podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia (...)

podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej w związku z przeniesieniem uprawnień do rachunku oszczędnościowo ? kredytowego

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 16.07.2007 r. (data wpływu 28.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej w związku z przeniesieniem uprawnień do rachunku oszczędnościowo ? kredytowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.07.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej w związku z przeniesieniem uprawnień do rachunku oszczędnościowo ? kredytowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 16.11.2001 r. rodzice Pani zawarli umowę o kredyt kontraktowy z Kasą Mieszkaniową Banku i korzystali z odliczeń podatkowych. W dniu 30.01.2007 r. rodzice dokonali cesji, tzn. przeniesienia praw i obowiązków posiadacza rachunku oszczędnościowo ? kredytowego na Panią. Na podstawie dyspozycji wycofania oszczędności złożonej przez Panią, Kasa Mieszkaniowa pismem z dnia 06.03.2007 r. zawiadomiła o wycofaniu oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania. Od tego czasu rozpoczęła Pani realizację własnych potrzeb mieszkaniowych w następujący sposób:

  1. Pozyskała lokal mieszkalny w budynku stanowiącym współwłasność 50% Gminy i 50% osób fizycznych na podstawie umowy o najem lokalu mieszkalnego, zawartą w miesiącu marcu 2007 r. z Gminą, reprezentowaną przez Administrację Nieruchomościami. Lokal ten Pani wyremontowała ponosząc określone nakłady finansowe. Mieszkanie to służyło realizacji potrzeb mieszkaniowych i było etapem w pozyskaniu lokalu docelowego.
  2. W miesiącu maju 2007 r. dokonała Pani zamiany wymienionego wyżej lokalu na mieszkanie spółdzielcze i uzyskała prawo do lokalu na podstawie umowy o ustanowieniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Wniosła Pani wymagany przez spółdzielnię mieszkaniową wkład mieszkaniowy związany z uzyskaniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i uzyskała członkostwo spółdzielni mieszkaniowej. Następnie rozpoczęła remont lokalu mieszkalnego i zamierza przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do tego lokalu w prawo własnościowe.


Przedstawiony stan faktyczny został uzupełniony: pismem z dnia 28.08.2007 r. (data wpływu 30.08.2007 r.) oraz pismem z dnia 6.09.2007 r. (data wpływu 12.09.2007 r.), w których doprecyzowano, iż wynajmowany lokal usytuowany był w kamienicy będącej pod zarządem Administracji Nieruchomościami.

Administracja ta nie jest Spółdzielnią Mieszkaniową ani Towarzystwem Budownictwa Społecznego - zajmuje się administrowaniem budynkami gminnymi i prywatnymi w imieniu ich właścicieli, stanowi jednostkę samorządu Gminy i reprezentuje Gminę. Przydział lokali odbywa się na zasadzie formy konkursu ofert wysokości czynszu zaproponowanego przez przyszłych najemców. O przydziale danego lokalu decyduje wysokość zaproponowanej stawki czynszu.

Administracja zaakceptowała zaproponowaną przez Panią stawkę czynszu i nastąpiło podpisanie umowy najmu. Za zajęcie tego lokalu nie musiała Pani wpłacać kaucji, jedynymi kosztami poniesionymi w związku z umową najmu była opłata czynszu, a następnie remont tego mieszkania ( wymiana okien, zakup urządzeń sanitarnych, materiałów budowlanych).

W wyniku porozumienia z osobą fizyczną posiadającą lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w Spółdzielni Mieszkaniowej dokonała Pani zamiany powyższego lokalu. Transakcja zamiany mieszkań została dokonana po uprzednim wyrażeniu zgody przez Administrację Nieruchomościami i Spółdzielnię Mieszkaniową.

Aktualnie zajmowane mieszkanie ma status lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu i zostały podjęte czynności zmierzające do przekształcenia tego prawa w prawo własności.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku nie wydatkowania na cele realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych części wycofanych z kasy mieszkaniowej oszczędności należy dokonać zwrotu dokonanych przez rodziców odliczeń ... Czy ewentualny zwrot dotyczyć będzie całości odliczeń, czy tylko części proporcjonalnej do kwoty nie wydatkowanej na cele mieszkaniowe ...
  2. Czy za realizację własnych potrzeb mieszkaniowych można uznać wydatki poniesione na remont mieszkania ?przejściowego?, które zostało pozyskane na podstawie umowy o najem lokalu mieszkalnego, zawartej z Gminą, reprezentowaną Administrację Nieruchomościami, w budynku stanowiącym współwłasność 50% Gminy i 50% osób fizycznych ...
  3. Czy jest obowiązek wydatkowania oszczędności z kasy mieszkaniowej do końca roku podatkowego, w którym dokonano ich wycofania, tzn. do końca roku 2007 r. ...
  4. Czy po wydatkowaniu oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na remont lokalu, do którego uzyskano prawo lokatorskie i po przekształceniu prawa lokatorskiego we własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, można zbyć lokal mieszkalny w roku podatkowym, w którym wycofano oszczędności z kasy mieszkaniowej, bez konieczności zwrotu dokonanych przez rodziców odliczeń podatkowych ...
  5. Czy w roku podatkowym, w którym wycofano oszczędności z kasy mieszkaniowej można zbyć lokal mieszkalny uzyskany z oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, bez konieczności zwrotu dokonanych przez rodziców odliczeń podatkowych i następnie realizować inny cel mieszkaniowy zgodny z umową o kredyt kontraktowy z kasą mieszkaniową, np. uzyskanie innego lokalu spółdzielczego lub nabycie lokalu mieszkalnego i jego remont, do łącznego wydatkowania kwoty oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej ...
  6. Czy zakup narzędzi służących wykonaniu we własnym zakresie części remontu lokalu spółdzielczego własnościowego może być uznany za realizowanie remontu mieszkania ze środków finansowych wycofanych z kasy mieszkaniowej ...

Odpowiedzi na pytania 4 i 5 stanowią przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek w zakresie pytania: 1, 2, 3 i 6 zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad 1. Nie ma obowiązku zwrotu dokonanych przez rodziców odliczeń podatkowych w związku z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej po dokonaniu na Wnioskodawcę cesji rachunku w przypadku, gdy nie przeznaczy środków zgromadzonych na rachunku na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych.

Przepis podatkowy, tzn. art. 27a ust.13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r . określa w jakich przypadkach podatnik oszczędzający w kasie mieszkaniowej dolicza kwoty poprzednio odliczone. Przepis ten nie zobowiązuje osoby, która przejęła rachunek poprzez cesję (córka), gdyż dotyczy on podatnika, który skorzystał z ulgi podatkowej, tzn. rodziców, jeśli wycofaliby oszczędności zgromadzone w kasie mieszkaniowej i nie zrealizowali celów oszczędzania określonych w umowie o kredyt kontraktowy. Przywołany przepis podatkowy nie dotyczy ww. sytuacji. Sprawa jest poza zakresem działania prawa podatkowego.

W przypadku, gdyby stanowisko powyższe okazało się błędne i byłaby Pani zobowiązana do zwrotu odliczeń podatkowych uzyskanych przez rodziców, to prezentuje Pani stanowisko, że zwrotowi podlegają kwoty w części proporcjonalnej do kwoty nie wydatkowanej na cele mieszkaniowe.

Ad 2. Kwoty wydatkowane na remont mieszkania ?przejściowego? mogą być uznane za realizowanie własnych potrzeb mieszkaniowych z oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej. Wydatkowanie na remont mieszkania ?przejściowego? służyło pośrednio realizacji celów mieszkaniowych określonych w umowie o kredyt kontraktowy z kasą mieszkaniową. Poprzez zamianę mieszkania określonego w pkt 1 opisu stanu faktycznego była możliwość szybkiego pozyskania lokatorskiego prawa do lokalu spółdzielczego. Oczekiwanie w spółdzielni mieszkaniowej na taki lokal trwa wiele lat i nie można byłoby zrealizować w roku bieżącym celu mieszkaniowego w ten sposób.

Ad 3. Obowiązek wydatkowania oszczędności do końca roku podatkowego, w którym wycofano je z kasy mieszkaniowej dotyczy podatnika, który korzystał z odpisów podatkowych związanych z oszczędzaniem (rodziców). Obowiązek ten nie dotyczy osoby, na rzecz której dokonano cesji rachunku.

Ad 4. Przepisy podatkowe nie ograniczają możliwości zbycia lokalu mieszkalnego w roku podatkowym, w którym wycofano oszczędności z kasy mieszkaniowej. Jeżeli przed zbyciem tego lokalu wydatkowano oszczędności na cele określone w umowie o kredyt kontraktowy z kasą mieszkaniową, to cel mieszkaniowy został zrealizowany. Nie występuje więc obowiązek zwrotu odliczeń podatkowych uzyskanych przez rodziców w związku z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej.

Ad 5. Przepisy podatkowe nie ograniczają możliwości zbycia lokalu mieszkalnego w roku podatkowym, w którym wycofano oszczędności z kasy mieszkaniowej i zrealizowania innego celu mieszkaniowego zgodnego z umową o kredyt kontraktowy z kasą mieszkaniową do łącznego wydatkowania kwoty oszczędności wycofanej z kasy mieszkaniowej realizowanego przez poszczególne cele mieszkaniowe. Nie występuje więc obowiązek zwrotu odliczeń podatkowych uzyskanych przez rodziców w związku z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej. Pozwala to na łączne wydatkowanie kwoty oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej w przypadku, gdy zrealizowanie jednego celu mieszkaniowego nie spowoduje wydatkowania całej kwoty oszczędności.

Ad 6. Zakup narzędzi służących wykonywaniu remontu we własnym zakresie w lokalu związanym z zaspokajaniem własnych potrzeb mieszkaniowych w związku z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, podobnie jak zakup materiałów budowlanych jest wydatkowaniem oszczędności w związku z realizacją celu mieszkaniowego określonego w umowie o kredyt kontraktowy z kasą mieszkaniową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ulga z tytułu oszczędzania w kasach mieszkaniowych z dniem 1 stycznia 2002 r. została skreślona w ramach nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509). Jednak na mocy art. 4 ust. 3 ww. ustawy podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeśli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Z dniem 04.08.2001 r. wprowadzono Dz. U. Nr 74, poz. 784 zmiany w art. 27a ww. ustawy polegające na dodaniu ust. 7d ? 7i.

Na mocy ww. regulacji nie stosuje się odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b)-f) oraz w pkt 2, w przypadku, jeżeli podatnik lub jego małżonek korzystał z kredytu objętego dopłatami do oprocentowania na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 kwietnia 2001 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielanych na własne mieszkanie (Dz. U. Nr 74, poz. 784), występując samodzielnie lub z innymi osobami jako kredytobiorca.

Środki wycofane z kasy mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania ustalonego w umowie o kredyt kontraktowy muszą być wydatkowane do końca tego roku, w którym zostały wycofane. Stosownie bowiem do art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2001 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków na systematyczne oszczędzanie, a następnie:

  • wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  • przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.


Stosownie do postanowień art. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), przepis art. 27a ust. 13 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po tym dniu.

Zatem, na podstawie art. 27a ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? w związku z ww. art. 6 ? cesja przez podatnika uprawnień do rachunku oszczędnościowo ? kredytowego na rzecz własnego dziecka nie spowoduje konsekwencji podatkowych w postaci obowiązku doliczenia kwoty uprzednio odliczonej od dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło to przeniesienie.

Katalog celów systematycznego oszczędzania określony został w ustawie z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 2 ww. ustawy celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

1/ nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2/ uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3/ remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4/ spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5/ nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Przejęcie przez dziecko praw do rachunku w kasie mieszkaniowej nie jest jednak dla niego obojętne podatkowo.

W świetle wspomnianego art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ewentualny obowiązek zwrotu ulgi podatkowej ciąży również na dziecku, które prawa do rachunku oszczędnościowo ? kredytowego ?przejęło? po rodzicach w wyniku dokonanej cesji, jeżeli dziecko nie wydatkowało kwot zgromadzonych na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania lub wycofało oszczędności z kasy mieszkaniowej przed upływem okresu systematycznego oszczędzania. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy dziecko w związku z kontynuacją wpłat na scedowany na nie rachunek korzystało lub nie korzystało z odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwzględniając przytoczone powyżej uregulowania prawne i ustosunkowując się do pytań przyporządkowanych do stanu faktycznego przedstawionego przez Panią należy stwierdzić, co następuje:

Ad 4 i 5. Decydujące znaczenie dla zachowania ulgi ma :

  • cel na jaki zostały przeznaczone środki wycofane z kasy mieszkaniowej,
  • zachowanie terminu wydatkowania kwoty wycofanych środków z kasy mieszkaniowej.


Aby nie dokonywać zwrotu odliczonej przez rodziców ulgi, muszą być spełnione łącznie dwa warunki ? jeden dotyczący celu przeznaczenia tych środków, a drugi - zachowania terminu.

W przypadku wydatkowania przez Panią wszystkich oszczędności z kasy mieszkaniowej w 2007 roku na uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, a później prawa odrębnej własności tego lokalu i jego remont (z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania) zostaną spełnione warunki do zachowania ulgi, bowiem będzie to miało miejsce w tym samym roku, t.j. 2007r. z zachowaniem celu mieszkaniowego. Sprzedaż tego lokalu w 2007 roku nie spowoduje utraty prawa do ulgi podatkowej. Ważne, żeby przed sprzedażą tego lokalu spełniła Pani warunki, o których mowa powyżej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB2/415-46/07-3/RL, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika