Możliwość zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Możliwość zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 04.04.2011 r. (data wpływu 11.04.2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17.06.2011 r. (data wpływu 24.06.2011 r.) na wezwanie Nr IPPB2/415-333/11-2/MS1 z dnia 06.06.2011 r. oraz pismem z dnia 29.06.2011 r. (data wpływu 04.07.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.04.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 22.06.2007 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła w ramach współwłasności majątkowej działkę w gminie K. o powierzchni 1407 m2 i statusie ?grunty rolne zabudowane?. Obecnie Wnioskodawczyni wraz z mężem noszą się z zamiarem sprzedaży tej działki i przeznaczenia w całości pozyskanych środków ze sprzedaży na zakup innej nieruchomości. Wnioskodawczyni prosi o informacje jakie konsekwencje podatkowe będą obciążały transakcję sprzedaży posiadanej działki w K. w opcjach:

  1. przeznaczenia uzyskanych środków na zakup innej nieruchomości (działki, mieszkania) lub budowę domu w innej lokalizacji,
  2. nie przeznaczenia pozyskanych środków na dalszą inwestycję w nieruchomości,
  3. w przypadku konieczności odprowadzenia podatku Wnioskodawczyni prosi o podanie wysokości podatku, który zostanie wymierzony oraz informację po ilu latach od zakupienia nieruchomości nie obowiązuje podatek przy jej sprzedaży.

Przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych wobec czego wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:

  • uzupełnienie wniosku o brakujący podpis,

Uzupełnienia podpisu można dokonać:

- poprzez złożenie wniosku w tym samym zakresie podpisanego w polu Nr 61 przez Wnioskodawcę, zaznaczając we wniosku ORD-IN w części A.2 pkt 8 kwadrat Nr 2 ?uzupełnienie wniosku?.
- osobiście zgłaszając się pod adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, pokój Nr 307.

  • przedłożenie dowodu dokonania opłaty od złożonego wniosku. Nadmienia się, iż Wnioskodawczyni w części E poz. 48 wniosku ORD-IN zaznaczyła dokonanie opłaty w kwocie 40,00 zł, natomiast załączyła do wniosku potwierdzenie dokonania zlecenia, z którego nie wynika czy opłata została faktycznie dokonana i czy to zlecenie dotyczy opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej dla Wnioskodawczyni.

Wnioskodawczyni uzupełniła powyższe braki pismem z dnia 17.06.2011 r. (data wpływu 24.06.20111 r.). Następnie pismem z dnia 29.06.2011 r. (data wpływu 04.07.2011 r.) Wnioskodawczyni dokonała kolejnego uzupełnienia wniosku poprzez przedstawienie własnego stanowiska w sprawie odnośnie pytań 1, 2 i 4.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy przy sprzedaży działki w roku 2011 Wnioskodawczyni z mężem będą musieli zapłacić podatek ...
  2. Od którego roku nie będą obciążeni podatkiem przy sprzedaży działki...
  3. Jeżeli Wnioskodawczyni wraz z mężem przeznaczą środki ze sprzedaży na zakup nieruchomości to czy będą zwolnieni z opłaty podatku...
  4. W przeciągu jakiego okresu czasu Wnioskodawczyni i jej mąż muszą przeznaczyć środki na zakup nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Ad. 1

Wnioskodawczyni uważa, że nie powinni płacić podatku jeśli przeznacząotrzymane ze sprzedaży środki na zakup innej nieruchomości w przeciągu 5 lat od dnia sprzedaży.

Ad. 2

Wnioskodawczyni uważa, że jeżeli w 2011 roku sprzedadzą działkę i przeznaczą otrzymane ze sprzedaży środki na zakup innej nieruchomości w przeciągu 5 lat od dnia sprzedaży to nie będą obciążeni podatkiem. Zdaniem Wnioskodawczyni, jeżeli sprzedadzą działkę po 22.06.2012 r. (5 lat od zakupienia) roku to w żadnym wypadku nie powinni być obciążeni podatkiem.

Ad. 3

Wnioskodawczyni uważa, że jeżeli sprzedadzą nieruchomość i przeznaczą uzyskane środki na zakup nieruchomości to nie powinni być obciążeni podatkiem od sprzedaży nieruchomości.

Ad. 4

Wnioskodawczyni uważa, iż w przeciągu 5 lat od dnia sprzedaży, aby uniknąć obciążenia podatkiem.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ww. ustawy, do źródeł przychodów zalicza się m. in. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) ? c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 06 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 ze zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)?c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej mają jednak zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2009 r. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego w dniu 22.06.2007 r. Wnioskodawczyni z mężem zakupiła działkę. Obecnie noszą się z zamiarem sprzedaży przedmiotowej działki.

W świetle powyższego w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2008 roku, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Z uwagi na treść art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6d i 6c, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) do c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania (art. 22 ust. 6c ww. ustawy).

Zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Z uwagi na treść art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody z odpłatnego zbycia:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Zwolnieniu, o którym wyżej mowa, podlega jedynie odpłatne zbycie nieruchomości enumeratywnie wymienionych w tym przepisie i nie ma ono zastosowania do odpłatnego zbycia gruntów, zarówno tych, które stanowią odrębny przedmiot własności (prawo wieczystego użytkowania gruntu), jak i gruntów trwale związanych z budynkami, stanowiącymi część składową nieruchomości.

W związku z powyższym przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży działki nie będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie ww. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. bowiem działka nie mieści się w katalogu nieruchomości wymienionych w tym przepisie.

Z analizy przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego oraz stanowiska Wnioskodawczyni wynika, iż Wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości na zakup innej nieruchomości i w związku z tym uważa, że nie powinna być obciążona podatkiem od sprzedaży nieruchomości.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawczynię zwolnienia przedmiotowego, wskazać należy, iż ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zwolnienie dotyczące możliwości wydatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e), ma zatem zastosowanie do przychodów ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 roku. Przedmiotową nieruchomość Wnioskodawczyni nabyła w 2007 roku zatem do osiągniętego przychodu z jej odpłatnego zbycia nie będą miały zastosowania przepisy ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym od dnia 31 grudnia 2006 roku.

Ponadto wyjaśnić należy, iż w związku ze zmianą sposobu opodatkowania kwot uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r., na podstawie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316), ustawodawca w art. 8 ust. 1 tej ustawy wskazał, że do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 .? stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Nowe zasady opodatkowania, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2009 roku.

W powołanym przepisie ustawodawca zatem jednoznacznie wskazał, że pomimo wprowadzonych od dnia 1 stycznia 2009 r. nowych zasad opodatkowania przychodu (dochodu) ze sprzedaży nieruchomości (w tym wprowadzenia nowego katalogu ulg związanych z przeznaczeniem środków uzyskanych z tej sprzedaży), zasady opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytych w latach 2007 i 2008 nie uległy zmianie, wobec czego do przychodu ze sprzedaży tych nieruchomości należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Natomiast zwolnienie, dotyczące możliwości przeznaczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodane zostało przez art. 1 pkt 11 lit. a) ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Powyższa zmiana weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. i ma zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od 1 stycznia 2009 r.

Zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, dotyczy wyłącznie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nabytych po dniu 01 stycznia 2009 r. Ponieważ przedmiotową nieruchomość Wnioskodawczyni nabyła w 2007 r., zatem do osiągniętego przychodu z jej odpłatnego zbycia nie będą miały zastosowania przepisy ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009 roku. Bowiem w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy podatkowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 roku. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. nie przewidują zwolnienia przedmiotowego dla przychodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości lub praw nabytych pomiędzy dniem 1 stycznia 2007 r. a dniem 31 grudnia 2008 r. w części wydatkowanej na tzw. ?własne cele mieszkaniowe?.

Zatem w przedmiotowej sprawie nie znajdują zastosowania uregulowania dotyczące możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego związanego z wydatkowaniem środków ze sprzedaży na cele mieszkaniowe bowiem mają one zastosowanie jedynie do nieruchomości nabytych lub wybudowanych w okresach do 31 grudnia 2006 roku oraz od 1 stycznia 2009 roku.

Reasumując przychód Wnioskodawczyni uzyskany z tytułu sprzedaży w 2011 roku działki, nabytej w 2007 roku, tj. przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, będzie podlegał opodatkowaniu zgodnie z art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 roku. Wnioskodawczyni nie będzie uprawniona do skorzystania ze zwolnienia związanego z wydatkowaniem środków uzyskanych ze sprzedaży przedmiotowej działki na zakup innej nieruchomości.

Należy wskazać, iż zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego wydaje w jego indywidualnej sprawie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Wydana interpretacja jest zatem wiążąca dla Wnioskodawczyni (jednej osoby) ? jako występującej z wnioskiem. Zatem jeżeli małżonek Wnioskodawczyni jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji indywidualnej powinien złożyć wniosek oraz dokonać stosownej opłaty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika