Przeniesienie ? w drodze darowizny ? udziału w mieszkaniu, nie spowoduje u Wnioskodawcy powstania (...)

Przeniesienie ? w drodze darowizny ? udziału w mieszkaniu, nie spowoduje u Wnioskodawcy powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przekazanie w drodze darowizny udziału w mieszkaniu nie wiąże się z odpłatnym zbyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2014 r. (data wpływu 20 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku powstania przychodu z tytułu przekazania w formie darowizny udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 20 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku powstania przychodu z tytułu przekazania w formie darowizny udziału w nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


W 2003 roku zmarł ojciec Wnioskodawcy, po którym odziedziczył On 1/6 mieszkania (Księga Wieczysta z 3 marca 2005 r.). W 2012 roku zmarła matka Wnioskodawcy, po której odziedziczył On 2/6 mieszkania (Księga Wieczysta z 28 lutego 2013 r. i akt poświadczenia dziedziczenia z 4 stycznia 2013 r.). W chwili obecnej Wnioskodawca posiada 3/6 mieszkania (3/6 należy do brata Wnioskodawcy). W bieżącym roku Wnioskodawca chce podarować synowi 2/6 mieszkania (tę część którą odziedziczył po matce). Mieszkanie ma być sprzedane przed upływem 5 lat, przy czym przychód ze sprzedaży swojej części Syn przeznaczy na zakup mieszkania dla siebie, realizując swoje potrzeby mieszkaniowe.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy przekazanie w bieżącym roku w formie darowizny 2/6 odziedziczonego spadku, synowi wywoła skutki prawne przewidziane w ustawie z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy syn będzie musiał zapłacić podatek od spadków i darowizn od 2/6 wartości mieszkania, jeśli umowa darowizny będzie sporządzona w formie aktu notarialnego?
  3. Czy syn będzie musiał zapłacić podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży 2/6 wartości mieszkania, jeśli uzyskane środki wykorzysta na cele mieszkaniowe?

Przedmiotowa interpretacja indywidualna została wydana w zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych. Odpowiedź na pytania nr 2 i 3 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn została zawarta w odrębnych rozstrzygnięciach.


Stanowisko Wnioskodawcy do pytania Nr 1.


Zdaniem wnioskodawcy: przekazanie w formie darowizny odziedziczonej części spadku nie wywoła skutków prawnych przewidzianych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bowiem zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.


Art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.


Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest odpłatne zbycie - z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca posiada 3/6 mieszkania odziedziczonego po zmarłych rodzicach. W bieżącym roku Wnioskodawca chce podarować synowi 2/6 mieszkania (tę część którą odziedziczył po matce zmarłej w 2012 roku).

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Darowizna zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, jest umową, a nie jednostronną czynnością prawną. Istotą jej jest zatem bezpłatne świadczenie, które darczyńca wykonuje ze swego majątku na rzecz innej osoby. Immanentną cechą tak rozumianej darowizny jest więc brak gospodarczego ekwiwalentu. Umowa prowadzi do przesunięcia określonego dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku osoby obdarowanej. Samo zaś przesunięcie następuje zawsze pod tytułem darmym i podyktowane jest chęcią wzbogacenia obdarowanego.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, że przeniesienie ? w drodze darowizny ? udziału w mieszkaniu, nie spowoduje u Wnioskodawcy powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z dokonaniem darowizny, nie powstanie po stronie nabywcy obowiązek jakiegokolwiek świadczenia na rzecz Wnioskodawcy. Przekazanie w drodze darowizny udziału w mieszkaniu nie wiąże się bowiem z odpłatnym zbyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy.


Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaliczają również do żadnej z pozostałych kategorii źródeł przychodów czynności przekazywania ? udziału w mieszkaniu w drodze darowizny, zatem opisana powyżej czynność jest dla Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych obojętna podatkowo.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika