ustalenie kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą (...)

ustalenie kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej w celu ich umorzenia, nabytych w drodze darowizny

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25.09.2009 r. (data wpływu 13.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej w celu ich umorzenia, nabytych w drodze darowizny - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 13.11.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej w celu ich umorzenia, nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą stałe miejsce zamieszkania dla celow podatkowych w Polsce (polskim rezydentem podatkowym). Wnioskodawca w najbliższym czasie nabędzie udziały w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej w drodze darowizny. Wartość przedmiotu darowizny zostanie określona w wysokości wartości rynkowej tych udziałów na dzień dokonania darowizny. Wnioskodawca rozważa możliwość ewentualnego zbycia w przyszłości całości lub części udziałów na rzecz spółki celem ich umorzenia w zamian za wynagrodzenie.

W związku z rozważanym zbyciem udziałów na rzecz spółki celem ich umorzenia Wnioskodawca chciałby uzyskać potwierdzenie, co do skutków podatkowych rozważanej transakcji na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 350 z póżn. zm.; dalej: ?Ustawa pdof?).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku ewentualnego przyszłego zbycia przez Wnioskodawcę udziałów na rzecz spółki celem ich umorzenia, dochodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem byłaby nadwyżka przychodu uzyskanego ze zbycia udziałów celem umorzenia nad kosztami jego uzyskania, ustalonymi na poziomie wartości rynkowej udziałów z dnia ich nabycia przez Wnioskodawcę w drodze darowizny...

Zdaniem Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy przychodem z transakcji umorzenia udziałów będzie kwota uzyskana tytułem wynagrodzenia od spółki, w zamian za udziały podlegające umorzeniu, natomiast kosztem uzyskania przychodu będzie kwota określona w umowie darowizny, stanowiąca wartość rynkową udziałów z dnia darowizny, zgodnie z zasadami określonymi w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca przedstawił następujące argumenty:

Artykuł 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zalicza do źródeł przychodów m. in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania będą udziały (akcje) w spółce. Jednocześnie za dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznaje dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia.

W konsekwencji, na mocy powyższych uregulowań dochód (przychód) uzyskany przez udziałowca będącego osobą fizyczną z tytułu zbycia posiadanych udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia należy zakwalifikować do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w ramach źródła kapitały pieniężne.

Zgodnie z art. 24 ust. 5d ww. ustawy, dochodem z tytułu umorzenia udziałów w spółkach kapitałowych jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów nad kosztami uzyskania przychodu, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38. Natomiast, jeżeli nabycie udziałów nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty te ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny. Dlatego też, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia, przychód z tytułu przedmiotowej transakcji powinien zostać pomniejszony o koszt jego uzyskania w wysokości wartości zbywanych (umarzanych) udziałów z dnia otrzymania przez podatnika darowizny.

Jednocześnie Wnioskodawca zwrócił uwagę na fakt, że przywołane regulacje znajdują zastosowanie do transakcji umorzenia udziałów w spółce kapitałowej bez względu na miejsce jej siedziby. Potwierdzeniem takiego stanowiska są przepisy art. 30a ust. 9 i 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które wskazują zasady rozliczenia podatku od dochodów uzyskanych za granicą.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalania dochodu z tytułu umorzenia udziałów w spółkach kapitałowych, jako różnicy pomiędzy przychodem otrzymanym w związku z umorzeniem udziałów, a kosztem uzyskania przychodu w wysokości wartości z dnia nabycia darowizny, znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe, przykładowo w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 czerwca 2009 r. (sygn. IPPB2/415-216/09-2/MK), czy interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 lutego 2009 r. (sygn. IPPB2/415-1563/08-2/MK).

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód, stanowiący różnicę pomiędzy wynagrodzeniem otrzymanym przez Wnioskodawcę w zamian za udziały podlegające umorzeniu, a kosztem w wysokości wartości udziałów (określonej w umowie darowizny) z dnia otrzymania przez Wnioskodawcę darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W tym miejscu organ podatkowy wskazuje, iż Wnioskodawca powołując w treści opisu zdarzenia przyszłego przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, błędnie wskazał Dz. U. Nr 80, poz. 350 ze zm., bowiem obecnie obowiązuje tekst jednolity ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opublikowany w Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB2/415-1563/08-2/MK, interpretacja indywidualna

IPPB2/415-216/09-2/MK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika