Sprzedaż mieszkania z przeniesionym. tytułem własności, zajmowanego uprzednio na zasadach spółdzielczego (...)

Sprzedaż mieszkania z przeniesionym. tytułem własności, zajmowanego uprzednio na zasadach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu a 5-letni okres przesądzający o źródle przychodów i opodatkowaniu pdof

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 08.11.2007 r. (data wpływu 13.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży mieszkania z przeniesionym tytułem własności ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży mieszkania z przeniesionym tytułem własności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w dniu 30.10.2007 r. sprzedała lokal mieszkalny (w bloku), który stanowi odrębną nieruchomość.

Własnościowe spółdzielcze prawo do tego lokalu Wnioskodawczyni nabyła od Spółdzielni Mieszkaniowej ?--------? w 1993 r. (wpłaciła całą wartość mieszkania warunkującą przekształcenie prawa do zajmowanego lokalu z lokatorskiego na własnościowe), natomiast akt notarialny dotyczący przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu został sporządzony 16.12.2005 r. na podstawie uchwały nr ------ Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej ?------? z dnia 21.07.2005 r. w związku z art. 42 ustawy z dnia 15 grudnia 200 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy powyżej przedstawione zdarzenie powoduje obowiązek podatkowy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, rok 1993 jest datą nabycia prawa własnościowego do lokalu. Wobec powyższego Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłacenia podatku dochodowego z tytułu zbycia tego prawa, ponieważ upłynął 5-letni okres od czasu nabycia przez Wnioskodawczynię własnościowego spółdzielczego prawa do tego lokalu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), do źródeł przychodów zalicza się m. in. odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy ? przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Należy jednak podkreślić, że stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 217, poz. 1588) - do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W przedmiotowej sprawie ? dla określenia właściwej podstawy normującej zasady opodatkowania - istotne znaczenie ma ustalenie z jaką datą nastąpiło nabycie przez Panią tytułu własności do przedmiotowego lokalu.

W opisie stanu faktycznego podaje Pani, iż w 1993 r. nabyła Pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a w dniu 16.12.2005 r. została zawarta umowa notarialna o przeniesienie własności lokalu na Pani rzecz. Podaje Pani też, że w dniu 30.10.2007 r. dokonała Pani sprzedaży mieszkania.

Odnosząc się do kwestii nabycia tytułu własności do przedmiotowego lokalu mieszkalnego wskazać należy, iż w sytuacji ? jak to ma miejsce w rozpatrywanej sprawie ? gdy podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na rzecz podatnika w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) za datę nabycia lokalu (nieruchomości) od której upływa 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej ?Własność i inne prawa rzeczowe? ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

W związku z powyższym sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a nie od końca roku w którym nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu.

Z powołanych wyżej przepisów i wyjaśnień wynika zatem jednoznacznie, iż w przedstawionej przez Panią sytuacji data nabycia lokalu mieszkalnego, na który przeniesiono tytuł własności, jest równoznaczna z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czyli ? jak Pani podaje ? jest to rok 1993.

Biorąc pod uwagę, iż nabycie mieszkania miało miejsce przed dniem 31 grudnia 2006 r., to przychód ze sprzedaży tego mieszkania podlega zasadom opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych obowiązującym do 31.12.2006 r., według zryczałtowanej stawki 10%.

Istotne znaczenie w sprawie ma jednak to, że wskazany wcześniej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zarówno w brzmieniu przed, jak i po nowelizacji wprowadzonej z dniem 1 stycznia 2007 r. mówi, iż nie stanowi źródła przychodów odpłatne zbycie nieruchomości i praw wymienionych w tym przepisie, jeżeli miało miejsce po upływie pięciu lat od nabycia. Ponieważ w Pani przypadku minęło już pięć lat od daty nabycia lokalu, na który przeniesiono tytuł własności, odpłatne zbycie tego mieszkania nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując: sprzedaż mieszkania nabytego w 1993 r. na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, na który w 2005 r. przeniesiono tytuł własności nie stanowi źródła przychodów i nie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika