1. Czy Spółka będzie zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C w Sytuacji I (tj. w przypadku, (...)

1. Czy Spółka będzie zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C w Sytuacji I (tj. w przypadku, gdy Spółka nie skorzysta z wynikającego z Umowy Pożyczki uprawnienia do naliczania Klientowi, będącemu osobą fizyczną, odsetek od zadłużenia przeterminowanego)? 2. Czy Spółka będzie zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C w Sytuacji III (tj. w przypadku, gdy dokona umorzenia Klientowi będącemu osobą fizyczną odsetek naliczonych od zadłużenia przeterminowanego)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.04.2012 r. (data wpływu 12.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia Informacji PIT-8C z tytułu jednostronnego odstąpienia od naliczania odsetek od zadłużenia przeterminowanego oraz umorzenia odsetek naliczonych od zadłużenia przeterminowanego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia Informacji PIT-8C z tytułu jednostronnego odstąpienia od naliczania odsetek od zadłużenia przeterminowanego oraz umorzenia odsetek naliczonych od zadłużenia przeterminowanego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


T . Sp. z o.o. (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek osobom fizycznym.

Spółka udziela pożyczek na podstawie zawieranych z Klientami pisemnych Umów Pożyczek Gotówkowych opartych na Regulaminie Pożyczek. Regulamin ten oraz zgodne z nim Umowy Pożyczek określają zasady udzielania przez Spółkę pożyczek oraz zasady ich spłaty. Postanowienia Regulaminu Pożyczek wskazują, że Pożyczkobiorca zobligowany jest do spłaty kwoty głównej pożyczki wraz z odsetkami na podstawie dostarczonego przez Spółkę Harmonogramu Spłat. Pożyczkobiorca zobowiązany jest do dokonania spłaty pożyczki poprzez zapłatę cotygodniowych rat płatnych w terminie do 7 dni liczonych od daty upływu terminu płatności poprzedniej raty.

Zgodnie z treścią Umowy Pożyczki, w przypadku braku spłaty przez Pożyczkobiorcę całości lub części pożyczki zgodnie z warunkami określonymi w Umowie Pożyczki, Pożyczkodawca uprawniony będzie do naliczania odsetek za opóźnienie od kwoty, która nie została przez Pożyczkobiorcę spłacona w terminie (zadłużenie przeterminowane).

Umowa Pożyczki daje więc Pożyczkodawcy jednostronne uprawnienie do naliczania lub odstąpienia od naliczania odsetek za zwłokę od nieterminowych spłat zadłużenia. Pożyczkodawca może, ale nie musi skorzystać ze wskazanego powyżej uprawnienia do naliczania odsetek za zwłokę. Dodatkowo, zgodnie z treścią Umowy Pożyczki Strony Umowy Pożyczki zgodnie ustalają, iż Pożyczkodawca może podjąć decyzję o umorzeniu odsetek za opóźnienie od zadłużenia przeterminowanego, na co Pożyczkobiorca wyraża zgodę.


W związku z powyższym, w przypadku braku spłaty przez Pożyczkobiorcę całości lub części pożyczki, mogą wystąpić następujące sytuacje:

  • Pożyczkodawca nie korzysta z jednostronnego uprawnienia do naliczania odsetek za zwłokę (dalej: Sytuacja I);
  • Pożyczkodawca korzysta z jednostronnego uprawnienia do naliczenia odsetek za zwłokę (dalej: Sytuacja II);
  • Pożyczkodawca korzysta z jednostronnego uprawnienia do naliczenia odsetek za zwłokę i następnie podejmuje decyzję o ich umorzeniu (dalej: Sytuacja III).


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy Spółka będzie zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C w Sytuacji I (tj. w przypadku, gdy Spółka nie skorzysta z wynikającego z Umowy Pożyczki uprawnienia do naliczania Klientowi, będącemu osobą fizyczną, odsetek od zadłużenia przeterminowanego)?
  2. Czy Spółka będzie zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C w Sytuacji III (tj. w przypadku, gdy dokona umorzenia Klientowi będącemu osobą fizyczną odsetek naliczonych od zadłużenia przeterminowanego)?

Stanowisko Wnioskodawcy,


Ad. 1.


Umowa Pożyczki daje Pożyczkodawcy jednostronne uprawnienie do naliczania lub odstąpienia od naliczania podwyższonych odsetek za zwłokę od nieterminowych spłat zadłużenia. Zdaniem Spółki w Sytuacji I (tj. gdy Pożyczkodawca jednostronnie odstąpi od naliczania podwyższonych odsetek) po stronie Klienta nie powstanie przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT. Tym samym, po stronie Spółki nie powstanie obowiązek wystawienia informacji PIT-8C, o którym mowa w art. 42a Ustawy o PIT.

Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w swojej interpretacji indywidualnej z dnia 08.02.2008 r. nr IPPB2/415-364/07-2/IŚ, w której stwierdził, że odsetki karne, czyli przypadające od nieterminowo regulowanych zobowiązań wynikających z umowy należy rozpatrywać w zależności od treści umowy i szczegółowego określenia sposobu ich naliczania. Jeżeli umowa kredytowa jednoznacznie określa zasady naliczania podwyższonych odsetek od nieterminowych spłat rat kredytu i wiąże nimi strony umowy, wówczas odsetki te należy traktować w sposób analogiczny jak odsetki wymagalne (jako przysporzenie dla kredytobiorcy). Natomiast, jeżeli umowa kredytowa daje wierzycielowi jednostronne prawo, z którego może skorzystać lub nie, do naliczania podwyższonych odsetek od nieterminowych spłat kredytów - wówczas odstąpienie przez wierzyciela od naliczania takich odsetek nie stanowi przysporzenia dla kredytobiorcy.

W przedstawionym stanie faktycznym w Sytuacji I Spółka odstępuje od naliczania odsetek od zobowiązania przeterminowanego. Odstąpienie od naliczenia odsetek nie jest tożsame z umorzeniem odsetek, bowiem umorzeniu podlegać może tylko zobowiązanie wymagalne. Jeżeli Spółka odstępuje od naliczenia odsetek od zobowiązania przeterminowanego, to po stronie Pożyczkobiorcy (osoby fizycznej) nie powstaje zobowiązanie, które można by umorzyć.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że Spółka nie będzie zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C w Sytuacji I (tj. w przypadku, gdy Spółka nie skorzysta z wynikającego z Umowy Pożyczki uprawnienia do naliczania Klientowi, będącemu osobą fizyczną, odsetek od zadłużenia przeterminowanego).


Ad. 2.


Umowa Pożyczki daje Pożyczkodawcy jednostronne uprawnienie do umorzenia lub odstąpienia od umorzenia naliczonych odsetek za zwłokę od nieterminowych spłat zadłużenia. Zdaniem Spółki w Sytuacji III (tj. gdy Pożyczkodawca dokona umorzenia odsetek od zobowiązania przeterminowanego) po stronie Klienta powstanie przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT. Tym samym, po stronie Spółki powstanie obowiązek wystawienia informacji PIT-8C, o którym mowa w art. 42a Ustawy o PIT.

Wśród źródeł przychodów Ustawa o PIT w art. 10 ust. 1 pkt 9 wymienia ?przychody z innych źródeł?. Art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT zawiera przykładowy katalog przychodów uznawanych za ?przychody z innych źródeł?. W katalogu tym nie zostały wymienione przychody z tytułu umorzenia odsetek naliczonych od nieterminowej spłaty pożyczki udzielonej osobie fizycznej przez Spółkę. Niemniej jednak, ze względu na to, że ten katalog przychodów ma charakter przykładowy, fakt, że analizowane przychody nie zostały w nim wymienione nie oznacza, że przychody z tego tytułu nie są opodatkowane PIT. Zdaniem Spółki, konsekwencją umorzenia odsetek za zwłokę jest powstanie po stronie Klienta przysporzenia, stanowiącego przychód z innych źródeł w rozumieniu ww. przepisów.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że stosownie do art. 42a Ustawy o PIT osoby prawne, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, (z pewnymi wyjątkami), są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Mając na uwadze to, że umorzenie odsetek (części odsetek) wynikających z umowy pożyczki ma dla pożyczkobiorcy konkretny wymiar ekonomiczny (zmniejsza jego zobowiązanie wobec pożyczkodawcy), zdaniem Spółki u Klienta może powstać z tego tytułu przychód podatkowy, wykazywany w informacji PIT-8C.

Podobne stanowisko prezentuje przeważająca część organów podatkowych. Dla przykładu, zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17.06.2011 r. (sygn. IBPBII/1/415-300/11/ŚS) ?Umorzenie odsetek powoduje zlikwidowanie zobowiązania pieniężnego istniejącego po stronie dłużnika. Gdyby nie umorzenie należności, nabywca byłby zobowiązany do poniesienia wydatków celem zaspokojenia wierzytelności wnioskodawcy. Po stronie pożyczkobiorcy powstaje zatem konkretne przysporzenie finansowe w postaci braku potrzeby uiszczania należności. A zatem nie wystąpi uszczuplenie majątku, które wystąpiłoby gdyby nie umorzenie należności. Jak wynika z powyższego podatnik osiąga korzyść majątkową, więc należy rozpoznać umorzenie odsetek jako przychód, co będzie skutkować obowiązkiem sporządzenia informacji PIT-8C?.

Takie samo stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 19.08.2011 r. (sygn. ITPB1/415-598/11/GR), zgodnie z którym ?Umorzenie kwot niezapłaconych odsetek od kredytu, których termin płatności upłynął jest przysporzeniem, skutkującym powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu. Dotyczy to zarówno odsetek skapitalizowanych (które faktycznie po skapitalizowaniu stają się kwotą długu), jak i odsetek wymagalnych, czyli takich, których w myśl postanowień umowy kredytowej termin płatności upłynął?.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że w przypadku, gdy Spółka dokona umorzenia odsetek za zwłokę od nieterminowych spłat zadłużenia po stronie Klienta powstanie przysporzenie stanowiące dla niego przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT. Natomiast po stronie Spółki powstanie obowiązek wystawienia informacji PIT-8C, o którym mowa w art. 42a Ustawy o PIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika