opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych

opodatkowanie dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.01.2009 r. (data wpływu 19.01.2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14.04.2009 r. (data nadania 15.04.2009 r. data wpływu 20.04.2009 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB2/415/33/09-2/AZ z dnia 06.04.2009 r. (data nadania 06.04.2009 r., data doręczenia 09.04.2009 r.) o udzielenie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19.01.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych prowadzi działalność w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi. Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, Towarzystwo tworzy fundusze, zarządza nimi oraz reprezentuje fundusze w stosunkach z osobami trzecimi. Jest również organem funduszy, i jako organ funduszy jest osobą zainteresowaną, o której mowa w art. 14b Ordynacji Podatkowej.

Fundusze zarządzane przez Towarzystwo, oferują klientom jednostki uczestnictwa. Jednostki te nabywane są przez osoby fizyczne, osoby prawne jaki i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Jednostki uczestnictwa może również nabyć spółka jawna, której jednym wspólnikiem jest osoba fizyczna a drugim osoba prawna.

Nabycie jednostek uczestnictwa w funduszu przez spółkę jawną, której jednym wspólnikiem jest osoba fizyczna a drugim osoba prawna, w przyszłości będzie się wiązało z obowiązkiem odkupienia jednostek uczestnictwa przez fundusz. Wtedy też fundusz zobowiązany będzie odkupić jednostki uczestnictwa według ich bieżącej wartości.

W przypadku gdy bieżąca wartość odkupywanych jednostek uczestnictwa będzie wyższa od kwoty za jaką uczestnik nabył te jednostki,opodatkowany będzie dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, czyli nadwyżka pomiędzy kwotą uzyskaną z odkupienia jednostek a kwotą jaką uczestnik zapłacił za nabycie tych jednostek powiększoną o opłaty manipulacyjne pobrane przez Fundusz przy zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa.

W przypadku uczestnictwa funduszu będącego osobą fizyczną zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (?,UPDOF?), będzie on opodatkowany zryczałtowanym 19 procentowym podatkiem od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Płatnikiem tego podatku będzie zgodnie z art. 41 ust. 4 UPDOF fundusz.

W przypadku uczestnika funduszu będącego osobą prawną, będzie on opodatkowany na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (?UPDOP?). Fundusz w przypadku takiego uczestnika nie będzie płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Pismem z dnia 06.04.2009 r. Nr IPPB2/415-33/09-2/AZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku.

Braki formalne wniosku (brakujący podpis członka reprezentacji) zostały uzupełnione w terminie pismem z dnia 14.04.2009 r. (data nadania 15.04.2009 r., data wpływu 20.04.2009 r.)

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy fundusz inwestycyjny dokonujący odkupienia jednostek uczestnictwa od uczestnika będącego spółką osobową której jeden wspólnik jest osobą fizyczną a drugi osobą prawną nie jest zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5 UPDOF, w konsekwencji czego całość kwoty pochodzącej z odkupienia jednostek uczestnictwa przekaże na rachunek uczestnika - spółki osobowej, czy też powinien pobrać 19% zryczałtowany podatek na podstawie UPDOF, od połowy dochodu spółki osobowej uzyskanego z tytułu udziału w funduszach kapitałowych należnego wspólnikowi będącemu osobą fizyczną niezależnie czy jest on opodatkowany na zasadach art. 27 czy też art. 30c UPDOF, a pozostały dochód bez potrąceń przekazać spółce jawnej jako udział w dochodzie z odkupienia jednostek należny wspólnikowi tej spółki będącemu osobą prawną...
  2. Czy odebranie od spółki osobowej oświadczenia o udziale poszczególnych wspólników w zysku spółki osobowej jest dokumentem wystarczającym do ustalenia przez płatnika udziałów wspólników w zyskach takiej spółki pozwalającym na należyte wypełnienie obowiązków płatnika podatku dochodowego z tytułu udziału w funduszach kapitałowych...


Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 8 ust. 1 UPDOF, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Podobnie w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych stosowne do treści art. 5 ust. 1 UPDOP, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Uczestnik funduszu będący osobą fizyczną na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 5 UPDOF, podlega 19% zryczałtowanemu podatkowi od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Przez fundusz kapitałowy, zgodnie z art. 5a pkt 14 UPDOF należy rozumieć m.in. fundusze inwestycyjne.

W myśl art. 30a ust. 7 UPDOF, dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 UPDOF. A contrario, można je łączyć z dochodami opodatkowanymi na zasadzie art. 30c UPDOF.

Stosownie do art. 41 ust. 4 UPDOF, płatnicy, o których mowa w ust. 1, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2,4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5. Przepis ten nie różnicuje przy tym sytuacji podatnika opodatkowanego na podstawie art. 27 UPDOF od sytuacji podatnika opodatkowanego na podstawie art. 30c UPDOF.

W przypadku uczestników funduszu będących osobami prawnymi, ich dochód uzyskany z odkupienia przez fundusz jednostek uczestnictwa opodatkowany jest na zasadach ogólnych. Podatnik taki zobowiązany jest samodzielnie rozliczyć się z należnego od takiego dochodu podatku. Fundusz nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Mając powyższe przepisy na względzie, w ocenie wnioskodawcy, w przypadku odkupienia jednostek uczestnictwa od uczestnika będącego spółką osobową której jeden wspólnik jest osobą fizyczną a drugi osobą prawną fundusz powinien podzielić kwotę stanowiącą nadwyżkę pomiędzy kwotą uzyskaną z odkupienia jednostek a kwotą jaką uczestnik zapłacił za nabycie tych jednostek powiększoną o opłaty manipulacyjne pobrane przez fundusz przy zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa (dochód od kapitału), i od części tej kwoty (stanowiącej udział wspólnika będącego osobą fizyczną w zyskach spółki osobowej), pobrać jako płatnik zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych a pozostałą kwotę z tego udziału przekazać na rachunek uczestnika spółki osobowej. Nie ma przy tym znaczenia czy wspólnik będący osobą fizyczną opodatkowany jest na zasadzie art. 27 czy art. 30c UPDOF. Pozostałą część kwoty dochodu od kapitału należnej uczestnikowi (spółce osobowej), fundusz powinien przekazać temu uczestnikowi jako udział w dochodzie z odkupienia jednostek należny wspólnikowi tej spółki będącemu osobą prawną.

W celu ustalenia udziału procentowego w zyskach spółki osobowej (uczestnika funduszu) poszczególnych jej wspólników wystarczające jest przy tym uzyskanie od uczestnika funduszu oświadczenia, z którego będzie wynikać jaki udział w zyskach spółki mają poszczególni wspólnicy. Płatnik nie jest zobowiązany badać dokumenty źródłowe, z których wynika udział poszczególnych wspólników w zyskach spółki, w szczególności umowę spółki.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika