sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, (...)

sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jej nabycie, zatem przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, czyli nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2010 r. (data wpływu 05.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 05.07.2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 06 grudnia 2001 r. Wnioskodawca otrzymał w formie darowizny mieszkanie położone przy ul. G. w W. od babci. Było to własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej (powierzchnia jego liczy 38 metrów kwadratowych). Członkiem spółdzielni Wnioskodawca stał się dnia 11 grudnia 2001 r. Darowizna sporządzona została w drodze aktu notarialnego. W akcie notarialnym jest wzmianka o spełnieniu przez Wnioskodawcę wymogów określonych w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Po sporządzeniu darowizny u notariusza Wnioskodawca nie składał w Urzędzie Skarbowym już żadnych oddzielnych zeznań podatkowych dotyczących mieszkania.

W dniu otrzymania darowizny Wnioskodawca nie był właścicielem żadnej nieruchomości żadnego też lokum nie wynajmował. Był wtedy jeszcze kawalerem i studiował. Ponieważ mieszkanie nie było zajmowane przez osoby trzecie to na kilka dni przez aktem darowizny Wnioskodawca wprowadził się do babcinego mieszkania. Od tego czasu (dokładnie od dnia 26 listopada 2001 r.) jest też w tym mieszkaniu zameldowany.

Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać to mieszkanie. Podpisał juz przedwstępną umowę w tej sprawie i dlatego chce wyjaśnić kwestie podatkowe ? ewentualny obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków darowizn jeśli dokonałby sprzedaży własnościowego prawa do lokalu po dniu 30 czerwca 2010r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy Wnioskodawca powinien zapłacić podatek od spadków i darowizn z powodu braku osobistego zawiadomienia urzędu skarbowego po otrzymaniu darowizny w formie aktu notarialnego (art. 16 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o podatku od spadków i darowizn) w razie sprzedaży dokonanej po 30 czerwca 2010 r. ...
  2. Czy Wnioskodawca powinien zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu sprzedaży po 30 czerwca 2010 r. mieszkania (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) otrzymanego w darowiźnie w 2001 r. (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PIT)...

Przedmiotowa interpretacja stanowi rozstrzygnięcie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od spadków i darowizn wydana została odrębna interpretacja.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 2 Zdaniem Wnioskodawcy nie musiałby on płacić podatku dochodowego. Tak wynika z obecnego brzmienia art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten przewiduje, że źródłem przychodu (podlegającego opodatkowaniu) jest co prawda odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (czyli tzw. mieszkania własnościowego). Jest jednak ważne zastrzeżenie. Opodatkowane są tylko te transakcje, które zostały dokonane przed upływem pięciu lat (licząc od końca roku kalendarzowego) od momentu, kiedy nastąpiło nabycie. Ponieważ wnioskodawca zamierza sprzedać lokum otrzymane przed 2006 r. ? czyli po upływie co najmniej pięciu lat od jego otrzymania w darowiźnie - to Wnioskodawca uważa, iż nie powinien płacić podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość),
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z cytowanego powyżej przepisu wynika, że przy ocenie, czy w przypadku zbycia nieruchomości, w tym lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, decydujące jest ustalenie, czy od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, do daty sprzedaży upłynęło 5 lat.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Jednak z uwagi na treść art. 7 ust. 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. do odpłatnego zbycia tych nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007 r.

W myśl art. 28 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ? c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym wyżej mowa, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W świetle przytoczonego stanu prawnego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości będzie miał moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 06 grudnia 2001 r. Wnioskodawca otrzymał w formie darowizny mieszkanie położone przy ul. G. w W. od babci. Sprzedaży przedmiotowego mieszkania Wnioskodawca zamierza dokonać po dniu 30 czerwca 2010 r.

W związku z powyższym bieg 5 letniego terminu należy liczyć od końca 2001 roku, a zatem pięcioletni termin, określony zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem 2006 roku.

Reasumując, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jej nabycie, zatem przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, czyli nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB2/436-239/10-2/MZ, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika