego - wniosek nie spełniał wymogów formalnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie ww. pismem z dnia 19 lutego 2009 r. Nr IPPB2/415-189-2/09/LK wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku:

  • w jakiej formie został zawarty Akt Notarialny (darowizna, dział spadku),
  • co bezpośrednio wynika z Aktu Notarialnego, jak brzmi treść przekazania udziałów w nieruchomości).

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie w następującym zakresie:

Akty notarialne z dnia 22 października 2007 roku były działem spadku bowiem przedmiotem tych aktów notarialnych były wyłącznie rzeczy i prawa nabyte w drodze spadku po moim mężu X.

Z treści ww. aktów notarialnych wynika że córka i syn darowali na rzecz Wnioskodawczyni odziedziczone po ojcu udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego w W. przy ul. X (w którym wraz z mężem mieszkałam i mieszkam) jak również darowali na moją rzecz odziedziczony po ojcu udział w jednej z nieruchomości położonej w Ł. Wnioskodawczyni zaś mocą ww. aktów notarialnych darowała synowi i córce odziedziczony po mężu udział w nieruchomości, położonej w R. (kopie aktów w załączeniu).

W dniu 15 lipca 2006 roku zmarł mąż Wnioskodawczyni po którym wraz z dwojgiem dzieci odziedziczyła:

  • udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, współwłasność w trzech nieruchomościach,
  • oraz środki pieniężne zgromadzone w funduszach powierniczych. Prawo do spadku nabyła Wnioskodawczyni postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 16 marca 2007 (kopia w załączeniu). Podatek spadkowy został opłacony przez wszystkich spadkobierców.

Aktami notarialnymi z dnia 22 października 2007 roku córka i syn darowali na rzecz Wnioskodawczyni odziedziczone po ojcu udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu oraz odziedziczony po ojcu udział w jednej z nieruchomości położonej w Ł., a Wnioskodawczyni darowała synowi i córce odziedziczony po mężu udział w nieruchomości, położonej w R. Zawarta w dniu umowa darowizny była umową o dział spadku, służącą zniesieniu współwłasności majątku spadkowego. Aktem notarialnym Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży prawa współwłasności nieruchomości w Ł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kwota uzyskana z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości jest w całości zwolniona od podatku dochodowego za rok, w którym dokonano sprzedaży, tj. 2008, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w dacie nabycia przez Wnioskodawczynię spadku po swoim mężu - w dniu 15 lipca 2006 r., tj. czy zwolnienie podatkowe obejmuje także przychód z tytułu sprzedaży udziałów w nieruchomości, które były przedmiotem umowy darowizny zawartej pomiędzy Wnioskodawczynią a pozostałymi spadkobiercami...

Zdaniem Wnioskodawcy, umowa zawarta w dniu darowizny była umową o dział spadku, służącą zniesieniu współwłasności majątku spadkowego, stanowiła etap postępowania spadkowego. Pod pojęciem ?nabycie w drodze spadku? z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w dniu 15 lipca 2006 r.

, należy rozumieć zarówno nabycie na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, jak i nabycia nieruchomości lub prawa majątkowego w drodze umowy, której celem jest podzielenie poszczególnych składników spadku pomiędzy spadkobierców. Z tego względu cała kwota uzyskana z tytułu sprzedaży współwłasności nieruchomości jest zwolniona od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit, d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w dniu 15 lipca 2006 r. Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku sygnatura akt NSA II FSK 1276/07.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wydał na podstawie ww. wniosku interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego Nr IPPB2/415-189/09-4/LK z dnia 12.06.2009 r., w której uznał stanowisko Wnioskodawzcyni za nieprawidłowe.

W powyższej interpretacji stwierdzono, iż w świetle przedstawionego przez Wnioskodawczynię stanu faktycznego i powołanych przepisów, należy uznać iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w części nabytej w drodze spadku będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Natomiast dochód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze zbycia przedmiotowej nieruchomości, w części nabytej w drodze darowizny w 2007 r., będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z regulacją wynikającą z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007 r.

Interpretacja została doręczona w dniu 18.06.2009 r.

W związku z powyższym rozstrzygnięciem pismem z dnia 26.06.2009 r. (data wpływu 29.06.2009 r. ) Wnioskodawczyni wezwała tut. Organ do usunięcia naruszenia prawa.

W odpowiedzi na powyższe tut. Organ pismem z dnia 27.07.2009 r. Nr IPPB2/415-189/09-5/LK (skutecznie doręczonym w dniu 30.07.2009 r.) stwierdził brak podstaw do zmiany indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, podtrzymując argumentację zawartą w interpretacji.

W dniu 27.08.2009 r. (data wpływu 31.08.2009 r.) Strona złożyła za pośrednictwem tut. Organu skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na wydaną interpretację indywidualną Nr IPPB2/415-189/09-4/LK z dnia 12.06.2009 r.

Wyrokiem z dnia 07.12.2009 r. sygn. akt III SA/Wa 1684/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną interpretację i stwierdził, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości ponieważ w rozpatrywanej sprawie doszło do wydania interpretacji z naruszeniem przepisów prawa materialnego to jest art. 21 ustęp 1 pkt 32 lit. d) w związku z art. 7 ustęp 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw Sąd uchylił ją w trybie art. 146 § 1 p.p.s.a.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż w rozpoznawanej sprawie konieczne jest rozstrzygnięcie, czy nabycie przez jednego spadkobiercę - Skarżącą w drodze działu spadku nieruchomości, w której udziały mieli także poza nią pozostali spadkobiercy mieści się w pojęciu ?nabycia w drodze spadku?. Następnie rozstrzygnięcia wymaga kwestia, w którym momencie następuje nabycie w drodze spadku, co w niniejszej sprawie ma istotne znaczenie z uwagi na skreślenie z dniem 1 stycznia 2007 roku przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) u.p.d.o.f.

Sąd wskazał, iż spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy co oznacza, że należące do niego prawa i obowiązki majątkowe o charakterze cywilnoprawnym zmieniają swój charakter, stając się spadkiem, a więc pewną wyodrębnioną masą majątkową, poddaną przepisom prawa spadkowego. Prawa i obowiązki nie wygasające z chwilą śmierci danej osoby przechodzą w drodze sukcesji generalnej na określone podmioty. Przepisy prawa łączą nabycie praw i obowiązków wchodzących w skład spadku ze zdarzeniem jakim jest śmierć spadkodawcy, a nabycie to, w oparciu o treść art. 925 kodeksu cywilnego nie jest uzależnione ani od złożenia przez spadkobiercę oświadczenia o przyjęciu, ani od uzyskania przez niego orzeczenia odpowiedniego organu państwowego. Jeżeli spadek dziedziczy kilku spadkobierców, każdy z nich - w chwili otwarcia spadku - nabywa określony ułamkowo udział spadkowy, a nie poszczególne przedmioty wchodzące do spadku. Dochodzi wówczas do powstania wspólności majątku spadkowego. Wspólność ta nie jest tożsama ze wspólnością w częściach ułamkowych w rozumieniu przyjętym w art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, gdyż jej przedmiotem jest spadek, a nie rzecz. Wspólnością objęte są wszystkie prawa majątkowe podlegające dziedziczeniu i istniejące w chwili otwarcia spadku, a więc także prawa z istoty swej podzielne. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, stosownie do wielkości ich udziałów, przechodzą na nich. Ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom (Zob. Kodeks cywilny. Komentarz, Tom II, pod red. prof. dr hab. Krzysztofa Pietrzykowskiego, Wydawnictwo CH. BECK, Warszawa 1998, s. 918-919 oraz 934-935).

W związku z powyższym, na skutek działu spadku następuje ?konkretyzacja? składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Inaczej mówiąc, dział spadku jest czynnością wtórną do nabycia spadku; nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku. Pogląd powyższy był już kilkakrotnie wyrażany przez sądy administracyjne (por. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 października 2003 roku, sygn. akt. I SA/kr 690/02, z dnia 12 października 2004 r. sygn. akt. FSK 746/04, z dnia 8 lutego 2007 roku, sygn. akt. II FSk 187/06, cytowany przez Skarżącą wyrok z dnia 5 grudnia 2008 roku, sygn. akt. II FSK 1276/07, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 maja 2009 roku,. sygn. akt. I SA/Po 327/09).

Do rozważenia pozostaje kwestia, jaką datę uznać należy za datę nabycia określonego przedmiotu majątkowego w drodze spadku.

Jak już wyżej wskazano, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego spadek nabywa się w chwili otwarcia spadku a otwarcie spadku następuje w dacie śmierci spadkodawcy (art. 924 i 925 kc). Na ten dzień ustala się skład spadku oraz krąg spadkobierców, co jest niezbędne dla dokonania następnie działu spadku będącego jedynie konkretyzacją przedmiotów majątkowych przypadających poszczególnym spadkobiercom.

Oznacza to, że jako datę nabycia w drodze spadku uznać należy datę zgonu spadkodawcy bez względu na to, w jakiej dacie wydane zostanie postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (czy obecnie sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia w trybie przepisów ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369, z późn. zm.) jak również bez względu na to, w jakiej dacie dokonany został dział spadku powodujący nabycie przez określonych spadkobierców określonych praw wchodzących w skład spadku, w tym w szczególności prawa własności określonych rzeczy.

Zgodnie z art. 7 ustęp 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c u.p.d.o.f., nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w u.p.d.o.f., w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 roku. W konsekwencji, jeżeli spadkodawca zmarł przed dniem 31 grudnia 2006 roku to do przychodu zrealizowanego przez spadkobiercę na skutek odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku, stosuje się przepisy u.p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku, bez względu na to w jakiej dacie wydane zostało postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (akt poświadczenia dziedziczenia) i dokonany dział spadku.

Sad podkreślił, że przyjęcie innej daty prowadziłoby do nieuzasadnionego różnicowania podatników. W sytuacji w której dwaj spadkodawcy zmarliby tego samego dnia, ich spadkobiercy, w zależności od tego kiedy przeprowadzili postępowanie spadkowe oraz kiedy dokonali działu spadku podlegaliby różnym reżimom podatkowym. Podatnicy działający ?szybciej? mogliby korzystać z uregulowań prawnych obowiązujących do dnia 31 października 2006 roku, podatnicy, którzy z różnych względów, często niezależnych od ich woli a związanych np. z czasem trwania postępowania o dział spadku, byliby tej możliwości pozbawieni. Na okoliczność tę, na tle wykładni art. 3 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Oz. U. Nr 222, poz. 1629), zwrócił już uwagę Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 czerwca 2008 roku, sygn. akt. II FKS 329/08.

Odnosząc powyższe rozważania do rozpoznawanej obecnie sprawy Sąd stwierdził, iż Minister Finansów nie zajął jasnego stanowiska, czy nabycie przez Skarżącą udziałów w nieruchomości w drodze umowy z dnia 22 października 2007 roku stanowi nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia czy też traktowane jest przez organ jako nabycie w drodze darowizny.

We wstępnym fragmencie rozważań Minister Finansów używa określenia dział spadku na określenie czynności dokonanej przez Skarżącą i jej dzieci. W dalszej części mowa jest już o nabyciu w drodze darowizny.

Potraktowanie umów zawartych przez Skarżącą i jej dzieci w dniu jako umowy działu spadku oznacza, że Minister Finansów w zaskarżonej interpretacji dokonał nieprawidłowej wykładni art. 7 ustęp 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Przy uwzględnieniu bowiem prawidłowej wykładni pojęcia ?nabycie w drodze spadku? przedstawionej w niniejszym uzasadnieniu, uznać należy, że do zbycia przez Skarżącą w 2008 roku nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia zastosować należy przepisy u.p.d.o.f. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 roku.

W tym zakresie wskazać należy, że Skarżąca konsekwentnie zarówno we wniosku jak i w piśmie uzupełniającym wniosek w zakresie przedstawionego stanu faktycznego, złożonym na żądanie organu wydającego interpretację wskazywała, że umowy z dnia 22 października 2007 roku stanowiły dział spadku pomimo określenia ich mianem umów darowizny, którym to stanowiskiem związany jest zarówno Minister Finansów jak i Sąd.

W konsekwencji, rozpoznając ponownie sprawę Minister Finansów ustosunkuje się do przedstawionego przez Skarżącą stanu faktycznego uwzględniając dokonaną przez Sąd wykładnię pojęcia nabycia w drodze spadku jak również uwzględniając okoliczność, że Skarżąca wskazała, iż udziały w nieruchomości w Łodzi nabyła w drodze działu spadku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem pismem z dnia 09.03.2010 r. wniósł za pośrednictwem WSA w Warszawie skargę kasacyjną do NSA w Warszawie od powyższego wyroku.

Wyrokiem z dnia 12.10.2011 r. sygn. akt II FSK 752/10 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną organu.

W dniu 02.12.2011 r. wpłynął do tutejszego organu prawomocny wyrok z dnia 07.12.2009 r., sygn. akt III SA/Wa 1684/09.

W świetle obowiązującego stanu prawnego ? biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 07.12.2009 r., sygn. akt III SA/Wa 1684/09 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie;

Dla opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości podatkiem dochodowym od osób fizycznych istotne znaczenie ma data nabycia przedmiotowej nieruchomości.

Z analizy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 15 lipca 2006 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni, po którym wraz z dwojgiem dzieci odziedziczyła:

  • udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego,
  • współwłasność w trzech nieruchomościach,
  • środki pieniężne zgromadzone w funduszach powierniczych.

Prawo do spadku Wnioskodawczyni nabyła postanowieniem Sądu. Aktami notarialnymi z dnia 22 października 2007 r. Wnioskodawczyni wraz z dziećmi dokonała działu spadku w taki sposób, że córka i syn darowali na rzecz Wnioskodawczyni odziedziczone po ojcu udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu oraz odziedziczony po ojcu udział w jednej z nieruchomości położonej w Ł. Wnioskodawczyni natomiast darowała synowi i córce odziedziczony po mężu udział w nieruchomości położonej w R. W ten sposób dokonali działu spadku, pomimo iż notariusz określił te akty jako ?darowizna?, a nie jako ?dział spadku?. Współwłasność nieruchomości w Ł. nabytą w drodze dziedziczenia i działu spadku (umowy darowizny) w dniu 18 sierpnia 2008 r. Wnioskodawczyni sprzedała aktem notarialnym osobie trzeciej.

Wskazać należy, iż zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).

Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawczynię i pozostałych spadkobierców spadku jest data śmierci Jej męża, tj. 2006 r. Natomiast w myśl art. 1035 ww. Kodeksu, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku. Jednak zgodnie z art. 1036 ww. ustawy istnieje możliwość rozporządzenia przez spadkobierców prawem lub rzeczą należącą do spadku, mimo istnienia współwłasności, jeśli następuje to za zgodną wolą wszystkich spadkobierców.

Zauważyć należy, iż z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd nie określa składników masy spadkowej i nie dokonuje podziału tych składników pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Dopiero wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Dział spadku jest więc czynnością wtórną do nabycia spadku. Podkreślić bowiem należy, iż nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku.

Z analizy wniosku wynika, że córka i syn darowali na rzecz Wnioskodawczyni odziedziczone po ojcu udziały w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu oraz odziedziczony po ojcu udział w jednej z nieruchomości położonej w Ł. Zawarta w dniu umowa darowizny była umową o dział spadku, służącą zniesieniu współwłasności majątku spadkowego. Następnie nieruchomość położoną w Łodzi, nabytą w drodze dziedziczenia i działu spadku w dniu 18 sierpnia 2008 r. Wnioskodawczyni sprzedała aktem notarialnym osobie trzeciej.

Biorąc pod uwagę orzeczenie Sądu stwierdzić należy, iż za datę nabycia nieruchomości położonej w Ł. przyjąć należy datę śmierci męża Wnioskodawczyni tj. 2006 r. w związku z powyższym zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie bowiem z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed stycznia 2007 r.

Na mocy art. 28 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Jednakże, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy podatkowej, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w całości ? jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

W świetle powyższego, stwierdzić należy, iż sprzedaż nieruchomości ? nabytej w 2006 r. ? korzysta ze zwolnienia przedmiotowego zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed stycznia 2007 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika