Powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu w związku z objęciem przez (...)

Powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu w związku z objęciem przez fundusz inwestycyjny zamknięty nowych udziałów / akcji w spółkach po cenie nominalnej niższej od wartości rynkowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 09.07.2010 r. (data wpływu 13.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu w związku z objęciem przez fundusz inwestycyjny zamknięty nowych udziałów / akcji w spółkach po cenie nominalnej niższej od wartości rynkowej - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu w związku z objęciem przez fundusz inwestycyjny zamknięty nowych udziałów / akcji w spółkach po cenie nominalnej niższej od wartości rynkowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca posiada m. in. udziały w spółce C. oraz akcje w spółce J. (dalej łącznie: ?Spółki?). W związku z planowanym rozwojem działalności, Wnioskodawca planuje skorzystanie z nowoczesnych form prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania majątkiem i inwestowania.

Spółka luksemburska działająca zgodnie z luksemburskimi przepisami o sekurytyzacji, będąca luksemburskim rezydentem podatkowym (dalej: ?Spółka Luksemburska?), której udziałowcem jest Wnioskodawca, obejmie za gotówkę emisję certyfikatów inwestycyjnych w nowo założonym funduszu inwestycyjnym zamkniętym (w szczególności może to być fundusz inwestycyjny zamknięty aktywów niepublicznych), działającym na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) (dalej ?FIZ?).

W ramach dokapitalizowania Spółek, FIZ może następnie dokonać podwyższenia ich kapitałów zakładowych poprzez objęcie nowych udziałów / akcji w Spółkach. Udziały / akcje zostaną objęte po ich wartości nominalnej, która może być niższa od ich wartości rynkowej. Rozważany jest również wariant, w którym podwyższeniu kapitału zakładowego Spółek przez FIZ będzie towarzyszyło obniżenie kapitału zakładowego Spółek przez umorzenie bez wynagrodzenia udziałów / akcji Wnioskodawcy w Spółkach.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w związku z objęciem przez FIZ nowych udziałów / akcji w Spółkach po cenie nominalnej, która może być niższa niż ich wartość rynkowa, powstanie po stronie Wnioskodawcy jakikolwiek przychód podatkowy z tego tytułu...
  2. Czy w przedstawionym stanie faktycznym umorzenie udziałów / akcji bez wynagrodzenia, w trybie przewidzianym odpowiednio w art. 199 § 1 lub art. 359 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: ?KSH?), spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu przepisów ustawy PIT...

Przedmiotowa interpretacja indywidualna udzielona została w zakresie pytania Nr 1 wniosku. Wniosek w zakresie pytania Nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

W opinii Wnioskodawcy dokonanie planowanej operacji nie będzie się wiązało z powstaniem przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 ustawy PIT, w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Objęcie przez FIZ udziałów / akcji w Spółkach nie skutkuje w żaden sposób uzyskaniem przez Wnioskodawcę jakichkolwiek korzyści, w jakiejkolwiek postaci. Artykuł 11 ust. 1 ustawy PIT nie znajdzie zatem zastosowania.

Zastosowania nie znajdzie również art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, który odnosi się do przychodów z udziału w zyskach osób prawnych. W ramach planowanej operacji nie dojdzie jednakże do uzyskania przez Wnioskodawcę dochodu z tytułu udziału w zyskach Spółek lub którejś ze Spółek.

W konsekwencji, Wnioskodawca nie uzyska przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu objęcia przez FIZ udziałów w Spółkach po ich wartości nominalnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto organ podatkowy wskazuje, że jeżeli jednak przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różnić się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, w szczególności, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje IPPB2/415-637/10-3/MG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika