obowiązki płatnika w świetle updof z tytułu wypłaty na podstawie zakładowego układu zbiorowego (...)

obowiązki płatnika w świetle updof z tytułu wypłaty na podstawie zakładowego układu zbiorowego pracy świadczeń na rzecz rodziny zmarłego pracownika

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.11.2007 r. (data wpływu 13.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaty świadczeń na rzecz rodziny zmarłego pracownika ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.11.2007 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaty świadczeń na rzecz rodziny zmarłego pracownika.

Ponieważ wniosek obejmuje dwa stany faktyczne a opłacony został w kwocie odpowiadającej tylko jednemu, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 15.01.2008 r. wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie opłaty bądź wskazanie, których stanów faktycznych dotyczy uiszczona kwota. Opłatę uzupełniono w wyznaczonym terminie, w prawidłowej wysokości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca ? ------- Sp. z o.o. w S---- zawarł w dniu 25.06.2007 r. Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, wpisany do rejestru zakładowych układów zbiorowych pracy w dniu 16.07.2007 r. pod numerem ---- i obowiązujący od 01.08.2007 r., który zawiera między innymi postanowienia dotyczące wypłaty świadczeń na rzecz Pracownika lub jego rodziny, przysługujących w razie wypadków przy pracy powodujących trwałą niezdolność do pracy oraz wypadków śmiertelnych.

Zgodnie z zapisami ZUZP ?w razie śmierci Pracownika spowodowanej wypadkiem przy pracy ? niezależnie od przyczyn ? Pracodawca pokrywa standardowe koszty pogrzebu, przy czym wysokość wypłaty środków z tego tytułu równa się trzykrotnej aktualnej średniej płacy miesięcznej u Pracodawcy? (art. 30 ust. 1 ZUZP).

Ponadto ?Rodzinie pozostającej po Pracowniku zmarłym w następstwie wypadku przy pracy lub Pracownikowi, który uległ nieumyślnie spowodowanemu wypadkowi przy pracy powodującemu trwałą niezdolność do pracy bez orzeczenia winy Pracownika, przysługuje odprawa w wysokości ośmiomiesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak za urlop wypoczynkowy, niezależnie od odpraw przewidzianych innymi przepisami? (art. 30 ust. 2 ZUZP).

Przez członków rodziny oraz rodzinę rozumie się małżonka oraz innych członków rodziny spełniających warunki do uzyskania renty rodzinnej z FUS (art. 30 ust. 5 ZUZOP).

Identyczne zapisy dotyczące wysokości świadczeń w razie wypadków zawierała Zakładowa Umowa Zbiorowa obowiązująca w Spółce do 31.07.2007 r. na mocy Porozumienia Nr ---- z 5 marca 1999 r. o stosowaniu zakładowego układu zbiorowego pracy Z------ E------ S.A. zarejestrowanego przez PIP pod numerem ---- (Porozumienie wpisane do Rejestru Porozumień o Stosowaniu Układu Zbiorowego Pracy w dniu 24.09.1999 r.). Odpowiednie zapisy w tym zakresie zawierał art. 29 ust. 1 i 2 Zakładowej Umowy Zbiorowej z dnia 25 lutego 1994 r.

W związku z wypadkiem śmiertelnym przy pracy, jaki miał miejsce w bieżącym roku, Spółka zobowiązana została do wypełnienia powyższych świadczeń związanych z pracą, wynikających z Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, tj.:

  • wypłaty środków z tytułu pokrycia standardowych kosztów pogrzebu w wysokości równej 3-krotnej aktualnej średniej płacy w spółce, przy czym świadczenie to zostało spełnione do rąk żony Pracownika oraz
  • wypłaty wyprawy pośmiertnej w wysokości 8-miesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak za urlop wypoczynkowy, przysługującej niezależnie od odpraw wynikających z Kodeksu Pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych następujące świadczenia związane z pracą, do wypłaty których obliguje pracodawcę zakładowy układ zbiorowy pracy

  1. środki na pokrycie standardowych kosztów pogrzebu pracownika, w wysokości określonej w zakładowym układzie pracy, przekazane rodzinie pracownika,
  2. odprawę pośmiertną przysługującą rodzinie pracownika niezależnie od odpraw przewidzianych innymi przepisami, wypłaconą w wysokości wynikającej z zakładowego układu zbiorowego pracy...
  3. Czy na pracodawcy zmarłego pracownika ciąży obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od środków wypłaconych małżonce zmarłego na pokrycie standardowych kosztów pogrzebu pracownika i jakie dodatkowe obowiązki są związane z wypłatą tego świadczenia...

Odpowiedź na pytanie 2) stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej.

Wniosek w zakresie pytania 1) zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.2. Zakłady pracy są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, a w spółdzielniach pracy ? wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (art. 31 updof).

Świadczenia przysługujące zmarłemu, niewypłacone do dnia śmierci pracownika, jako prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zob. art. 631 § 1 i 2 Kodeksu pracy).

Dla małżonki zmarłego pracownika wypłata w postaci pokrycia standardowych kosztów pogrzebu (zagwarantowanych z ZUZP) stanowi, w ocenie, przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 updof.

Płatnicy mają obowiązek pobierać 19% zaliczki na podatek dochodowy od wszelkich wypłat należności z tytułu praw majątkowych, których dokonują osobom podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (art. 41 ust. 1 updof).

Kwotę pobranej zaliczki na podatek płatnik powinien przekazać do urzędu skarbowego do dnia 20 następnego miesiąca. Po zakończeniu roku podatkowego kwotę tej zaliczki płatnik powinien wykazać w informacji PIT-11 i przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkani podatnika do końca lutego roku następnego po roku podatkowym oraz wykazać w deklaracji rocznej PIT-4R, składnej do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym do urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika.

Osoba, która uzyskała omawiany przychód, powinna go wykazać w zeznaniu podatkowym za 2007 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

W rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z wypłatą przez Wnioskodawcę na podstawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy na rzecz małżonki zmarłego pracownika dwóch rodzajów świadczeń ? wypłatą odprawy pośmiertnej oraz wypłatą środków z tytułu pokrycia standardowych kosztów pogrzebu pracownika.

Stosownie do art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wypłacone przez Wnioskodawcę żonie zmarłego pracownika świadczenie z tytułu pokrycia standardowego kosztu pogrzebu pracownika będzie stanowiło przychód na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie którym źródłem przychodów są m. in. inne źródła. Z powyższego wynika, iż ustawodawca oprócz wymienienia poszczególnych źródeł przychodów w ww. ustawie wymienił jako źródło przychodów także inne przychody. Definicja innych przychodów zawarta jest w art. 20 ust. 1 ustawy i zawiera otwarty katalog przysporzeń majątkowych.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Stosownie do przepisu art. 42a ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 7 wolne od podatku dochodowego są odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe. Zatem wypłacona przez Wnioskodawcę na rzecz żony zmarłego pracownika odprawa pośmiertna stanowi zwolnienie przedmiotowe ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym na zakładzie pracy wypłacającym ten rodzaj świadczenia nie ciążą żadne obowiązki płatnika.

Reasumując: wypłacone przez Spółkę na podstawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy z dnia 25.06.2007 r. małżonce zmarłego pracownika świadczenie na pokrycie standardowych kosztów pogrzebu stanowi przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w rozliczeniu rocznym. Spółka jako płatnik zobowiązana jest sporządzić na tę okoliczność informację PIT-8C. Natomiast wypłacona odprawa pośmiertna jako korzystająca ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 7 nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika