Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nieodpłatne zbycie udziałów posiadanych (...)

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nieodpłatne zbycie udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki w celu ich umorzenia, a następnie umorzenie tych udziałów, nie spowoduje po jego stronie powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2014 r. (data wpływu 5 lutego 2014 r.) oraz w piśmie z dnia 24 marca 2014 r. (data wpływu 26 marca 2014 r.) uzupełniającym braki wniosku na wezwanie Nr IPPB2/415-70/14-2/PW z dnia 19 marca 2014 r. (data odbioru 21 marca) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 5 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest wspólnikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: ?Spółka?) posiadającym 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Wnioskodawca podjął decyzję o zakończeniu współpracy z innym wspólnikiem w ramach Spółki i chciałby, by jego udziały w Spółce zostały umorzone w trybie art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej jako: ?Kodeks spółek handlowych?). Umorzenie udziałów nastąpi bez wynagrodzenia.

Pismem z dnia 19 marca 2014 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez:

  • złożenie oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

































































Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika