Dokonana przez Wnioskodawcę w wyniku zawarcia w dniu 23.07.2010 r. umowy poświadczonej notarialnie, (...)

Dokonana przez Wnioskodawcę w wyniku zawarcia w dniu 23.07.2010 r. umowy poświadczonej notarialnie, sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w wyniku której własność udziałów przeszła na nabywcę w 2010 roku, stanowi źródło przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a). Uzyskany z tego tytułu dochód, tj. przychód ze sprzedaży pomniejszony o koszty uzyskania przychodu (art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy), podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 30b ust. 1 ww. ustawy). Natomiast zawarcie w dniu 2011 roku drugiej umowy sprzedaży udziałów obniżającej cenę sprzedanych w 2010 r. udziałów w świetle przywołanych wyżej uregulowań prawnych nie skutkuje na wysokość należnego przychodu powstałego z tytułu zbycia przedmiotowych udziałów, który został przez Wnioskodawcę uzyskany w 2010 roku, tj. w roku w którym nastąpiło przeniesienie własności udziałów na nabywcę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21.04.2011 r. (data wpływu 04.05.2011 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 15.06.2011 r., data wpływu 20.06.2011 r., na wezwanie Nr IPPB2/415-398/11-2/MK z dnia 02.06.2011 r. (data nadania 03.06.2011 r., data doręczenia 10.06.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem udziałów w spółce kapitałowej ? nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.05.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z odpłatnym zbyciem udziałów w spółce kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 23 lipca 2010 r. Wnioskodawca podpisał umowę, z podpisami notarialnie poświadczonymi, sprzedaży udziałów spółki. W dniu 11 kwietnia 2011 r. wartość pierwszej umowy została skorygowana umową z podpisami notarialnie poświadczonymi, która ustaliła nową ostateczną wartość sprzedanych udziałów. Własność udziałów przeszła na kupującego w 2010 r.

Z uwagi na braki formalne w złożonym wniosku, organ podatkowy pismem z dnia 02.06.2011 r. Nr IPPB2/415-398/11-2/MK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • wskazanie czy sformułowane pytanie dotyczące przyjęcia wartości przy rozliczeniu podatku z tytułu sprzedaży udziałów dotyczy rozliczenia podatkowego za rok 2010, czy też za rok 2011...
  • Wskazanie czy zawarcie w 2011 r. drugiej umowy dotyczącej sprzedaży udziałów, których własność przeszła na kupującego w 2010 r. spowodowało podwyższenie ich wartości...

Braki uzupełniono w wyznaczonym terminie. W kwestii doprecyzowania wyjaśniono, że:

  • pytanie dotyczące przyjęcia wartości przy rozliczeniu podatku z tytułu sprzedaży udziałów dotyczy rozliczenia podatkowego za rok 2010.
  • zawarcie w 2011 r. drugiej umowy dotyczącej sprzedaży udziałów, których własność przeszła na kupującego w 2010 r. spowodowało obniżenie ich wartości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Ponieważ pierwsza umowa podpisana była w 2010 roku, a ostateczna wartość ustalona została w 2011 roku, którą wartość ma przyjąć Wnioskodawca przy rozliczeniu podatków...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Obie umowy dotyczą sprzedaży tych samych udziałów, których wartość przeszła na kupującego w 2010 roku. Ostateczna wartość sprzedaży została ustalona w umowie zawartej w 2011 roku. Podatek Wnioskodawca powinien zapłacić od wartości ostatecznej ustalonej w 2011 roku.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) tego przepisu.

Stosownie do przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ust. 1 ww. ustawy, który stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie ust. 2 pkt 4 artykułu 30b dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 - osiągnięta w roku podatkowym.

Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru (PIT-38 ), o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W świetle powyższych przepisów przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną stanowią przychody z kapitałów pieniężnych. Zatem w przypadku uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, opodatkowaniu w świetle wyżej powołanych przepisów podlega przychód należny pomniejszony o stosowane koszty.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego oraz jego uzupełnienia wynika, że w dniu 23 lipca 2010 r. Wnioskodawca podpisał umowę sprzedaży udziałów spółki z podpisami poświadczonymi notarialnie. W wyniku zawartej umowy własność udziałów przeszła na kupującego w 2010 r., z tym też dniem nastąpiło przeniesienie własności udziałów na nabywcę. W dniu 11 kwietnia 2011 r. została zawarta druga umowa z podpisami poświadczonymi notarialnie, w której ustalono nową ostateczną wartość sprzedanych w 2010 roku udziałów. Skutkiem jej zawarcia, wartość sprzedanych w 2010 r. udziałów uległa obniżeniu. W związku z zaistniałą sytuacją powstała wątpliwość, którą wartość dotyczącą sprzedanych udziałów ma przyjąć Wnioskodawca dokonując rozliczenia podatku za rok 2010 z tytułu dokonanej sprzedaży udziałów.

W myśl art. 180 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) zbycie udziałów, jego części lub ułamkowej części udziału oraz jego zastawienie powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. W momencie zbycia udziałów następuje przeniesienie praw i obowiązków wynikających z jego posiadania na nabywcę.

W dacie zawarcia umowy sprzedaży udziałów u zbywcy powstaje więc przychód należny, o którym mowa w ww. art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże ani ten przepis, ani inne przepisy prawa podatkowego nie wprowadzają definicji legalnej pojęcia ?przychody należne'.

Realizując założenia wykładni prawa nakazującej poszukiwanie znaczenia interpretowanego terminu w powszechnym języku polskim, wskazać należy na rozumienie znaczeniowe pojęcia ?należny? według Słownika języka polskiego pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka (Wydawnictwo Naukowe PWN - Warszawa 1998 r., wydanie I, tom II, str. 253), który wskazuje znaczenie wyrazu ?należny? - jako ?przysługujący, należący się komuś lub czemuś?. Tak więc ?przychód należny? oznacza przychód przysługujący, który się należy i nie ma znaczenia, że nie został otrzymany. Przepis ten stwierdzając, że ?za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, chociażby faktycznie nie otrzymane przychody z odpłatnego przeniesienia tytułu własności udziałów w spółkach? wyraźnie wskazuje, że chodzi o przychody przysługujące, należące się komuś, stanowiące wierzytelność, bez względu na to czy zostały one otrzymane czy też będą otrzymane w przyszłości.

Dla momentu ustalenia przychodu bez znaczenia jest bowiem fakt, że cena zbycia ma zostać zapłacona w różnych terminach płatności czy też może ulec zmianie. Albowiem sposób zapłaty ceny może być dowolnie kształtowany przez strony umowy sprzedaży i nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. Ten bowiem wypływa z dokonania przez podatnika zbycia udziałów w określonej dacie za określoną cenę, zbyciem jest zaś data zawarcia umowy sprzedaży.

Określając moment podatkowy, w którym podatnik uzyskał przychód z kapitałów pieniężnych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. należy kierować się literalnym brzmieniem art. 11 ust. 1, który stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń i art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) stanowiącym, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Artykuł ten wyraźnie odróżnia przychód należny od jego ?faktycznego otrzymania?, czyli ?zapłacenia'.

Ustawodawca w art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadził wyjątek od określonej w art. 11 ust. 1 ww. ustawy ?kasowej? definicji przychodu: są nim przychody należne, a nie otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika. Przepis art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje z kolei, iż w przypadku ustalania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów należy odpowiednio stosować art. 19 ww. ustawy. W konsekwencji, przychód z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi wartość tych udziałów wyrażoną w cenie określonej w umowie pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Cena wynikająca z umowy powinna z kolei wprost określać cenę sprzedaży udziałów w spółce, tj. cenę której zapłata spowoduje przejście własności udziałów na kupującego. Jest to kwota należna zbywcy i stanowi wierzytelność z tytułu sprzedaży udziałów w dniu zawarcia umowy sprzedaży udziałów.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny stwierdzić należy, iż dokonana przez Wnioskodawcę w wyniku zawarcia w dniu 23.07.2010 r. umowy poświadczonej notarialnie, sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w wyniku której własność udziałów przeszła na nabywcę w 2010 roku, stanowi źródło przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a). Uzyskany z tego tytułu dochód, tj. przychód ze sprzedaży pomniejszony o koszty uzyskania przychodu (art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy), podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 30b ust. 1 ww. ustawy). Natomiast zawarcie w dniu 2011 roku drugiej umowy sprzedaży udziałów obniżającej cenę sprzedanych w 2010 r. udziałów w świetle przywołanych wyżej uregulowań prawnych nie skutkuje na wysokość należnego przychodu powstałego z tytułu zbycia przedmiotowych udziałów, który został przez Wnioskodawcę uzyskany w 2010 roku, tj. w roku w którym nastąpiło przeniesienie własności udziałów na nabywcę.

Reasumując, w świetle opisanego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów prawa stwierdzić należy, iż przy rozliczeniu dochodu z tytułu kapitałów pieniężnych za rok 2010 jako przychód podlegający opodatkowania Wnioskodawca winien wykazać wartość wynikającą z zawartej w 2010 roku umowy sprzedaży udziałów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4,00 -013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika