W sytuacji, gdy w wyniku umorzenia nie jest wypłacane wynagrodzenie na rzecz wspólnika, którego udziały (...)

W sytuacji, gdy w wyniku umorzenia nie jest wypłacane wynagrodzenie na rzecz wspólnika, którego udziały są umarzane, po stronie tego wspólnika nie dochodzi do powstania przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku Spółka nie będzie miała obowiązku pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09.07.2010 r. (data wpływu 13.07.2010 r.) oraz piśmie z dnia 24.08.2010 r. (data nadania 24.08.2010 r. data wpływu 27.08.2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 19.08.2010 r. (data nadania 20.08.2010 r., data doręczenia 23.08.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: ?Spółka?) jest polskim rezydentem podatkowym. Obecnie jej jedynym udziałowcem jest osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym (dalej: ?Wspólnik?). W związku z planowanym rozwojem działalności, Wspólnik planuje skorzystanie z nowoczesnych form prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania majątkiem i inwestowania.

Spółka luksemburska działająca zgodnie z luksemburskimi przepisami o sekurytyzacji, będąca luksemburskim rezydentem podatkowym (dalej ?Spółka Luksemburska?), której udziałowcem jest Wspólnik, obejmie za gotówkę emisję certyfikatów inwestycyjnych w nowo założonym funduszu inwestycyjnym zamkniętym (w szczególności może to być fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych), działającym na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) (dalej ?FIZ?).

W ramach rozważanej możliwości dokapitalizowania Spółki, FIZ może następnie dokonać podwyższenia kapitału zakładowego Spółki poprzez objęcie nowych udziałów. Udziały zostaną objęte po ich wartości nominalnej, która może być niższa od ich wartości rynkowej.

Rozważany jest również wariant, w którym podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki przez FIZ będzie towarzyszyło obniżenie kapitału zakładowego Spółki przez umorzenie bez wynagrodzenia udziałów Wspólnika w Spółce.

W dniu 19 sierpnia 2010 r. pismem Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez:

  • do uzupełnienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego odnośnie zakresu powstania przychodu i obowiązku pobrania podatku przez płatnika w przypadku umorzenia należących do Wspólnika udziałów Spółki po wartości nominalnej.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 23.08.2010 r. W wyznaczonym terminie przedmiotowe braki zostały uzupełnione (data nadania 24.08.2010 r., data wpływu 27.08.2010 r.). Wnioskodawca uzupełnił, iż rozważane jest wyłącznie obniżenie kapitału zakładowego poprzez dokonanie umorzenia udziałów bez wynagrodzenia, a nie dokonanie umorzenia udziałów za wynagrodzeniem równym ich wartości nominalnej. Z tego względu Wnioskodawca nie przedstawił własnego stanowiska w sprawie skutków podatkowych umorzenia udziałów za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości nominalnej umarzanych udziałów.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w przedstawionym stanie faktycznym umorzenie należących do Wspólnika udziałów Spółki bez wynagrodzenia nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Spółki...
  2. Czy w przedstawionym stanie faktycznym umorzenie należących do Wspólnika udziałów Spółki bez wynagrodzenia, nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Wspólnika, a tym samym czy Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku jako płatnik...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 2)

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy PIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów. Dochód z umorzenia udziałów jest więc na gruncie ustawy PIT opodatkowany na zasadach przewidzianych dla dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych. Z powyższego wynikają dwie kwestie:

  • opodatkowaniu na podstawie powyższej regulacji podlega dochód faktycznie uzyskany przez podatnika, czyli osobę przekazującą udziały w celu ich umorzenia,
  • spółka dokonująca nabycia udziałów w celu ich umorzenia działa w takiej sytuacji jako płatnik podatku dochodowego zgodnie z przepisem art. 30a ust. 1 pkt 4 oraz art. 41 ust. 4 ustawy PIT.

Na gruncie wskazanych powyżej przepisów ustawy PIT należy zatem stwierdzić, iż w sytuacji, gdy w wyniku umorzenia w trybie przewidzianym w art. 199 § 1 KSH nie jest wypłacane wynagrodzenie na rzecz udziałowca, którego udziały są umarzane, po jego stronie nie dojdzie do powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie otrzymuje bowiem w związku z umorzeniem wynagrodzenia, zgodnie zaś z powołanym przepisem ustawy PIT, w przypadku umorzenia udziałów, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód faktycznie uzyskany.

Stanowisko, zgodnie z którym w przypadku nieodpłatnego umorzenia udziałów po stronie podatnika będącego osobą fizyczną nie dochodzi do powstania dochodu, znajduje potwierdzenie w rozstrzygnięciach organów podatkowych. Zgodził się z nim m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 10 września 2009 r., sygn. IPPB2/415-424/09-2/AS2, w której uznał za prawidłowe stanowisko podatnika wskazujące na brak powstania przychodu w przypadku umorzenia bez wynagrodzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Skoro w sytuacji, gdy w wyniku umorzenia udziałów nie jest wypłacane wynagrodzenie nie dochodzi do powstania przychodu / dochodu po stronie podatnika, to nie powstaje również obowiązek poboru podatku dla Spółki jako płatnika. Skoro Spółka nie dokonuje żadnej wypłaty środków z tego tytułu na rzecz Wspólnika nie może na niej ciążyć obowiązek działania jako płatnik podatku dochodowego od wypłacanych przychodów/dochodów z udziału w zyskach osób prawnych.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym umorzenie przez Wspólnika udziałów w Spółce bez wynagrodzenia, w trybie przewidzianym w art. 199 § 1 KSH, nie będzie się wiązało z obowiązkiem działania przez Spółkę jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ww. ustawy, w myśl którego za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m. in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Stosownie do treści art. 24 ust. 5 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także m. in.:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),
  2. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej z umorzenia udziałów został uregulowany w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnik jest obowiązany pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m. in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, tj. z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika iż Wnioskodawca (?Spółka?) jest polskim rezydentem podatkowym. Obecnie jedynym udziałowcem Spółki jest osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym (dalej: ?Wspólnik?). Rozważany jest wariant, w którym podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki przez FIZ będzie towarzyszyło obniżenie kapitału zakładowego Spółki przez umorzenie bez wynagrodzenia udziałów Wspólnika w Spółce.

Zatem wspólnik nie uzyska z tytułu umorzenia udziałów wynagrodzenia. Tym samym w przedmiotowej sprawie nie sposób mówić o dochodzie z umorzenia udziałów w spółce mającej osobowość prawną, jakim jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu.

Reasumując, w sytuacji, gdy w wyniku umorzenia nie jest wypłacane wynagrodzenie na rzecz wspólnika, którego udziały są umarzane, po stronie tego wspólnika nie dochodzi do powstania przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku Spółka nie będzie miała obowiązku pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB2/415-424/09-2/AS2, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika