możliwość zaliczenia dokonanej spłaty braci nieżyjącej matki z tytułu zawartej umowy o zniesienie (...)

możliwość zaliczenia dokonanej spłaty braci nieżyjącej matki z tytułu zawartej umowy o zniesienie współwłasności do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, jako wydatek na własne cele mieszkaniowe.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 09.04.2010 r. (data wpływu 13.04.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia dokonanej spłaty braci nieżyjącej matki z tytułu zawartej umowy o zniesienie współwłasności do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, jako wydatek na własne cele mieszkaniowe - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.04.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia dokonanej spłaty braci nieżyjącej matki z tytułu zawartej umowy o zniesienie współwłasności do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, jako wydatek na własne cele mieszkaniowe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2008 roku Wnioskodawczyni odziedziczyła po zmarłej babci prawo do części wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. Wkład ten dotyczył lokalu, w którym Wnioskodawczyni mieszkała wraz z babcią i mamą, która zmarła jeszcze przed śmiercią babci. Babcia Wnioskodawczyni miała troje dzieci: dwóch synów i córkę ? matkę Wnioskodawczyni, po której śmierci Wnioskodawczyni dziedziczyła prawo do części wkładu. Jako jedyna lokatorka mieszkania z odziedziczonym częściowo prawem do wkładu mieszkaniowego, Wnioskodawczyni chciała wraz z dzieckiem uzyskać prawo do przedmiotowego lokalu. Jednakże w związku z faktem, że Wnioskodawczyni nie mogła starać się o przyznanie omawianego lokalu mieszkalnego w spółdzielni lokatorskiej nie posiadając pełni praw do wkładu mieszkaniowego tego lokalu, bracia nieżyjącej matki Wnioskodawczyni postanowili znieść odziedziczone przez nich prawo majątkowe w postaci ich części wkładu mieszkaniowego na wyłączną własność Wnioskodawczyni za stosowną opłatą. Zawarta została między stronami umowa o zniesienie ww. współwłasności na rzecz Wnioskodawczyni, określająca wartość odziedziczonego przez nich prawa majątkowego ? wkładu mieszkaniowego oraz termin spłaty. Zarówno podatek od spadku (odziedziczonego wkładu mieszkaniowego), jak i umowy o zniesienie współwłasności, tj. wkładu mieszkaniowego, został uregulowany.

Na podstawie otrzymanego prawa do całości wkładu mieszkaniowego w 2008 roku Wnioskodawczyni zawarła ze spółdzielnią mieszkaniową umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Następnie w 2009 roku Wnioskodawczyni przekształciła spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i w 2009 roku sprzedała przedmiotowe mieszkanie.

W związku z powyższym obowiązują Wnioskodawczynię nowe przepisy rozliczenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawczyni złożyła w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości Wnioskodawczyni przeznaczy nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości, tj. 2009 roku na własne cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 21 ust. 25 ww. ustawy.

Dochód ze sprzedaży ww. lokalu Wnioskodawczyni częściowo przeznaczyła na spłatę omawianego wcześniej prawa do wkładu mieszkaniowego odziedziczonego przez braci nieżyjącej matki Wnioskodawczyni, zniesionego na rzecz Wnioskodawczyni, zaś część Wnioskodawczyni przeznaczyła na zakup udziałów w lokalu mieszkalnym w nowo budowanym budynku mieszkalnym, który Wnioskodawczyni zakupiła wspólnie z przyszłym mężem. Pozostałą kwotę Wnioskodawczyni planuje wykorzystać na wykończenie mieszkania, którego udziały zakupiła, gdyż lokal jest nowy - w stanie surowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w rozliczeniu podatku od sprzedaży nieruchomości w zeznaniu podatkowym Wnioskodawczyni może wziąć pod uwagę i rozliczyć spłatę części wkładu mieszkaniowego ww. nieruchomości, której dokonała na rzecz braci nieżyjącej matki, wynikającą z zawartej umowy o zniesienie na wyłączną własność prawa majątkowego w postaci odziedziczonej przez braci nieżyjącej matki po babci części wkładu mieszkaniowego w spółdzielni, jako wydatek na własne cele mieszkaniowe...

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Warunkiem uzyskania przez Wnioskodawczynię wyłącznego prawa do omawianego lokalu mieszkalnego, a którego wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej lokatorskiej był przedmiotem dziedziczenia przez Wnioskodawczynię i braci nieżyjącej matki Wnioskodawczyni, było posiadanie całości praw do wkładu mieszkaniowego tego lokalu. Wobec powyższego bez uzyskania prawa do całości wkładu mieszkaniowego, tj. zniesienia praw do wkładu mieszkaniowego odziedziczonego przez braci matki Wnioskodawczyni na jej wyłączną własność, Wnioskodawczyni nie mogłaby wystąpić do spółdzielni lokatorskiej z wnioskiem o przyznanie mieszkania i nie uzyskałaby wyłącznego prawa do niego. W związku z powyższym odkupienie pozostałej części wkładu mieszkaniowego było niezbędnym warunkiem dającym Wnioskodawczyni prawo do lokalu, będącym wydatkiem na własne cele mieszkaniowe. Wobec powyższego Wnioskodawczyni powinna mieć prawo rozliczenia w ramach podatku od sprzedaży nieruchomości, jako wydatek na własne cele mieszkaniowe, tej części dochodu ze sprzedaży nieruchomości, którą Wnioskodawczyni przeznaczyła na spłatę ww. wkładu mieszkaniowego na rzecz braci nieżyjącej matki, który dotyczył sprzedanej nieruchomości, do której uzyskała wyłączne prawo, dzięki zniesieniu ww. prawa do wkładu. Wydatek dotyczył uzyskania praw do wkładu mieszkaniowego, co umożliwiło wystąpienie do spółdzielni o przyznanie lokalu dla Wnioskodawczyni i jej dziecka ? był to wydatek na własne cele mieszkaniowe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 06 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 ze zm.) zmieniono, m. in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 01 stycznia 2009 r.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w 2008 roku Wnioskodawczyni odziedziczyła po zmarłej babci prawo do części wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. Wkład ten Wnioskodawczyni odziedziczyła wspólnie z braćmi nieżyjącej matki. Jako jedyna lokatorka mieszkania z odziedziczonym częściowo prawem do wkładu mieszkaniowego, Wnioskodawczyni chciała uzyskać prawo do tego lokalu. Ponieważ Wnioskodawczyni nie posiadała pełni praw do wkładu mieszkaniowego, bracia nieżyjącej matki Wnioskodawczyni postanowili znieść odziedziczone przez nich prawo majątkowe w postaci ich części wkładu mieszkaniowego na wyłączną własność Wnioskodawczyni za stosowną opłatą. Strony zawarły umowę o zniesienie współwłasności na rzecz Wnioskodawczyni, określająca wartość odziedziczonego prawa majątkowego - wkładu mieszkaniowego oraz termin spłaty. Na podstawie otrzymanego prawa do całości wkładu mieszkaniowego w 2008 roku Wnioskodawczyni zawarła ze spółdzielnią mieszkaniową umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, a następnie w 2009 roku Wnioskodawczyni przekształciła spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i w tym też roku sprzedała przedmiotowe mieszkanie. Dochód ze sprzedaży ww. lokalu Wnioskodawczyni częściowo przeznaczyła na spłatę omawianego wcześniej prawa do wkładu mieszkaniowego odziedziczonego przez braci nieżyjącej matki Wnioskodawczyni.

Wątpliwości Wnioskodawczyni budzi kwestia możliwości zaliczenia dokonanej spłaty braci nieżyjącej matki z tytułu zawartej umowy o zniesienie współwłasności do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, jako wydatek na własne cele mieszkaniowe.

Podkreślić w tym miejscu należy, iż ocena skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego będzie dokonywana w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009 r. z uwagi na to, że w 2009 roku Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego poprzez przekształcenie nabytego w 2008 roku spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z zapisem art. 30e ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy jego obliczenia.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 6c omawianej ustawy, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c, stosownie do treści art. 22 ust. 6e tej ustawy, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Zgodnie z art. 30e ust. 4 ww. ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Natomiast w przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie (art. 30e ust. 7 ww. ustawy).

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Stosownie do art. 21 ust. 25 ww. ustawy, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

1. wydatki poniesione na:

  1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
  4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
  5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego - położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

2. wydatki poniesione na:

  1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,
  2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
  3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)
  • w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30,

3. wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:

  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
  3. gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub
  4. gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a).

Biorąc pod uwagę analizę treści przywołanego art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz art. 21 ust. 25 ustawy podatkowej stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni nie może poniesionego wydatku na spłatę braci nieżyjącej matki Wnioskodawczyni z tytułu zawartej umowy o zniesienie współwłasności do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, zaliczyć jako wydatek na własne cele mieszkaniowe, bowiem katalog wydatków uznanych za wydatki na własne cele mieszkaniowe został ściśle określony przez ustawodawcę w treści powołanego powyżej art. 21 ust. 25 ustawy podatkowej, wśród których wydatek poniesiony przez Wnioskodawczynię nie został wymieniony.

Reasumując, w momencie ustalania dochód do opodatkowania osiągniętego z odpłatnego zbycia w 2009 roku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni nie będzie mogła zaliczyć poniesionego wydatku na spłatę braci nieżyjącej matki Wnioskodawczyni z tytułu zawartej umowy o zniesienie współwłasności do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, jako wydatek na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w treści art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika