Opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 19.04.2010 r. (data wpływu 26.04.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 26.04.2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem mają miejsce zamieszkania na terytorium RP i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W dniu 22.06.1981 r. uzyskali, na zasadach wspólności ustawowej, w oparciu o postanowienie zarządu spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, przydział spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w W. Następnie 11.06.1990 r. na podstawie decyzji zarządu spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, ww. spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przekształcone zostało w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Po spełnieniu warunków wynikających z ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116), na własne żądanie, w dniu 04.09.2009 r. spółdzielcze własnościowe prawo do przedmiotowego lokalu zostało przekształcone w prawo odrębnej własności na rzecz małżonków.

Wnioskodawczyni wraz z mężem sprzedała przedmiotowe mieszkanie w roku 2010, sprzedaż ww. mieszkania, nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej oraz została dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabyto, przyjmując, że nie powstał w ten sposób przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie, podpisany przez jednego z małżonków i złożony kilka miesięcy temu, przyniósł w odpowiedzi potwierdzenie zasadności przytoczonego wyżej przekonania, ale tylko w zastosowaniu do wnioskującego, i ze wskazaniem, że wymogi formalne nakładają obowiązek wnioskowania o taką interpretację dla każdego ze współmałżonków oddzielnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie konsekwencje podatkowe poniesie Wnioskodawczyni współwłaścicielka ww. mieszkania w wyniku sprzedaży tego mieszkania w kwietniu 2010 r....

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni uważa, iż w stosunku do obojga małżonków ma zastosowanie ta sama zasada, w myśl której nie ma powodów by uważać, że w roku 2010 powstał przychód ze źródła przychodów ?Odpłatne zbycie nieruchomości? w rozumieniu zapisów art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, gdyż od daty faktycznego uzyskania własności przedmiotowego lokalu upłynęło już ponad 5 lat, a fakt niedawnego uzyskania tzw. odrębnej własności tego lokalu nie zmienił skutku wcześniej już biegnącego prawa własności przedmiotowego mieszkania.

Sprzedaż nie wywołała obowiązku podatkowego dla Wnioskodawczyni z tytułu wyżej przywołanego art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość),
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W świetle powyższego każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem w dniu 22.06.1981 r. uzyskali, na zasadach wspólności ustawowej, przydział spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Następnie 11.06.1990 r. ww. spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przekształcone zostało w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Po spełnieniu warunków wynikających z ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, w dniu 04.09.2009 r. spółdzielcze własnościowe prawo do przedmiotowego lokalu zostało przekształcone w prawo odrębnej własności na rzecz małżonków. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem dokonali w kwietniu 2010 r. sprzedaży ww. mieszkania. Dlatego też dla określenia właściwej podstawy prawnej normującej zasady opodatkowania sprzedaży tego lokalu, istotne znaczenie ma ustalenie daty jego nabycia przez Wnioskodawczynię.

Podkreślić należy, iż w sytuacji, w której podatniczka nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na jego rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116 ze zm.), za datę nabycia lokalu (nieruchomości), od której upływa 5 letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie można uznać dnia ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu. Nabycie, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, następuje w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Natomiast ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługuje to prawo, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości.

Wobec powyższego, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem mieszkalnym. Tak więc na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Reasumując, Wnioskodawczyni nabyła wraz z małżonkiem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w dniu 11.06.1990 r. W związku z powyższym, sprzedaż przedmiotowego lokalu w 2010 r. nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jego nabycie upłynęło 5 lat. Okoliczność, iż w 2009 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało przekształcone w prawo odrębnej własności nie ma wpływu na faktyczną datę jego nabycia. Zatem Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z tej sprzedaży.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika