Uzyskany przez Wnioskodawcę przychód podlegał będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób (...)

Uzyskany przez Wnioskodawcę przychód podlegał będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osiągnięty przychód Wnioskodawca będzie mógł pomniejszyć o 50% koszty uzyskania przychodu, jednakże koszty te nie będą mogły przekroczyć ½ kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1. W odniesieniu do tego rodzaju dochodów przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują obowiązku uiszczania zaliczek w ciągu roku podatkowego, ani składania w trakcie roku deklaracji podatkowych. Dochód z tego źródła podlegał będzie kumulacji z innymi dochodami, opodatkowanymi na tzw. zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, uzyskanymi przez Wnioskodawcę w ciągu roku podatkowego, który należy wykazać w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym zostanie uzyskany.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2013 r. (data wpływu 24 października 2013 r.) oraz w uzupełnieniu wniosku z dnia 12 grudnia 2013 r. (data nadania 12 grudnia 2013 r., data wpływu 13 grudnia 2013 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 9 grudnia 2013 r. Nr IPPB2/415-812/13-2/MG (data nadania 9 grudnia 2013 r., data doręczenia 11 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży książki ? jest:

  • nieprawidłowe - w części dotyczącej obowiązku złożenia zeznania PIT-37 z tytułu osiągania dochodu ze sprzedaży książki,
  • prawidłowe - w pozostałym zakresie.


UZASADNIENIE


W dniu 24 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży książki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca napisał książkę (która nie jest związana tematycznie z pracą zawodową Wnioskodawcy), którą być może Wnioskodawca samodzielnie będzie sprzedawać za pośrednictwem własnej strony internetowej jako e-book i jako standardową książkę papierową. Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (Wnioskodawca jest pracownikiem zatrudnionym na etacie).

Przedmiotowy wniosek obarczony był brakami formalnymi, w związku z tym pismem z dnia 9 grudnia 2013 r. Nr IPPB2/415-812/13-2/MG (data nadania 9 grudnia 2013 r., data doręczenia 11 grudnia 2013 r.), na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego poprzez udzielenie informacji, czy Wnioskodawcy będą przysługiwały prawa autorskie do napisanej przez Wnioskodawcę książki, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.),
  • przedstawienie stanowiska Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 3 i 4;
  • ponowne sformułowanie pytania nr 6 tak aby dotyczyło wykładni przepisów prawa podatkowego i jego zastosowania w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym oraz w konsekwencji możliwe było wydanie w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej - pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, z uwagi na to, że nie jest to pytanie podatkowe oraz przedstawienie stanowiska Wnioskodawcy odnośnie ponownie sformułowanego pytania podatkowego.


Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie, pismem z dnia 12 grudnia 2013 r. (data nadania 12 grudnia 2013 r., data wpływu 13 grudnia 2013 r.), w którym m.in. poinformował, że z tytułu napisanej książki będą Wnioskodawcy przysługiwały prawa autorskie w rozumieniu stosownej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. W jaki sposób Wnioskodawca powinien prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym z tytułu dochodów otrzymywanych ze sprzedaży książek?
  2. Jaką deklarację PIT należy złożyć za dany rok?
  3. Czy należy składać PIT-y śródroczne - deklaracje podatkowe w trakcie roku obrachunkowego? Jeżeli tak, jakie?
  4. Czy Wnioskodawca powinien płacić zaliczki (np. po minionym kwartale)? Jeśli tak, w jakiej wysokości i jak często?
  5. Czy Wnioskodawca może korzystać z kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50%?
  6. Czy przed sprzedażą książki Wnioskodawca powinien ten fakt (zamiar sprzedaży) zgłosić właściwemu urzędowi skarbowemu?

Interpretacja indywidualna została wydana w zakresie pytania nr 1, 2, 3, 4, 5 złożonego wniosku. W odniesieni do pytania nr 6 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca sądzi, że właściwym jest PIT-37, z możliwością korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów przysługujących twórcom.


W odpowiedzi na wezwanie tut. organu z dnia 9 grudnia 2013 r. Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko odnośnie sformułowanych pytań:


Odnośnie pytania nr 2 - za dany rok należy złożyć PIT-37.


Odnośnie pytania nr 3 - Wnioskodawca uważa, że nie trzeba składać deklaracji PIT śródrocznie.


Odnośnie pytania nr 4 - Wnioskodawca uważa, że nie musi płacić zaliczek w ciągu roku podatkowego.


Odnośnie pytania nr 5 - Wnioskodawca uważa, że może korzystać z kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe w części dotyczącej obowiązku złożenia zeznania PIT-37 z tytułu osiągania dochodu ze sprzedaży książki, natomiast prawidłowe w pozostałym zakresie.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przychodami w myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy określa źródła przychodów, gdzie m.in. ustawodawca wymienia w pkt 7 - kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).


W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są prawa majątkowe, za które uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.


Odrębnymi przepisami, o których mowa w powołanym art. 18 ustawy są m.in. przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.).


Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Na podstawie art. 1 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

W tym miejscu należy jednak zauważyć, że tut. organ nie jest upoważniony do interpretacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, a tym samym do stwierdzenia, czy dana osoba (Wnioskodawca) jest twórcą w rozumieniu ww. ustawy lub czy konkretna praca stanowią prawo autorskie lub prawo pokrewne.

Zawarte w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyliczenie praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy jako odrębne źródło przychodów ma charakter otwarty, o czym świadczy użyte przez ustawodawcę sformułowanie ?w szczególności?. Przyjęcie przez ustawodawcę otwartego katalogu tych przychodów pozwala na zaliczenie do tej kategorii wszystkich innych przychodów z praw majątkowych.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że przychody ze sprzedaży dzieł wykonanych przez autorów, należy zaliczyć do przychodów ze źródła określonego w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca napisał książkę, która nie jest związana tematycznie z pracą zawodową Wnioskodawcy, i którą Wnioskodawca samodzielnie będzie sprzedawać za pośrednictwem własnej strony internetowej jako e-book i jako standardową książkę papierową. Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i pracownikiem zatrudnionym na etacie. Z tytułu napisanej książki Wnioskodawcy będą przysługiwały prawa autorskie w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W związku z tym środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży książki własnego autorstwa będą przychodem z praw autorskich. Konsekwencją powyższego jest zakwalifikowanie tego przychodu do źródła przychodów, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się natomiast do kwestii możliwości zastosowania do uzyskanego przychodu ze sprzedaży książki 50% kosztów uzyskania przychodów stwierdzić należy, że w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - co do zasady - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. nadanym art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1278), koszty uzyskania niektórych przychodów określa się: z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami ? w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć ½ kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 22 ust. 9a ww. ustawy).

Na podstawie art. 22 ust. 10 ustawy, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4 i pkt 6, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Przepisy ust. 5 i ust. 5a pkt 2 stosuje się odpowiednio. Przepis ten stosuje się również, jeżeli podatnik udowodni, ze w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, były wyższe niż kwota określona w ust. 9a (art. 22 ust. 10a ww. ustawy).

Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że ustalenie, czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych, i podatnik jest twórcą, czy też artystą wykonawcą należy ocenić w świetle odrębnych przepisów, czyli przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zatem, jeżeli istotnie, jak twierdzi Wnioskodawca we wniosku z tytułu napisanej książki Wnioskodawcy będą przysługiwały prawa autorskie w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym Wnioskodawca będzie uprawniony do osiągniętego przychodu zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, przy czym - jak wskazano powyżej - koszty te nie będą mogły przekroczyć ½ kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 22 ust. 9a ww. ustawy).

Jednocześnie należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują obowiązku odprowadzania przez podatnika w ciągu roku podatkowego zaliczek z tytułu osiągania dochodów określonych w art. 18 ww. ustawy, jak również składania w trakcie roku deklaracji podatkowych dotyczących tego dochodu.

Stosownie do art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. Podatnik osiągający dochody z praw majątkowych bez pośrednictwa płatnika winien rozliczyć się na formularzu PIT-36. W tym samym terminie podatnik obowiązany jest do wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).


W świetle powyższego uzyskany przez Wnioskodawcę przychód podlegał będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osiągnięty przychód Wnioskodawca będzie mógł pomniejszyć o 50% koszty uzyskania przychodu, jednakże koszty te nie będą mogły przekroczyć ½ kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1. W odniesieniu do tego rodzaju dochodów przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują obowiązku uiszczania zaliczek w ciągu roku podatkowego, ani składania w trakcie roku deklaracji podatkowych. Dochód z tego źródła podlegał będzie kumulacji z innymi dochodami, opodatkowanymi na tzw. zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, uzyskanymi przez Wnioskodawcę w ciągu roku podatkowego, który należy wykazać w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym zostanie uzyskany.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika