Prawidłowe rozliczenie funkcjonariuszy pozostających i zwolnionych ze służby, którym płatnik nieprawidłowo (...)

Prawidłowe rozliczenie funkcjonariuszy pozostających i zwolnionych ze służby, którym płatnik nieprawidłowo pobrał składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2007.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 19.07.2010 r. (data wpływu 22.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowego rozliczenia funkcjonariuszy pozostających i zwolnionych ze służby, którym płatnik nieprawidłowo pobrał składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2007 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowego rozliczenia funkcjonariuszy pozostających i zwolnionych ze służby, którym płatnik nieprawidłowo pobrał składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2007.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zakład Karny jako płatnik składek w roku 2007 naliczał i odprowadzał składkę zdrowotną od świadczeń wypłacanych funkcjonariuszom, tj. nagród rocznych, nagród uznaniowych, ekwiwalentów za urlop i zasiłków na zagospodarowanie. Zgodnie z art. 81 ust. 3 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27.08.2004 r. oraz art. 97 i art. 100 Ustawy o Służbie Więziennej z dnia 26.04.1996 r. nie stanowiły one podstawy do naliczenia i odprowadzenia składek zdrowotnych. Wobec powyższego w 2010 roku złożone zostały dokumenty korygujące do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który po rozliczeniu konta płatnika - Zakładu Karnego stwierdził nadpłatę składki zdrowotnej za rok 2007.

Nienależnie opłacone składki zostały zaliczone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na poczet bieżących i przyszłych składek, zgodnie z art. 94 ust. 1 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27.08.2004 r. oraz art. 24 ust. 6a Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13.10.1998 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy słusznym jest twierdzenie, że Zakład Karny zobowiązany jest poinformować o wysokości nadpłaconych składek funkcjonariuszy pozostających i zwolnionych ze służby oraz Urzędy Skarbowe właściwe dla miejsca zamieszkania podatników oraz wypłacić nadpłacone składki w pełnej wysokości wskazując jednocześnie kwotę odliczonych w roku 2007 składek na ubezpieczenie zdrowotne, które funkcjonariusze mają obowiązek doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym za rok 2010, tj. rok w którym następuje zwrot składek, zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 r....

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zakład Karny wypłaci w 2010 r. funkcjonariuszom pozostającym i zwolnionym ze służby pełną kwotę odprowadzonych składek zdrowotnych wskazując kwotę odliczonych od podatku składek za rok 2007. Ponadto Zakład Karny poinformuje funkcjonariuszy o obowiązku wynikającym z art. 45 ust. 3a pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 r., tj. o obowiązku doliczenia składek zdrowotnych (uprzednio odliczonych w 2007) do podatku w zeznaniu podatkowym za rok 2010, tj. za rok, w którym Zakład Karny dokona zwrotu składek zdrowotnych.

Jednocześnie Zakład Karny poinformuje Urzędy Skarbowe właściwe dla miejsca zamieszkania funkcjonariuszy o kwotach doliczeń do podatku, które powinny być wykazane w zeznaniach rocznych funkcjonariuszy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W brzmieniu obowiązującym w 2007 r., art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowił, że podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast z brzmienia obowiązującego w 2009 r. art. 27b ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz z brzmienia obowiązującego w 2010 r. art. 27b ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) wynika, iż podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ? obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści art. 45 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy ? w brzmieniu obowiązującym w 2010 r. ? wynika, iż w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne - w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a pkt 2, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 albo art. 30c, kwoty uprzednio odliczone.

Przy czym z przepisu art. 45 ust. 1 tej ustawy wynika, iż podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Natomiast stosownie do treści art. 37 ust. 1 ww. ustawy jeżeli podatnik, od którego zaliczki miesięczne pobierają płatnicy określeni w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7, złoży płatnikowi przed dniem 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru, które traktuje się na równi z zeznaniem, że:

poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e,

  1. nie korzysta z odliczeń, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 2-4,
  2. nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4,
  3. nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 5

  • płatnik jest obowiązany sporządzić, według ustalonego wzoru, roczne obliczenie podatku, na zasadach określonych w art. 27, od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym.

W myśl art. 37 ust. 1a ww. ustawy przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku, o którym mowa w ust. 1, płatnik:

  1. uwzględnia koszty, o których mowa w art. 22 ust. 11,
  2. odlicza od dochodu pobrane w ciągu roku składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) lub pkt 2a,
  3. na wniosek podatnika odlicza od dochodu zwrócone płatnikowi świadczenia, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 - jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek,
  4. odlicza od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej w roku podatkowym ze środków podatnika,
  5. dolicza do podatku obliczonego zgodnie z art. 27 otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2007 r. Wnioskodawca nienależnie odprowadzał w 2007 r. składkę zdrowotną od świadczeń wypłacanych funkcjonariuszom, tj. nagród rocznych, nagród uznaniowych, ekwiwalentów za urlop i zasiłków na zagospodarowanie.

Po sporządzeniu korekty dokumentów rozliczeniowych za rok 2007 Zakład Ubezpieczeń Społecznych po rozliczeniu konta płatnika - Wnioskodawcy stwierdził nadpłatę składki zdrowotnej za rok 2007.

W związku z zaistniałą sytuacją powstała wątpliwość czy Wnioskodawca zobowiązany jest poinformować o wysokości nadpłaconych składek funkcjonariuszy pozostających i zwolnionych ze służby oraz Urzędy Skarbowe właściwe dla miejsca zamieszkania podatników oraz wypłacić nadpłacone składki w pełnej wysokości wskazując jednocześnie kwotę odliczonych w roku 2007 składek na ubezpieczenie zdrowotne, które funkcjonariusze mają obowiązek doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym za rok 2010, tj. rok w którym następuje zwrot składek.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz przytoczone powyżej przepisy prawa wyjaśnić należy, iż sytuacja zwrotu składek na ubezpieczenia zdrowotne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych została unormowana wyżej przywołanym przepisem art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powołanym przepisem w przypadku otrzymania przez podatnika zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenia zdrowotne w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone.

W świetle powyższego, jeżeli Wnioskodawca zwróci w 2010 r. kwoty nienależnie pobranych w 2007 r. składek na ubezpieczenie zdrowotne, zarówno funkcjonariuszom pozostającym jak i zwolnionym ze służby, mają oni obowiązek składając roczne zeznanie o wysokości osiągniętego przychodu za rok 2010 na podstawie art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych doliczyć do należnego podatku za 2010 r. kwoty zwróconych składek (uprzednio odliczonych).

Należy zauważyć, iż w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma regulacji określającej jaki dokument winien sporządzić w tej sytuacji płatnik.

Wzór informacji PIT-11 nie zawiera pozycji umożliwiającej wykazanie kwoty zwróconej podatnikowi składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy więc przyjąć, że ma tu zastosowanie ogólna reguła postępowania podatkowego, w myśl której dowodem może być wszystko co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem - art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

W takiej sytuacji zasadne jest, aby Wnioskodawca jako płatnik poinformował na piśmie funkcjonariuszy zarówno pozostających jak i zwolnionych ze służby o zwróconych składkach na ubezpieczenie zdrowotne, które uprzednio zostały odliczone od podatku dochodowego oraz o obowiązku wynikającym z ww. art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei w przypadku, gdy na mocy art. 37 ust. 1 cytowanej ustawy Wnioskodawca jako płatnik będzie dokonywał rocznego obliczenia podatku (w stosunku do funkcjonariuszy czynnych), to będzie zobowiązany doliczyć (zgodnie z art. 37 ust. 1a pkt 5 ww. ustawy) do podatku obliczonego zgodnie z art. 27, otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Końcowo odnosząc się do kwestii związanej z obowiązkiem płatnika związanej z informowaniem organów podatkowych o dokonanych zwrotach z tytułu nienależnie odprowadzonych składek zdrowotnych, organ podatkowy zauważa, że jak wskazano powyżej żaden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zobowiązuje płatnika do obowiązku informowania organów podatkowych o dokonanych zwrotach z tytułu nienależnie odprowadzonych składek zdrowotnych. Nie mniej jeżeli płatnik z własnej inicjatywy poinformuje organ podatkowy o dokonanych wypłatach nadpłaconych składek ze wskazaniem kwot odliczonych, okoliczność ta będzie przydatna dla organu podatkowego w przypadku ewentualnego prowadzonego postępowania podatkowego w przedmiocie prawidłowości rozliczenia się funkcjonariuszy z otrzymanych kwot.

Reasumując zasadne jest, aby Wnioskodawca jako płatnik poinformował na piśmie funkcjonariuszy zarówno pozostających jak i zwolnionych ze służby o zwróconych składkach na ubezpieczenie zdrowotne, które uprzednio zostały odliczone od podatku dochodowego oraz o obowiązku wynikającym z ww. art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast płatnik nie ma obowiązku informowania organów podatkowych o dokonanych zwrotach z tytułu nienależnie odprowadzonych składek zdrowotnych, nie mniej jeżeli tego dokona będzie wynikać to tylko z inicjatywy płatnika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika